Zomerrooster bibliotheek door kapot systeem IÉ 9 Groningse kunstschilder strijkt neer in Zeeland Met zijn schildersezel en tubes verf ineen fietskarretje stapte Wim Velt weken geleden op de pedalen. Op de Waddeneilanden zit het werk voor de Groninger er even op. Zeeland biedt de kunstschilder nieuwe vergezichten. Rij je met de auto van Groningen naar Burgh-Haamstede, dan ben je al snel drieënhalf uur onder weg. Appeltje-eitje voor de Gro ningse kunstschilder Wim Velt (67). Die laadde een paar weken geleden zijn schildersezel, verf en kwasten in een karretje achter zijn fiets en trok op de pedalen naar Zeeland. „Tot ik hier uitge schilderd ben. Dan ga ik terug." Zijn koepeltentje, ook meege sleept in de fietskar, heeft hij op een camping in Westenschouwen opgezet. Daar kokkerelt hij een voudig op één gaspit je („Je hebt hele lekkere paella uit de diep vries"), maar slaapt hij 'riant'. „Ik heb een goed bed in mijn tent, zo'n twijfelaar. Liggen op een smal luchtbedje vind ik niets." En verder: schilderen, schilde ren en nog eens schilderen. Iets dat hij altijd veel op de Wadden eilanden heeft gedaan. Op Ame land, waar hij vroeger een stacara van had, en op Schiermonnikoog dat 'maar' op drie uur fietsen van zijn huis ligt. „Op een gegeven moment had ik zo'n grote voor raad schilderijen van de Wadden eilanden, dan voegt een nieuwe niets meer toe." Dus besloot Velt naar Zeeland af te reizen. Want het klimaat aan de kust bevalt hem goed. En het mooie licht - gevolg van de weer kaatsing van het water - ook. „Sommigen noemen de mensen die de IJsselmeerpolders hebben dichtgemaakt, cultuurbarbaren. Daar is het Nederlands licht voor altijd door veranderd." Waar of niet waar, de schilder weet de Zeeuwse lichtval in ieder geval indringend op doek vast te leg gen. „Het licht is echt anders aan de kust." En nog iets prettigs aan Zeeland: „Ik weet me heel welkom hier. Het voelt als een warm bad." Niet in de laatste plaats door Joop van Mensen genieten ervan: hij maakt van niets iets Nugteren en Willie Kort van ga lerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede. Van Nugteren zag Velt in zijn dorp onder een boom aan het werk en probeerde hem te strikken voor de in juni gehouden Art Fair. „Het kriebelde meteen, maar hij kon toen niet. Een week later zag ik Wim weer. Dat was een cadeautje. Het geeft een heerlijk sfeertje in het dorp als hij aan het werk is. Mensen ge nieten er ook van: hij maakt van niets iets," zegt - zelfbeeldend kunstenaar - Van Nugteren. En kele werken van Velt hangen in middels in de galerie. De kunstschilder is vooral van de landschappen. „Impressionis tisch, en dat hoop ik zo expressief mogelijk te doen', zegt Velt met een knipoog naar zijn grote held Claude Monet. Vele uurtjes bracht hij door in Appelscha, waar de natuur de schilder de prachtigste contrasten voorscho telt dankzij de combinatie stuif zand met donkere heide. „Daar ben ik zo vaak helemaal uit mijn dak gegaan. Maar ik heb er nog nooit één schilderij van ver kocht." Hoe anders is dat nu hij zijn ezel binnen de Zeeuwse be bouwde kom heeft geparkeerd. Van Nugteren: „Hij heeft al werk verkocht en zelfs een opdracht gekregen."Niet dat het Velt daar nu om te doen is, maar leuk is het wel. „Mensen zeggen wel vaker dat ze mijn werk mooi vinden. Maar als ze het kopen weet je ze ker dat ze het menen." Er zijn grote problemen met het klimaatbeheersingssysteem. Nu is er een onderdeel kapot, maar het systeem zorgt vaker voor proble men. Lastig in een gebouw met grote glazen gevels. „Je zit hier in een soort aquarium", beschrijft bi bliotheekdirecteur Jannie van Vugt. De temperaturen liepen de afgelo pen weken soms op tot boven de dertig graden. Wanneer een nieuw onderdeel wordt geleverd, is niet bekend. Daarnaast moet het hele systeem onder de loep. Eerder zijn al sereens voor de ramen gemon teerd. Ook ligt er een isolerende laag sedum op het dak. „Op papier is er aardig wat geregeld. En het is ook een tijdje goed gegaan, maar de problemen komen steeds weer te rug. Ontwerpen en bedenken is één ding, maar er in leven is toch iets anders". Bibliotheek en huurbaas Pontes Pieter Zeeman werken samen in het zoeken naar een oplossing. „Er is goed contact met de technische mensen van de school. Maar omdat de kans klein is dat die oplossing er de komende weken komt, hebben we toch een knoop doorgehakt. Wat de temperatuur ook is, het zomerrooster blijft de hele vakantie van kracht. Het siert de medewer kers dat ze dit nog zo lang hebben volgehouden. Maar het is niet fijn. Niet voor de medewerkers en niet voor onze klanten". Die klanten hebben tot nu wel positief gereageerd. „Maar er zijn er vast ook die met hun tas boeken onder de arm mopperend voor een Je zit hier in een soort aquarium. Het is een tijdje goed gegaan, maar de problemen komen steeds weer terug dichte deur komen te staan. We hebben geprobeerd onze klanten zo actief mogelijk te informeren, maar niet iedereen zal staan te jui chen". Lezers hebben nog wel de moge lijkheid uit te wijken naar de loca ties Burgh-Haamstede en Brui- nisse. Ook wordt deze zomer cou lant omgegaan met te laat ingele verde boeken. De bibliotheek in Zierikzee is vanaf deze week tot en met 26 au gustus alleen geopend op maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 13.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.30 uur. vrijdag 21 juli 2017 SO Kilometers trappen om te schilderen Esme Soesman Burgh-Haamstede Wim Velt aan het werk voor galerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede. Galeriehouder Joop van Nugteren: „Hoeveel kijkers hij ook trekt, Wim ziet dat niet. Die is zó op zijn werk gefocust", foto dirk- jan gjeltema - Joop van Nugteren, galerie Het Oude Raadhuis In verband met extreme warmte in het gebouw heeft de biblio theek in Zierikzee tot het einde van de zomervakantie een zo merrooster ingesteld. Esme Soesman Zierikzee - Jannie van Vugt, directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66