Vierdaagse dag 3: Feest op de Zevenheuvelenweg yJfv 3 Je kunt bijvoorbeeld groente, fruit en andere etensresten eerst verpakken in biologisch afbreekbare zakjes, voordatje het weggooit Wespen Mieren Maden Vlooien Bedwansen Roelie van As uit Oosterland was gisterochtend in paniek. Haar auto wilde niet starten. „We hebben drie kwartier rondgelopen op de cam ping. Ik was bang dat we niet zou den kunnen lopen. Gelukkig lukte het uiteindelijk toch." De route gaat op de derde dag tra ditioneel langs de Zevenheuvelen weg. Roelie en haar tweelingzus Corrie hadden het zwaar. Ze be gonnen al met een flinke hoosbui. „Die heuvels waren zwaar. Het was er bovendien verschrikkelijk druk. Daardoor konden we niet doorlo pen. Het is heel vermoeiend als je stil moet staan. Maar het was ook een hele mooie ervaring." Dat vond ook reservist Gerard Bal (59) uit Oost-Souburg„Op de Ze venheuvelenweg was het één groot feest. Langs de kant van de weg staan caravans, campers en stand jes. De mensen staan vijf of zes rijen dik. Om de vijftig meter is er mu ziek. Iedereen zingt en danst. Daar kikker je van op." Onderweg bracht Gerard ook een bezoek aan de Canadese begraaf plaats. „Alle militairen brengen daar even een eerbetoon aan de ge sneuvelden. Ik heb dat ook gedaan. Ik vind het belangrijk om even stil te staan bij wat er in 1944 gebeurd Die heuvels waren zwaar. Het was er bovendien verschrikkelijk druk is." Gerard is alleen naar de Vier daagse gekomen, maar hij heeft in middels twee wandelmaatjes ge vonden. „Een majoor uit Twente en een oud-reservist uit Noord-Hol land. We lopen een mooi tempo. Op de laatste dag wandelen we weer samen." De elfjarige Jesper Vermeersch uit Sas van Gent liep zo hard de ze ven heuvelen over, dat zijn opa Raf van de Winckel hem nauwelijks bij kon houden. „Die heuvels waren helemaal niet zwaar, en het was er heel gezellig." Opa Raf genoot mis schien nog wel meer dan zijn klein zoon. „Ik vind het prachtig om met hem samen te lopen." De wandelaars zijn vastbesloten om de eindstreep te halen. Gerard: „Nu val ik niet meer uit. Voor dat gebeurt, moet het wel zo erg zijn dat ze me met een brancard afvoe ren." Daar denkt Lana de Koning (19) uit Kapelle net zo over. Op elke teen zit wel een blaar en haar benen zijn stijf, maar ze heeft de derde dag doorstaan. „Opgeven is nu geen op tie meer", zegt ze. „Nu ik drie dagen heb uitgelopen, moet de laatste dag ook lukken." Verjaardag Voor Roelie is de de laatste dag heel bijzonder: ze viert samen met haar zus haar zeventigste verjaardag. De dames willen de finish over in oranje jurken en met vlaggen om hun nek. En de eindstreep gaan ze zeker halen. „Al is het op de knieën." vrijdag 21 juli 2017 beestj ft i Wespen zoeken in het voor jaar een plek om een nieuw nest te beginnen, wat in de loop van de zomer steeds groter en groter wordt. Ze gaan op zoek naar zoetigheid en veroorzaken daardoor overlast. Met name als men sen in de tuin of op terras wat eten en drinken. Voorkomen: In de tuin is dat lastig. Het enige wat je kunt doen is wespenzakken op hangen, waar ze in kruipen en niet meer uit kunnen. Voor het huis geldt dat ze vaak in spouwmuren zitten. Door er een rooster in te plaatsen be houd je de beluchting, maar voorkom je dat ze gaan nes telen. Genezen: Dat doet de onge- diertebestrijding met gif in de vorm van poeder. Ze plaatsen dit bij de nestingang en wes pen