16 ECONOMIE EMTÉ krimpt: Sligro zoekt partner Air France mikt met Joon op jongeren Meer overslag voor haven Rotterdam Amerikaanse techbedrijven rijzen de pan uit VEGHEL Sligro erkent dat zijn supermarkt keten EMTÉ onvoldoende schaalgrootte heeft om zelfstandig succesvol te zijn. Het bedrijf wil evenwel niet aan een verkoop, en geeft de voorkeur aan samenwerking met een andere partij. Er zijn geïnteresseerden, en daar wil Sligro de komende maanden mee in overleg. Dat liet het groothandelbedrijf gisteren we ten bij de publicatie van de halfjaarcijfers. Daaruit bleek dat de omzet van EMTÉ in de eerste helft van 2017 opnieuw is gekrompen, ditmaal met 0,3 procent op vergelijkbare ba sis. De groothandelstak liet wel een sterke groei van 4,6 procent zien. De totale opbrengsten voor Sligro telden op tot 1,44 miljard euro, 5,9 procent meer dan in de eerste helft van 2017. ROTTERDAM De goederenoverslag in de haven van Rotterdam is in het eerste halfjaar met bijna 4 procent gestegen. Vooral de over slag van containers, kolen en ruwe aardolie zat flink in de lift. Dat blijkt uit cijfers van het Havenbedrijf Rotterdam. De totale hoeveel heid overgeslagen goederen kwam uit op bijna 238 miljoen ton, tegen iets meer dan 229 miljoen ton in de eerste helft van 2016. Er werden in de eerste zes maanden ruim 9 pro cent meer standaardformaat containers (TEU) verwerkt, ofwel bijna 6,7 miljoen con tainers. Omgerekend naar gewicht groeide de containeroverslag met dik een tiende tot 69,6 miljoen ton. De overslag van kolen ging met bijna 10 pro cent omhoog en ruwe aardolie met 9 procent. Flitsen NN Sligro AF/KLM r-'~. The S&P 500 Information Techno logy Index, die de koersontwikke ling van de techtoppers weergeeft, bereikte woensdag een koers van ruim 992 punten. Dat is vier punten hoger dan op het vorige hoogte punt, op 27 maart 2000. Toen was de euforie rond de sec tor enorm. Investeerders staken vele miljarden in internetbedrijf)es. Achteraf was die financierings hausse meer gebaseerd op een haast religieus geloof, dan op koele be drijfskundige analyses. Uiteindelijk vertaalden de mooie verhalen zich niet in klinkende munt, en zaten de investeerders met een gigantische kater. Dat roept natuurlijk een belang rijke vraag op: hoe komt het dat de koers nu zo snel oploopt? Niemand wil dat er een nieuwe bubbel wordt opgeblazen, maar het feit dat de koers alleen dit jaar al met meer dan 20 procent is opgelopen, voedt bij sommigen het onbehagen. Zo veel geld, zo veel waarde, en dat voor be drijven met relatief weinig fysieke bezittingen. De drie grootste, Amazon, Alpha bet en Facebook, zijn samen op de beurs bijna 1,5 biljoen euro waard, liefst 450 miljard meer dan vorig jaar. Investeerders pompen er volop geld in, net als in 2000, en lij ken allemaal bang om de slag te missen. Toch is de situatie anders dan in 2000, zeggen analisten. „De winsten zijn veel steviger dan toen", zegt een van hen in de Finan cial Times. ,Je kunt de winst nu af zetten tegen de prijs van het aan deel. In 2000 werd er helemaal niks verdiend." Bij nieuwszender CNBC zegt John Frank van investeerder Deze platformen hebben weinig bezittingen en groeien snel Invesco dat het rendement op techaandelen nu ruim 1 procent ho ger is dan dat op Amerikaans staats papier. In 2000 lag het rendement van de dotcom-fondsen juist 5 pro cent onder dat van staatsobligaties. Dat rendement komt ook ergens vandaan, natuurlijk. Van Facebook bijvoorbeeld, dat alleen in het eer ste kwartaal al een winst van bijna 3 miljard euro binnenharkte, op een omzet van minder dan 8 miljard euro. Of Google-moeder Alphabet, dat in dezelfde periode ruim 5 mil jard winst maakte op een omzet van rond de 22 miljard euro. „De be drijfsmodellen van de grote techbe drijven behoren bij de besten die we ooit zagen", zegt een andere analist. „Deze platformen hebben weinig bezittingen en groeien snel door netwerkeffecten." Een factor die de aandelen van techbedrijven extra aantrekkelijk maakt, is het uitblijven van seri euze plannen van Trump op het terrein van infrastructuur. Bij zijn aantreden werd daar veel van ver wacht, maar zes maanden later is er nog niet veel gebeurd. Investeerders steken hun geld liever in bedrijven die rendement leveren. Of het enthousiasme inmiddels niet iets te groot is, zal deze week blijken, als een aantal reuzen nieuwe kwartaalcijfers bekend maakt. Vooralsnog geldt echter het aloude adagium van de effecten beurzen: zolang de muziek speelt, moet je blijven dansen. PARIJS Het nieuwe, goedko pere dochterbe drijf waar Air France aan werkt, heeft de naam Joon gekregen. De luchtvaart maatschappij richt zich vooral op de werkende jongere 'wiens levensstijl draait om digitale technologie'. De eerste vluchten zijn komend na jaar, bevestigde Air France giste ren. Het project dat Air France moet helpen na jaren van stagna tie weer te groeien, luisterde tot dusver naar de codenaam Boost. Het kostte de Franse zuster maatschappij van KLM veel moeite om de vakbonden te overtuigen. Philip Morris verkocht in het tweede kwartaal van dit jaar 378 miljard sigaret ten, een daling van ruim 7 procent ten op zichte van een jaar eerder. Daar staat tegen over dat de verkoop van andere producten zoals elektronische sigaretten vertienvou digde. De Amerikaanse verfproducent PPG In dustries blijft op zoek naar overnames. Dat liet het bedrijf, dat onlangs een poging om branchegenoot AkzoNobel in te lijven zag stuklopen, gisteren weten bij de presentatie van zijn kwartaalcijfers. O vrijdag 21 juli 2017 Het voedingsbe drijf liftte mee op de goede cijfers van Unilever. m De verzekeraar won een rechts zaak over com pensatie voor woekerpolissen. De groothandel wil haar super marktketen EMTÉ toch niet verkopen. Concurrent ea- syJet verwacht dat de ticketprij zen gaan dalen door felle con currentie. O o Is de internetbubbel net zo opgeblazen als die van 2000? Het duurde even: 17 jaar, 3 maanden en 22 dagen, om pre cies te zijn. Maar de Ameri kaanse techbedrijven hebben het voor elkaar. Ze zijn op de beurs weer net zo groot als ten tijde van de internetbubbel van 2000. Sander van Mersbergen Rotterdam —Analist over groei techbedrijven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16