'Middelburg snijdt zichzelf in de vingers' 13 WILLEM OP DE SOFA Vier vragen •■I M aan O' sa- Steeds meer dorpen en steden hebben een social sofa. Oftewel een fraai gemozaïekt bankje om sociale contacten te bevorderen. Maar werkt dat nou echt? We namen de proef op de som in Hansweert. I r is maar een manier om er achter te ko men hoe sociaal de social sofa nou eigen- I lijk is. En dat is door simpelweg het eigen achterwerk een paar uurtjes te laten rusten op zo'n gemozaïekt bankje. Ge woon even lekker zitten op je krent en de sociale contacten ko men vanzelf aanwaaien. Dat waaien wil gelukkig wel lukken in de Hansweertse Lek- laan. Daar staat sinds oktober 2016 ook een strak gemozaïekte sofa. Iets na tien uur is de tempe ratuur er al opgelopen tot een graad of 27. En helaas is van de schaduw die de Google-foto's beloofden niks meer te vinden. De bomen zijn gekapt en de bank staat vol in de zon. Het windje op het open plein bij su permarkt en dorpshuis (Kaj Munk) veraangenaamt het wachten enigszins. Maar de sociale contacten la ten het een beetje afweten. En dat mag gerust een eufemisme genoemd worden. Want na bijna twee uur zitten, liggen en han gen is er helemaal niemand die het gezelschap zoekt op de sofa. Helemaal niemand! Het lijkt erop dat de gemiddelde psychia ter-sofa meer achterwerken ziet dan deze buitenbank. Bij de supermarkt en de pin automaat is het intussen een ko men en gaan van mensen. Met de auto, op de fiets of te voet ko men zij naar het kloppend hart van Hansweert. Om een bood schap te doen bij de supermarkt of wat geld uit de muur te trek ken. Maar niemand gunt de naar sociaal verkeer hunkerende sofa- zitter een blik waardig. Nou vooruit, één iemand dan. Een voorbij fietsende vrouw roept dat het een lekker plekje is om te zitten. Maar de uitnodiging om ook op de sofa plaats te nemen, slaat zij resoluut af: „Neevan daag niet." Verder komt er geen kip op de social sofa van Hansweert af. Niemand voelt de behoefte voor een praatje. Niemand wil even uitrusten op het mozaïek. Zelfs oogcontact of een vriendelijke groet zit er niet meer in. De hoop op een babbel vervliegt. On weersbeestjes en een enkele vlieg zijn het enige gezelschap op deze woensdagmorgen naast Kaj Munk. Dan maar zelf op pad om ie mand te spreken. Dan blijkt dat dit ook maar een momentop name is. Uit de reactie van een buurtbewoner blijkt dat de sofa toch best regelmatig gebruikt wordt. „Overdag zitten er wel eens bejaarden van Maria-Oord en 's avonds komen er wel eens wat jongeren. En als de straat op nieuw is ingericht verhuist de bank naar een nieuwe plek." Misschien hebben we daar een volgende keer meer succes. Dit bezoek leidde in ieder geval niet tot een druk sociaal leven. Maar het moet wel gezegd: de social sofa zit en ligt best lekker. Er staan social sofa's in: is 5 s a '■töüiiiiip' 'Tf? fr| I "H: De vrijheid willen ze niet kwijt donderdag 20 juli 2017 Bevordert de social sofa nou echt de sociale contacten? Willem Adriaansens - Hansweert - 's-Heer Arendskerke - 's-Heer Hendrikskinderen - Kloetinge - Oud-Sabbinge - Rilland - Sas van Gent - Vlissingen - Westkapelle - Zuidzande P!K!B vv ejRs™®! A 9.30 uur A 10.00 uur r/,i A 10.45 uur A 11.15 UUr... FOTO'S MARCELLEDAVIDSE ^s| ^^5* m' m/ Henk Zandstra - Nederlandse Kampeerauto Club Camperaars willen niet verplicht op een camping staan en pro testeren tegen het einde van de gratis overnachtingsplekken in Middelburg per 1 januari. Middel burger Henk Zandstra van de Nederlandse Kampeerauto Club legt uit waarom. Maurits Sep Middelburg Middelburg snijdt zichzelf in de vin gers, stelt Zandstra. „De NKC heeft 48.000 leden en 45 procent wil niet naar een camping. Zij zullen Middelburg niet meer bezoeken. Maar ze geven wel 55 tot 90 euro per dag uit." J Ze slaan Middelburg over als ze hier niet gratis mogen staan? „Nou, ze willen wel iets betalen, maar niet voor een dure camping met allerlei voorzieningen die ze niet nodig hebben. De camper biedt vrijheid en die willen ze niet kwijt." 2 Caravanhouders kunnen ook alles zelf doen, maar die gaan wél naar een camping. „De camperaar is een ander mens. Die had voorheen een caravan, maar wil meer vrijheid en dagelijks verder kunnen trekken. Middelburg heeft nu een heel goede naam en was in 2012 de tweede camper- vriendelijkste stad van Neder land. Dat imago raken we kwijt." Middel burg ge doogde het gratis over nachten slechts omdat er geen camping in de stad is; die is er nu weer wel. „Maar daar wil 45 procent van de camperaars niet naar toe. Die loop je dus mis. Wij hebben voorgesteld om de plaatsen aan de Oude Veer- seweg te handhaven, toezicht te houden en als ze vol zijn, mensen te verwijzen naar campings. Wij promoten als NKC vrije én cam pingplaatsen." 4 Ontmoet u vaak onbegrip als u uitlegt dat veel campe raars niet op een camping willen staan maar op een par keerterrein? „In de beginjaren wel, toen zeiden mensen: je koopt een camper voor 70.000 euro maar wilt wel gratis overnachten. Nee, het gaat niet om het geld, maar om de vrijheid. Nu zien ook gemeenten in dat ze cam- pervriendelijk moeten zijn. Middel burg was dat, maar dreigt die naam te verliezen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68