nemen het zelf mee naar binnen. Zo wordt het hele nest uitgeroeid. Vliegende en gewone mieren komen uit hetzelfde nest. Ze zitten vaak buiten, aan de gevel en komen tijdens hun zoektocht naar eten de keu ken binnen. Voorkomen: Wat je kunt doen om te voorkomen dat ze in huis overleven, is mierenlok- doosjes neerzetten. En zorg dat het goed schoon is: ruim kruimels op, haal een doekje over het aanrecht. Zo is er weinig voedsel voor ze te vin den. Genezen: De ongediertebe- strijding gebruikt een gel met een gif. Dat plaatsen ze in een 'spoor' waar de mieren alle maal doorheen lopen. Het gel nemen ze op en verspreiden ze zelf door het hele nest. Fred Bron, ZRD Maden zijn de larven van vliegen. Ze bezorgen voorna melijk overlast in de zomer, omdat ze af komen op rot tend voedsel. Een kipkluifje in de grijze kliko ruiken vleesvliegen op grote af stand. Ze vliegen erheen en leggen hun eitjes. Die kun nen door de hoge tempera turen soms al binnen een week uitkomen, waarna het proces zich weer kan herha len. Voorkomen: Dat is bij maden de belangrijkste factor. Als de container is geleegd, maak de bak dan goed schoon, zodat alle maden eruit zijn. Als je afval weg gooit, doe dat dan in vuilnis zakken, zodat de vliegen niet bij het eten kunnen komen. Genezen: Is in dit geval las tig. Je zult altijd van de bron (het afval) af moeten, voor je kunt reinigen. Krijg je de maden toch uitgeroeid, maar ligt het afval er nog, zijn er binnen een dag weer nieuwe. Tijdens de vakantie kunnen vlooien lekker hun gang gaan. Hebben huisdieren onge merkt vlooien gehad, dan kun nen de eitjes door heel het huis verspreid liggen en uit groeien tot kleine larven. Voor het een volwassen vlo wordt, verpopt de larf zich. Die pop pen komen uit onder invloed van warmte en trillingen: dus ben je weer thuis na de va kantie, komen ze allemaal te gelijk uit door de invloed van bijvoorbeeld voetstappen. Overigens kunnen ook men sen vlooien meenemen naar huis. Voorkomen: Voorzie je huis dier van een vlooienband, druppel een antivlooienmiddel op hun huid of ga even met ze langs de dierenarts. Genezen: De ongediertebe- strijding behandelt vlooien met een gif. Ze zitten voorna melijk op onbewandelde plaatsen, zoals banken, tafels, stoelen en vloerkleden. 0> De bedwans maakt zijn op komst in Nederland. Vroeger kwamen ze hier amper voor, maar doordat meer mensen reizen, worden ze vanuit warme landen meegenomen in koffers en kleding. Ze komen voornamelijk voor in slaapka mers, waar ze zich verstoppen op kleine plekken, zoals schroefkoppen en stopcontac ten. Eens per week komen ze 's nachts tevoorschijn voor een 'bloedmaaltijd', bij de mensen die liggen te slapen. Voorkomen: Controleer je kof fers en kleding, voor je terug naar huis gaat. Als je iets ver dachts ziet: gelijk alles wassen. Genezen: De bedwans bestrij den is een hele opgave. Vol gens de ongediertebestrijding moet je eigenlijk alle kleding en het beddegoed in het slaapver trek wassen, alle stopcontact doosjes moeten van de muur en alle meubels moeten uit el kaar om goed schoon te maken. Ben je er een paar ver geten? Dan zijn ze zo weer terug. De krant volgt deze week enkele Zeeuwse wandelaars die mee doen met de Vierdaagse van Nij megen. Cornelleke Blok Nijmegen - Roelie van As uit Oosterland Corrie (I) en Roelie van As worden vandaag zeventig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60