Gevangenen zijn massaal aan de drugs Duitsland meer in trek als vakantieland voor Nederlandse reiziger 10 In een aantal gevangenissen is bijna de helft van de cannabiscontroles positief. Volgens vakbond FNV komt daardoor de veiligheid van de bewakers in het geding. Het aange toonde gebruik van cannabis, maar ook cocaïne, neemt bovendien toe. Dat blijkt uit uitslagen van urine controles die op verzoek van pers bureau ANP zijn vrijgegeven. Het is de eerste keer dat het ministerie van Veiligheid en Justitie de cijfers bekendmaakt. Vorig jaar is in totaal ruim 16.600 keer cannabisgebruik vastgesteld, tegen 14.500 keer in 2014. Ook werd 1.600 keer positief getest op cocaïne en 730 keer op opiaten (zoals heroïne). In 2014 lagen die aantal len op respectievelijk 1.000 en bijna 680. Gebruik van xtc en amfeta mine wordt in mindere mate vast gesteld: ieder jaar enkele tientallen keren per middel. Meer dan 1.000 positieve canna- bistests per gevangenis is geen uit zondering. In de tbs-klinieken Oostvaarderskliniek en Veldzicht, de enige klinieken waar cijfers over zijn, en in jeugdinrichtingen gaat het om enkele honderden positieve cannabistesten. In PI Vught loopt het drugsge bruik onder gedetineerden ook de spuigaten uit. In 2016 werd er maar liefst 2.500 keer positief getest op drugs. Ter vergelijking: dit was in 20141.900 keer het geval. Het werkelijke drugsgebruik ligt mogelijk hoger, omdat niet ieder een voortdurend wordt gecontro leerd. Drugstesten vinden steek proefsgewijs plaats, als er aanwij zingen zijn of als iemand vaker is betrapt. Door onderbezetting schieten controles er geregeld bij in. Aan de andere kant zitten er in de cijfers ook positieve testen van mensen die voor hun arrestatie of tijdens hun verlof'buiten' hebben gebruikt en binnen zijn. Uit de cijfers is geen percentage op te maken van gedetineerden die aan de verboden middelen zitten. Het aantal urinecontroles verschilt per gedetineerde. Ook per inrich ting verschillen het aantal controles en de uitslagen. Dit hangt bijvoor beeld af van het beveiligingsniveau en of een inrichting gedetineerden herbergt met drugsproblematiek. Gedetineerden worden steeds creatiever met het naar binnen smokkelen van drugs. Zo probeerde een 25-jarige vrouw uit Almere be gin deze maand softdrugs de ge vangenis van Westzaan binnen te smokkelen door de smokkelwaar in de luier van de zuigeling te verstop pen. Het werkelijke drugsgebruik ligt mogelijk hoger, omdat niet iedereen voortdurend wordt gecontroleerd Het smokkelen gaat ook wel eens fout. Een gedetineerde in de gevan genis van Nieuwegein stierf door een overdosis, nadat hij verschil lende pakjes had ingeslikt. De man was net terug van verlof. Gevangenis de Oosterhoek in Grave kwam in april dit jaar in op spraak vanwege een grootschalig drugsonderzoek. Meerdere mede werkers werden op non-actief ge steld, wat suggereert dat zij wellicht betrokken waren bij het naar bin nen smokkelen van de drugs. In de top 10 van de Nederlandse gevangenissen met de meest posi tieve drugstesten bij gedetineerden per type drugs komen Nieuwegein, Krimpen aan de IJssel en Vught herhaaldelijk voor. Uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag bekendmaakt, blijkt dat 956.000 Nederlanders in 2016 hun vakan tie doorbrachten in Duitsland. Dat is 122.000 meer dan een jaar eerder. Volgens Michaela Klare van het Duits Verkeersbureau vallen de Nederlanders voor de natuur en de relatief lage prijzen en zijn ze vaak verrast dat Duitsers niet alleen schnitzels eten maar dat het land een rijke regionale keuken heeft. Nederlanders trekken voor een korte vakantie vooral naar de re gio's die niet al te ver van de grens liggen, zoals het Sauerland, de Eifel en de Moezelstreek. „Alles op vier uur van Utrecht is populair", aldus Klare. „Maar de grootste stijging zit nu in de lange vakanties, in het hoogseizoen. Waar veel vakantie- vierders uit andere landen vooral kiezen voor een bezoek aan de ste den, trekken Nederlanders liever naar de landelijke gebieden als ze langer de tijd hebben. Dan weten ze ook Oost-Duitsland of Beieren te vinden." Het zijn vooral de 55-plussers die dol zijn op Duitsland, merkt Klare. „Maar ook steeds meer jonge gezinnen kiezen voor een vakantie in het buurland. Dat is overigens iets waar Duitsland nog wel wat werk te verzetten heeft. Campings halen nog niet het niveau van die in Frankrijk De campings halen vaak nog niet het niveau van die in Frankrijk." Frankrijk blijft dan ook veruit de populairste vakantiebestemming in het hoogseizoen, aldus het CBS. Bijna 1,1 miljoen Nederlanders vierden er in 2016 hun vakantie, al is dat 60.000 minder dan een jaar eerder. Duitsland staat op twee, Spanje volgt op gepaste afstand met 538.000 vakanties, waarmee het Italië voor blijft. Bijna 9,9 miljoen mensen gaan er in het hoogseizoen kort of lan gere tijd tussenuit. In de piekweek, als alle de regio's noord, midden en zuid tegelijk vakantie hebben, zijn ruim 3,7 miljoen Nederlanders op hun vakantieadres, ernaar onder weg of juist op de terugweg. Dat een toenemend aantal reizi gers het zuiden mijdt en voor Duitsland kiest, komt volgens Klare mede doordat het er minder vol is dan in bijvoorbeeld het po pulaire Frankrijk. „Alleen in het Waddengebied en aan de Oostzeekust is het soms moeilijk om accommodatie te vin den. Want die gebieden zijn erg geliefd bij Duitsers die in eigen land vakantie vieren. Elders is er voldoende lucht voor nog meer Nederlanders." Eenmaal in Duitsland, gaan de meeste Nederlanders voor de bijl. Ruim 60 procent van de mensen die er vakantie vieren is vier keer of vaker geweest. vrijdag 21 juli 2017 Gedetineerden en tbs'ers wor den in groten getale betrapt op drugsgebruik. Met vele duizen den positieve tests blijkt vooral het gebruik van cannabis hoog. ANP Den Haag Duitsland is geliefd bij de Ne derlandse vakantieganger. Het aantal landgenoten dat er de grote vakantie doorbrengt groeit snel. Gerben van 't Hof Den Haag —Michaela Klare, Duits Verkeersbureau A De gevangenis in Vught. fotodolphcantrijn A Nederlandse vakantiegangers hebben steeds meer waardering voor de rust en de natuur in het oosten van Duitsland, foto martin schutt/afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10