Ulf WWs Lelijk parkeerterrein Dishoek krijgt facelift en meer plaatsen r Viskraam mag blijven op Veerse Oranjeplein 9 Ad Tramper benadrukt historische waarde: het hoort in de stad Vlissingen wordt langzaam echt openbaar. Het Gemeentearchief is de twee miljoen gepasseerd. Nu zijn 2.048.000 Vlissingse documenten via de computeren internet te lezen. W W d rel 16.000 foto's, tekeningen en be stekken van het Scheldearchief en de bevolkingsre gisters van Vlissingen en Oost- en West-Souburg zijn gescand. En de 'Verslagen den toestand der Ge meente Vlissingen' van 1865 tot en met 1980. Mysterieus genoeg ont breken de jaargangen 1950 tot en met 1967. Gemeentearchivaris Ad Tramper weet ook niet waarom. „Volgens mij zijn ze toen niet ge maakt." In de verslagen staat hoe veel inwoners de gemeente had, hoeveel schulden en leningen en waar die voor waren en achter welke wetsovertreders de politie aanzat. Vooral dronkelappen. Later dit jaar komen de raadsno- tulen van 1907 tot en met 2015 on line. Van de laatste jaren zijn de vergaderingen van de gemeente raad al via internet terug te lezen op de raadsinformatiepagina's. Alle tekst krijgt zoektermen, zodat de Vlissingers precies kunnen te ruglezen wie er wanneer wat ge zegd heeft over de aankoop van het Scheldekwartier. Of over het Nollebos. Of het Nollebosch, als het wat langer geleden is. „Het t#t# verhaal is steeds dat het Nollebos ooit is geschonken aan de Vlis singse bevolking. Maar hoe en waarom, ik heb het nog niet terug kunnen vinden", bekent Tramper. Wel vond hij dat de Vlissingse fa milies een eeuw geleden moesten betalen voor verpozing in het Nol lebos. Een kwartje per gezin per seizoen. Het archief werkt hard aan de kostbare klus om alle schatten aan informatie via internet beschik baar te maken. Dan is het pas echt 'goed geordend en in toegankelijke staat', zoals de wet de gemeente oplegt. In Vlissingen werken daar vier mensen aan. En ze ontvangen in het gebouw aan de Hellebar dierstraat ook graag iedereen die in papier wil snuffelen naar we tenswaardigheden. Hoe lang dat nog kan, is aan de gemeenteraad. Door de Vlissingse bezuinigings slag moet het archief mogelijk in trekken in het stadhuis. Of het gaat zelfs 'de weg van de biblio theek', zoals wethouder Josephine Elliott het onlangs in een raads vergadering zei. In dat geval ont fermt het Zeeuws Archief zich over het beheer van de Vlissingse bescheiden. Het zal Ad Tramper spijten. Het archief hoort in de stad, vindt hij. „In de archieven ligt de identiteit van de stad maar ook de verant woording van het bestuur. Het ar chief dient ook de beheersing van risico's. Bij bommenonderzoeken kunnen wij vertellen of onderzoek nodig is aan de hand van de ge schiedenis en de bebouwing. Je kunt je voorstellen dat het niet handig is een speeltuin aan te leg- Je kunt door het archief makkelijker dingen in verband brengen gen waar een gasfabriek heeft ge staan. Als er een lantaarnpaal op het Bellamypark moet komen, we ten wij waar je die op de oude ka demuur zet. Zodat 'ie niet wegzakt in de dichtgegooide haven." „Ik ben weliswaar gemeen teambtenaar maar ik zie het meer als een onafhankelijke functie. Als je wilt procederen tegen een over heid kom je hier je munitie halen. En de ambtenaren hun weer woord." Het archief biedt verdie ping in onderzoek. „Je kunt hier makkelijker dingen in verband brengen. Google is toch een beetje zoeken onder de lantaarnpaal in de straat waar je een horloge verlo ren bent." Een collega-ondernemer maakte bezwaar tegen de vergunning. Er zou volgens hem sprake zijn van oneerlijke concurrentie omdat in de kraam, die als viskraam is ver gund, ook vis en frites worden ge bakken. De kraam wordt geëx ploiteerd door iemand anders dan de persoon die op de vergunning staat en de verkooptijden zijn in strijd met het standplaatsenbe- leid, aldus de klager. Die laat al leen woensdagen toe als verkoop dagen. De gemeente verklaart dat dit 'een bijzondere en tijdelijke si tuatie betreft' omdat het Oranje plein aan de vooravond van herin richting staat. De uitbater mag ook zijn vriezer in weekeinden, tijdens schoolvakanties en evene menten neerzetten. Het is niet voor het eerst dat uitbaters op en om het plein met elkaar in de clinch liggen. In 1987 waren ban ken bij een kraam inzet van ruzie en in 2013 vlogen ze elkaar in de haren over de afmetingen van ter rassen, keukens en kramen. De gemeente Veere trekt ruim een half miljoen uit voor de opknap beurt van het parkeerterrein. Dat betekent dat het hele terrein op de schop gaat. Het rommelig gravel- veld zonder vakken moet een fris ogend groener terrein worden met vakindeling en meer parkeerplaat sen. Het bestaande aantal van 130 plekken groeit naar 212. Tijdens het werk blijven er minimaal 25 plaat sen beschikbaar. De betaalautomaten en het toilet gebouw voldoen volgens de ge meente wel aan de moderne eisen, dus die blijven staan. Onder het parkeerterrein wordt ook een re genwatersysteem aangelegd waar door regenwater in de bodem wordt opgenomen, aldus de gemeente. Delen van Dishoek kampen met wateroverlast tijdens flinke regen buien. Voor verharding van het ter rein wordt gedacht aan grastegels. Dat zijn betonblokken met een uit sparing waarin groen de ruimte krijgt. De verbetering van het parkeer terrein valt samen met de herin richting van de openbare ruimte in Dishoek. Dat kan nu de omstreden nieuwbouw klaar is; Noordzee Re sidence Dishoek met 67 recreatie woningen en 12 hotelappartemen ten (locatie hotel Zeeduin); Duin residentie Klein Dishoek met 12 ap partementen gemengde bestem ming (terrein pannenkoekenhuis) en Duinhof Klein Dishoek (locatie snackbar) met 15 recreatieapparte menten. De herinrichting van die open bare ruimte kost de gemeente Veere nog eens meer dan 960.000 euro. vrijdag 21 juli 2017 WA Archief passeert de twee miljoen Claudia Sondervan Vlissingen Archivaris Ad Tramper in de poort van het Gemeentearchief in de Hellebardierstraat: iedereen kan komen neuzen, foto ruben oreel -Ad Tramper gemeentearchiefvlissingen.nl Vis en frietkraam De Lekker bek kan dit jaar, met terras, tot eind oktober op het Oranje plein in Veere blijven staan. Annemarie Zevenbergen Veere Onhandig en lelijk, zo beoor deelt de gemeente Veere het parkeerterrein aan de Verlengde Dishoekseweg in Dishoek. Werk aan de winkel dus. Annemarie Zevenbergen Dishoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37