Oudjes baas over eigen eten F 7 Twee slachtoffers uren na blussen en ver van brandhaard aangetroffen m Uren nadat het sein brand meester werd gegeven, vond de brandweer nog twee slachtoffers. De politie vermoedt brand stichting. Wat gebeurde er in de studentenflat in Diemen? Nog geen twaalf uur na de brand in de flat op de Rode Kruislaan kon digde de Diemense locoburge meester Lex Scholten al een onaf hankelijk onderzoek aan: hoe kan het dat de brandweer urenlang in de studentenflat aanwezig was en tientallen bewoners werden geëva cueerd, maar dat een overleden be woner en een zwaargewonde pas uren later werden ontdekt? „Kennelijk zijn tijdens de evacu atie mensen achtergebleven in het gebouw. Wij vragen ons af hoe dat kan", aldus Scholten. „Ik heb afge sproken met de brandweercom mandant dat we dit stevig gaan eva lueren." Intussen doet de politie haar ei gen onderzoek: er zijn sterke ver moedens dat de brand, die ont stond in een benedenwoning, is aangestoken. „Een van onze flatgenoten kwam middenin de nacht thuis van haar werk. Zij zat nog even in haar auto en zag rond de flat twee jongens met capuchons wegrennen. Kort daarna hoorde ze de knal", vertelde één van de bewoonsters gisteren. Door de explosie werden bewo ners wakker, die direct heel veel rook in hun appartementen zagen, ook op de hogere verdiepingen. Het vuur verspreidde zich kenne lijk niet verder door het flatgebouw van woningcorporatie De Key, met per verdieping twaalf studentenka mers rond twee gemeenschappe lijke keukens. De rook echter trok razendsnel door het pand, vertellen alle getuigen. Binnen seconden was de rook heel dik. Een bewoner van de vijftiende etage: „Ik werd wak ker van de rookmelder, keek op de gang en zag een beetje rook. Toen ben ik mijn vriendin gaan halen, nog geen tien seconden later was de rook al veel dikker." Een ander: „We renden naar het trappenhuis, maar daar was te veel rook. Via die weg konden we niet naar buiten. Toen nam iemand me mee naar de brandgang, daar ging het beter." Nadat de brandweer het vuur op de benedenverdieping had geblust, bleek dat er drie gewonden waren. Later, toen het sein brand mees ter werd gegeven, zo rond 04.30 uur, gingen de brandweermannen volgens de bewoners langs de deu ren. „Ze klopten op de deuren om te zien of er nog iemand binnen was", vertelt een bewoonster. Een woordvoerder van de brand weer bevestigt die werkwijze: „Als er een brand is op een benedenver dieping, is het geen protocol om de deuren van alle appartementen open te breken." Volgens de woord voerder wordt de handelswijze be paald door de brand: „We kijken heel goed waar de rook is geweest." Niets gemerkt Maar niet iedereen in het gebouw is gewaarschuwd, zo lijkt het. Een omwonende: „Ik sprak om half ne gen een jongen die uit de flat kwam om naar zijn werk te gaan. Hij had niets gemerkt." 's Ochtends, wordt op een van de de bovenste verdiepingen toch een schokkende ontdekking gedaan: in een van de kamers wordt een over leden bewoner gevonden. Gealar meerde hulpdiensten treffen kort daarna nog een zwaargewond slachtoffer aangetroffen. Daarna worden alle huizen met stormram men open gebroken. Branddeskundige ingenieur Ynso Suurenbroek is verbaasd als hij over de omstandigheden hoort: „Het is heel vreemd dat er zo ver van de brandhaard dodelijke slacht offers vallen, kennelijk door de We renden naar het trappenhuis, maar daar was te veel rook rook. Dan zit zo'n gebouw verrot in elkaar, preventief gezien." Volgens Suurenbroek moeten ap partementen zijn 'gecompartimen- taliseerd', zodat vuur én rook zich niet kunnen verspreiden. Suuren broek: „Preventie is de essentie." Als de brandweer kort na de brand niet in de woningen heeft ge keken, verwondert dat Suuren broek. „Als je aanwijzingen hebt dat rook zich zo door het pand heeft verspreid, dan moet je in elke wo ning kijken. Dat is vervelend werk natuurlijk, maar op de deur klop pen heeft geen zin. Degenen die hulp nodig hebben, kunnen juist niet reageren." Volgens de bewoners heeft ver huurder De Key de brandveiligheid in het gebouw op orde. In het trap portaal en de gang hangen brand blussers, in de keuken ligt ook een blusdeken. De Key laat weten dat de ontrui mingsinstallatie elke maand wordt gecontroleerd en dat studentbe heerders eens in de drie weken een ronde lopen om vluchtwegen te controleren. „Tijdens dagelijkse werkzaamheden in de torens neemt de beheerder ook de brand veiligheid mee." Daarmee is de maaltijdrel opgelost. Het is de positieve uitkomst van een bemiddeling door de gemeente Groningen. Veertien bewoners van de flat wilden zelf hun eten kiezen, en niet verplicht zijn om hun dagelijkse kost van de maaltijdleverancier af te nemen. De directie van de Vondelflat sleepte ze daarom voor de rechter. De gemeente Groningen besloot om te bemiddelen en eerst een en- pppiipswi" wmim quête te houden onder de bewo ners. De bewoners van de verzor gingsflat konden in de enquête zelf aangeven hoe er in de toekomst omgegaan moet worden met de voedselvoorziening. Uit dit onderzoek kwam dat een deel echt zelf wil bepalen wat ze eten. Iets meer dan twintig van de ruim honderd huishoudens die de enquête invulden gaven aan zelf standig te willen bepalen wat er op het menu staat. Daarom is afgesproken dat alle rechtszaken van de baan zijn en dat er keuzevrijheid komt in de Von delflat. De serviceflat bestelt nu maaltij den bij twee cateraars. In oktober volgt een evaluatie. 5 GB DATA (4G) C 12,00 P/MND 100 MINUTEN/SMS 2,00 P/MND TOESTELKREDIET €25,00 P/MND p/mnd Galaxy iPhone 6 Oggb) Refurbished Ben' telE2 i<pn 0®. JL T donderdag 20 juli 2017 Tal van raadsels rond brand in Diemense studentenflat Maarten van Dun Jari Goedegebuure Diemen —Bewoner De bewoners van de Vondelflat in Groningen mogen voortaan zelf hun eten kiezen. Chris Klomp Groningen Mfi.. <u Politiemensen doen sporenonderzoek naar de oorzaak van de brand, fotoanp De vrede is getekend in de Vondelflat. FOTOGINOPRESS éénmalig bijbetalen €0 Onbeperkt minuten/sms 5GB data: 43,00 p/mnd eenmalig bijbetalen €0 eenmalig bijbetalen €0 1GB data (4G) 8,00 p/mnd 100 min/sms 2,00 p/mnd Toestelkrediet 8,00 p/mnd 1GB data 4,00 p/mnd 100 min/sms 3,00 p/mnd Toestelkrediet €7 2,50 p/mnd Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1141(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7