3 Nooit meer natte lucifers op de camping THEETIPS troenmelisse veel geur heeft en wei nig smaak. Dat kamille een medici naal smaakje heeft. En dat salie het beste werkt in een combi. Voor avondmensen Eigenlijk weten we waar we zo voor het slapen gaan naar verlangen: warme, zoete, volle smaken. Smaken die de warmte van een lange lome dag in zich dragen. Of van een lange, hete zomer. Dus leef je uit met zoet hout, (blad)venkel, (ster)anijs, ka neel, sinaasappelschil, lindebloesem en verveine. Niet allemaal ingrediën ten die je in je eigen tuin plukt, maar koop eens een half onsje onversne den lindebloesem of steranijs in plaats van kant-en-klare slaapthee en experimenteer er op los. Voorkinderen Thee ligt niet ver af van heksensoep. Elet is dan ook niet ingewikkeld om kinderen verrukt te krijgen voor deze thee, vooral als ze er zelf ook nog in spraak in hebben. Maak de 'heksen soep' vooral met munt. Die smaak kennen ze al van tandpasta en kauw gom. Voeg de oranje bloemblaadjes van goudsbloem toe. Dat maakt het lekker vrolijk. Wie wil voortbordu ren op het bloementhema kan er ook rozenblaadjes in doen, vlierbloesem, of bloemetjes van lavendel of ka mille. Andere geschikte kinderkrui den zijn bladvenkel, verveine, tijm en citroenmelisse. Laat kinderen ruiken aan al dat aro matische blad en zelf beoordelen of ze het wat vinden. Voeg tot slot fruit toe: een doorgesneden aardbei, een plakje appel, wat geplette besjes. La ten roeren, zodat de thee afkoelt. En om de laatste kleuter over de streep te trekken, kan er honing in. Voordetoxers Elet idee achter detox is dat je je lijf ontziet. Of misschien zelfs een beetje ondersteunt in de verwerking van alle indrukken in het dagelijkse le ven. Eigenlijk is elke kruidenthee balsem voor je lijf in de zin dat het je systeem niet belast. Maar soms wil je een sterkere prikkel dan wat groene blaadjes kunnen leveren. Dan biedt het klassieke recept voor detox-thee uitkomst: wat plakjes gember in een theeglas met een paar schijfjes ci troen. Kokend water erop, paar mi nuten wachten en daar is de cafeïne vrije boost! Voor natafelaars Een goede kok kruidt zijn eten zoda nig dat het goed valt te verteren. Maar mocht je maag en darmen nog meer willen ondersteu nen, doe dan je voordeel met verveine, venkel, kamille, tijm, rozemarijn en/of dui zendblad. Voor munttheemoeders Muntthee is veruit de meest ingeburgerde krui denthee. Of het meest inge burgerde theekruid, zo je wilt. Met een reden: het prikkelt en kalmeert tegelijk, het is geurig, het is complex. Wie muntthee te ge woontjes vindt, kan zich uitleven met een verzameling in de tuin: denk aan appelmunt met zijn ge vlekte blad, chocolademunt met zijn donkere stelen en ananas- munt met zijn zoete boeket. Voorculi's In culinaire kringen is citroen verbena of verveine (ijzerhard) aan een ware opmars bezig. De Fransen drinken het veel. Deze mediterrane plant levert, net als munt, in haar eentje een uiterst vervullende thee als het moet. Haar citroenaroma is subtiel, haar smaak is breed. Als je even niet weet wat je kunt kiezen, is verveine altijd een veilige keuze. Ook heel fijn: het verveelt niet snel. Voor vooruitplanners Ja, het is zomer, maar het kan geen kwaad alvast aan de winter te den ken. Als er meer in je tuin groeit dan je nu kunt gebruiken, oogst dan af en toe iets om te drogen. Bewaar paardenbloemblad, brandnetelblad, kamillebloempj es, munttakjes en/of salieblaadjes in een blik, pot of bus, maar pas als ze knis- perdroog zijn. Bijvoorbeeld door ze in een lauwe oven te schuiven. Verheug je alvast op de winter. vrijdag 21 juli 2017 GO A Aan kleefkruid groeien helaas geen aardbeien. Bij tuinieren besteed je ook nog eens meer aandacht aan de planten die je niet wilt hebben. Die trek je eruit. De planten die je wel wilt, zet je er neer en geef je de ruimte. Als je dat goed doet, hoefje helemaal niet naar een tuincentrum. De natuur redt zich best zelf, zeker met een beetje aan moediging. Eigenlijk is het simpel: aan kleefkruid groeien jammer genoeg geen aardbeien en gras smaakt helaas niet naar rabarber. Tot later! Gerda thee Zo simpel kan het zijn: hoe de kleinste ingre pen het leven op de camping gemakkelij ker maken. #kurk Op vakantie bij water? Hang voor de veiligheid je sleutel aan een kurk. #ducttape Wikkel wat ducttape om een zaklamp, flesje of aansteker. Zo hoef je geen hele rol mee te sjouwen. #brillenkoker Oplaadkabeltjes ver voer en bewaar je in een lege brillenkoker. Of in een lege wc-rol. #douchemuts Vieze/natte schoenen vervoer je in een douchemuts. #bewaardoos Met een zakje erin doet een plastic bewaardoos dienst als mini-prullen- bak. uit eigen tuin Gebruik voor krui denthee een andere theepot dan voor groene of zwarte thee. Zo voorkom je dat je kruidenthee naar zwarte thee gaat smaken, of andersom. Tip: gebruik een glazen theepot. Dan levert dat gamma aan verse blaadjes, besjes en bloemetjes ook nog een feest voor het oog op. Bij kruidenthee kun je de hoeveelheden uit de losse pols in de pot gooien. Maar wil je een vuistregel: 25 gram verse kruiden voor een halve liter kokend water. Gebruik je gedroogde kruiden, dan kun je met minder toe. Kruiden verliezen hun smaak als ze bloeien. Dus knip de knoppen bijtijds uit de munt, verveine en tijm om er langer plezier van te hebben. voor pasta/rijst/muesli (met zo'n ronde ope ning in het deksel) #lucifers Nooit meer natte, on bruikbare lucifers: bewaar ze in een glazen potje met daarop een stukje schuurpapier geplakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47