'Duidelijkheid Britten nodig' 5 Politie neemt illegale marktplaats over W Christenunie en CDA zijn tegen de NIPT. D66 en VVD zijn voor de bloedtest i WD en D66 hebben het voorstel al omarmd door hun handteke ning te zetten onder het Regen boog Stembusakkoord van ho mobelangenorganisatie COC. Het CDA ziet juridische bezwa ren en de Christenunie vindt dat de 'biologische werkelijkheid' niet kan worden genegeerd. 5 Voltooid Leven Het recht op een vrijwillig levenseinde werd tot leedwezen van D66 onverwacht een campagne thema. Het gevolg: Christenunie en D66 doken dieper de loopgra ven in, wat een compromis niet makkelijk maakt - als het al mo gelijk is. De discussie spitst zich toe op een initiatiefwet van D66 die euthanasie mogelijk maakt voor mensen die 'lijden aan een te lang geworden leven'. Een commissie onder leiding van D66-senator Schnabel oordeelde dat de onder Paars tot stand ge komen Euthanasiewet, die diepe wonden sloeg bij de christelijke partijen, nog ruimte biedt en dat uitbreiding niet nodig is. D66- Kamerlid Pia Dijkstra wil door gaan met haar initiatiefwet, ook al lijkt daar geen Kamermeerder heid voor. De WD is verdeeld en het CDA is, net als de Christen- Unie, ronduit tegen. In het diepste geheim nam de Ne derlandse politie 28 dagen geleden HANSA Market over. Dit is een ille gale marktplaats waar xtc, speed, cocaïne en zelfs wapens worden verkocht. De politie spoorde de site op, kopieerde die en nam het be heer over. In een kleine maand ver werkte de politie 30.000 illegale zendingen naar 36 landen. De opsporingsoperatie verliep in nauw overleg met de FBI, dat even daarvoor 's werelds grootste online illegale handelsplaats Alphabay had opgerold. De verwachting dat ge bruikers van Alphabay zouden overlopen naar HANSA Market kwam uit. Wilbert Paulissen, chef van de Landelijke Eenheid van de politie: „Binnen een dag na het slui ten van Alphabay groeide HANSA Market met 5.000 gebruikers." Anoniem De illegale verkoop van drugs, creditcardgegevens en wapens vindt plaats op het darknet of dark web, een deel van het internet waar gebruikers anoniem blijven. Be taald wordt er in internetvaluta zo als Bitcoins. Drugs worden opge stuurd in postpakketjes, die de hele wereld over gaan. De server van HANSA Market bleek te staan in Litouwen. Daar maakte de politie een exacte kopie, om daarna de site vanuit Nederland Dat er sprake is van gecontro leerde drugsdoorvoer, waar Neder land in de jaren 90 hard mee onder uit is gegaan in de IRT-affaire, weerspreekt Paulissen. „Van elke drugszending hebben we de be trokken landen op de hoogte ge steld, zodat de drugs onderschept kon worden. Zeker bij grote zendin gen hebben we hard ons best ge daan de drugs te pakken te krijgen." Nederland heeft een slechte re putatie als het gaat om drugshandel op het darknet. Vanuit ons land worden veel drugs verstuurd. Om die reden versturen darknetverko- pers hun waar nu vanuit Duitsland. In de grootscheepse operatie zijn vier drugsverkopers uit Nederland gearresteerd. „Nog veel meer verko pers moeten zich grote zorgen ma ken", aldus Paulissen. Met een druk op een rode knop maakte Wilbert Paulissen gisteren een einde aan het wekenlange infiltratietraject. HANSA Market is sinds dat mo ment definitief uit de lucht. Nog veel meer verkopers moeten zich grote zorgen maken te kunnen runnen. Rechercheurs deden zich voor als de beheerders van die site. „Ze hebben zich het juiste taalgebruik eigen moeten maken. Bovendien was het een enorme klus. Ze hebben in een maand tijd duizenden transacties moeten verwerken." Terwijl de