44 6 COLUMN ROMKE VAN DE KAA \m^t wÉÉ Vakantie hoort leuk te zijn, maar dat is het niet (altijd). Verslaggever Peter Groenendijk weet waarom: hij heeft vliegangst. Elke crisis heeft een diepte punt. In het geval van mijn vliegangst was dat een vlucht van Spanje naar Schiphol, in 2012. Ik was zo bang dat ik alle spieren in mijn lijf aanspande, blijkbaar in de veronderstelling dat ik mijn leven zou kunnen redden door met kracht uit mijn stoel op te springen. Na de landing was ik zo verkrampt dat ik niet meer in staat was naar ons huis in Rotterdam te rijden. We kwamen niet verder dan Leiden, waar ik als een hoogbejaarde met jicht in het logeerbed van mijn schoonouders werd gehesen. Hoe het zo ver was gekomen? Pre cies weet ik het nog steeds niet, maar dit zijn de feiten. Op 12 mei 2010 stortte een toestel met 93 passagiers, onder wie 71 Nederlanders, neer in Libië. Als chef van de AD-redactie was ik weken met alleen dit onder werp bezig. De slachtoffers, de nabe staanden, de oorzaak - en het verhaal van de 9-jarige Ruben, die de ramp als enige overleefde. Vijf weken later begon mijn vakan tie. Met mijn vader en broer vloog ik naar Johannesburg, om het Neder lands Elftal te zien op het WK. Voor de tweede wedstrijd vlogen we naar Durban. Toen ging het mis. 'Wat is er met jou?', vroeg mijn broer. Ik trilde en zweette, mijn shirt was door weekt. Voor het eerst in mijn leven was ik bang dat het vliegtuig naar be neden zou storten. Dat gebeurde niet, maar de angst werd daarna bij elke vlucht groter. Omdat mevrouw Groenendijk geen zin had om de rest van haar leven in de Ardennen op va kantie te gaan, zat er niets anders op: de angst moest aangepakt. Op 27 augustus 2012 meldde ik mij bij Stichting Valk, een samenwerking van KLM en de Universiteit Leiden. Metro-angst Een doorslaand succes was het niet meteen. Mijn begeleider gaf me als huiswerk mee mijn ogen te sluiten in de metro, zodat ik zou voelen dat die nog harder schudt dan een vliegtuig. Daarna had ik metro-angst. Later ging het beter. De begeleider conclu deerde dat ik iemand ben die de con trole niet wil verliezen. Dat, gecom bineerd met stress én het weken na denken over Tripoli, had geresulteerd in een plotselinge aanval van vlieg angst. Die analyse hielp al: er was een verklaring voor mijn plotselinge fobie. Het was tijd om toenadering te zoeken tot het vliegtuig. Eerste stap: een gesprek met een piloot, die me gedetailleerd uitlegde hoe zo'n ding werkt, wat er gebeurt als een motor uitvalt (de andere nemen het over), hoe groot de kans is dat een vleugel plots afbreekt (kan niet) en wat een luchtzak is (geen idee meer, maar het antwoord was geruststellend). Daarna volgden een ritje in een si mulator, een rondleiding door een 747 en een vlucht naar Kopenhagen, met nog tien angstigen. Bij vertrek bleken die tien medecursisten alle maal zo bang dat mijn angst erbij ver bleekte. Mijn buurman had zijn dochter in Canada al 20 jaar lang niet bezocht. Toen we geland waren, om helsden we elkaar innig. Vorige maand vloog ik naar Rus land, mijn zoveelste vlucht sinds de succesvolle cursus, maar met één ver schil: mijn dochter (2) vloog voor het eerst mee. Ze speelde wat, keek een filmpje, viel in slaap en werd pas wakker bij de landing. Ze keek door het raam, wees naar buiten en riep verrukt: 'Papa! Vliegtuig!' Nog nooit was vliegen zo leuk. een gerust hart achterlaat? Of zet je ze buiten en hoop je er het beste van? Met tuin planten heb je geen proble men. Je zet een tijdklok op de sproeier en klaar is Kees. Maar kamerplanten hebben deskundiger zorg nodig. Soms elke dag, tenzij je cactussen en vetplanten hebt. Gelukkig schiet de techniek te hulp. Voor een kleine 70 euro heb je een ge likt druppelsysteem met een watertank van 18 liter en 16 plastic slangetjes met een to tale lengte van 30 meter. Aan het einde van die slangetjes zit een plug die druppelsge wijs water toedient. Een Een ficus van 2 meter heeft aan één druppelaar niet genoeg soort multi-infuus. Met 18 liter water kun je twee we ken met een gerust hart weg. En een beetje knutselaar kan natuurlijk een groter reser voir aansluiten. Over knutselen gesproken: er zijn simpeler systemen, vooral geschikt voor wie minder dan zestien kamer planten heeft. Voor 8 euro koop je een druppelaar, een plug die je in de potgrond duwt. Op die druppelaar monteer je een PET fles. Het maximum is 2 liter, anders valt het hele zaakje om. Ook met de druppelaar kun je ongeveer twee weken weg. Maar wat als je een ficus van twee meter hoog in de ka mer hebt staan? Die heeft aan een zo'n druppelaar niet genoeg. Geen nood: dan duw je meer druppelaars in de pot. als ze een paar dagen naar het strand ging. Ook dat sys teem is gemoderniseerd. Voor 7,50 euro koop je een nat-mat, een soort planten- luier die - mits van water verzadigd - de plant min stens twee weken van water voorziet. Met een schaar knip je de mat op maat. Maar het meest charmante systeem is tegelijk het meest ouderwetse. Nodig: een bad kuip of teil, planken en een dikke katoenen draad. Laat de badkuip vollopen en leg de planken eroverheen. Zet de kamerplanten op de plan ken en knip een draad die op de bodem van de badkuip rust. Wurm de draad in het gat onderin de bloempot. Dat is alles. Fijne vakantie. Geen krant of tijd schrift kun je open slaan, of het gaat over de vakantie. Hoe je de leukste ecohut kunt boeken in Honduras en hoe je op de Malediven via een app feil loos het dichtstbijzijnde res taurant kunt vinden. De on derwerpen in ons grootste nooitgelezen blad, De Kam pioen, zijn wat praktischer: let op de bandenspanning van je auto en controleer de koelvloeistof voordat je op reis gaat. Ik lees niks over ka merplanten. Zijn er intussen zoveel oppasopa's en -oma's dat je de ka merplanten met vrijdag 21 juli 2017 -•.ïi-.? @RLOppenheimer Verlammende vliegangst Oma zette kamerplanten weieens op een natte dweil Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Wat doen we deze zomer met onze kamerplanten? Natuurlijk heeft tuingoeroe Romke van de Kaa daar een antwoord op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50