politie de site over nam, ging de handel in drugs dus gewoon door. „Mensen hadden niets in de gaten. Ze stuurden ge woon hun postadres naar ons op en schreven grappend: je stuurt toch niet de politie op ons dak hè?", al dus Paulissen. „De derde ronde zullen ze echt met meer moeten komen. Heldere standpunten zijn onmisbaar. Pas dan kunnen we echt gaan praten." Vier dagen lang spraken afgevaar digden van de EU en Groot-Brit- tannië in Brussel over de scheiding. Tijdens de gezamenlijke persconfe rentie zei Barnier, hoofdonderhan delaar van de EU. „We hebben stap pen gemaakt in de juiste richting, maar als we echt willen gaan on derhandelen, dan moeten de Brit ten ons veel meer duidelijkheid gaan geven." Over sleutelonderwerpen als de hoogte van de brexitrekening en over de toekomst van de grens van Noord-Ierland wilden de Britten zich nog niet gedetailleerd genoeg uitlaten, vindt de EU. Over het derde belangrijke onderhande lingspunt, de rechten van de EU- burgers, kwamen beide partijen al wel wat verder, omdat Groot-Brit- tannië daar een uitgebreid voorstel voor heeft gedaan. „We hebben een fundamenteel verschil van mening over wie de rechten van de burgers moet gaan garanderen. Wij willen dat het Eu ropees Hof van Justitie dat gaat doen", aldus Barnier. Theresa May Een goede deal vraagt om flexibiliteit van beide kanten heeft al gezegd dat dat geen optie is. Bij de Britten is het onbespreek baar, omdat een belangrijk argu ment voor de brexitstem het terug krijgen van soevereiniteit was. David Davis, die het Britse on derhandelingsteam leidt, had het over 'robuuste gesprekken over de scheidingsrekening', maar was blij met de progressie die er geboekt is. „We hebben eikaars overeenkom sten en verschillen beter leren ken nen. Van daaruit kunnen we verder praten." Wel gaf hij een waarschu wing: „Een goede deal vraagt om flexibiliteit van beide kanten." De EU en Groot-Brittannië ko men elke maand vier dagen bij el kaar om hun scheiding te regelen. Ze hopen het dit najaar eens te wor den over de belangrijkste schei- dingsonderwerpen. Pas als daar ge noeg progressie in is gemaakt wil de EU praten over de toekomstige relatie en de belangrijke handels deal tussen beide partijen. vrijdag 21 juli 2017 Even contact met het thuisfront? De paraplu houdt loper en telefoon nog net droog. De hevige regen buien leidden gisteren tij dens de eerste uren van de derde dag van de Nijmeegse Vierdaagse tot veel blaren bij de wandelaars. De wachttijden bij de blaren- prikposten liepen op tot meer dan een uur. Wande laars kwamen ook later bin nen dan normaal, omdat ze onderweg gingen schuilen. De regen en de blaren zijn niet de enige ongemakken. Onder deelnemers waart een buikgriepvirus rond. Twintig militairen liggen in de ziekenboeg. Onderweg zijn lopers uitgevallen met buikklachten en misselijk heid. FOTO ERIC BRINKHORST/ANP de formatie Alexander Pechtold (D66) T Gert-Jan Segers (Chris tenunie). FOTO'S ANP Handelaren op darkweb in de val De politie heeft op criminelen gejaagd door een maand lang een illegale online marktplaats te beheren. Vier drugsverkopers zitten vast. Gegevens van dui zenden kopers en verkopers zijn bekend. Koen Voskuil Driebergen Europol, Openbaar Ministerie en de politie lichten het onderzoek toe. Rechts: Wilbert Paulissen, hoofd Landelijke Recherche, fotoanp —Wilbert Paulissen, politiechef EU-onderhandelaar Michel Bar nier begint na twee onderhande lingsrondes over de brexit zijn geduld al te verliezen. Suse van Kleef Londen —David Davis dienstb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5