II Gemeente roept hulp inwoners in voor nieuw parkeerbeleid Riool en inrichting Hogezoom Zeeuwse crematoria voor dieren 4 OPENING 24 JULI Het nieuwe dierencrematorium in Koudekerke wil dat baasjes op een mooie manier hun dierbare viervoeter de laatste eer kunnen bewijzen. Met knuffelkeien, assieraden en een afscheidskamer. In de ontvangstruimte staan urnen in tal van vormen en maten. Van een klein mes sing hartje met dierenpootjes erop tot een bronskleurige gestileerde kat en een biologisch afbreekbare 'enveloppe'. John van der Heijden toont trots zijn fonkelnieuwe Dierencremato rium Zeeland aan het Koude- kerkse Karreveld. De glanzend zwarte oven biedt ruimte aan huisdieren tot het formaat groot ste hond. „Nee, paarden passen er niet in. Misschien in de toekomst? De laatste dingen worden nu afge werkt. We gaan maandag 24 juli echt open. En dan maar zien wat er op ons afkomt." Partner Monique de Wijze zal het crematorium dagelijks run nen. John is afkomstig uit de me taalsector. „Ik werk nu ook nog in opdracht voor bedrijven. Met name werkvoorbereiding. Maar ik wilde al langer iets doen waarin ik veel meer mijn gevoel kwijt kan. Ik ben echt een gevoelsmens. Dit past daar heel goed bij. We hopen eigenlijk dat we hier straks van kunnen leven." Van der Heijden huurt het pand al drie jaar. „Het dierencremato rium is ontstaan uit het idee om bijzondere lijkkisten voor mensen te maken. Geen standaardkist, maar iets aparts dat ook nog be taalbaar is. Dat zou ook voor die ren kunnen, bedacht ik. Gaande weg ontstond dit plan. Ik had vroeger ook huisdieren. De laatste, een herdershond, was echt mijn maatje. Hij ging altijd mee, zat voorin in de auto. Toen hij dood ging, kwam het gemis zo hard bin nen. En ook het idee, 'wat gebeurt Wij kunnen de dieren ook opbaren er met hem'. Ik wilde niet dat hij de destructie in ging. Hij is gecre meerd in Heinkenszand. Langza merhand ben ik toen gaan naden ken over een crematorium op Walcheren. Ik heb mijn gevoel ge volgd en dit is eruit gekomen." Mensen kunnen in het cremato rium op eigen manier afscheid ne men van hun geliefde huisdier. Eenvoudig in een budgetcrematie als het dier samen met andere die ren wordt gecremeerd. „Maar we bieden ook de mogelijkheid om mensen in de speciale afscheids- kamer op een heel persoonlijke manier vaarwel te laten zeggen te gen hun huisdier. Het huisdier ligt dan opgebaard, waarbij ik er voor zorg dat het dier er toonbaar uit ziet. Mensen kunnen hun dier ook zeifin de oven leggen als ze dat willen. Wij willen een liefdevol afscheid bieden." Het verbranden gebeurt in het voorste deel van de oven op 750 graden. De verbrandingsgassen gaan door naar een tweede 'kamer' in de oven, waar het zo'n 850 ga den is. John: „Dat zorgt ervoor dat de uitstoot schoon is. Het kan niet zo zijn dat als de wind richting het dorp staat iedereen zegt 'o jee, het crematorium draait'." En die knuffelkeien? „Dat is een keramisch, hol gedenksteentje. Een soort mini-urntje. Daarin kun je wat as van je huisdier doen. Als je dat steentje in je handen houdt en het heen en weer beweegt, geeft dat een apart gevoel. Ik wil zelf de as van mijn herdershond ook nog in een andere urn doen. Misschien deels daarin en in een hartje." „Er zitten in dat gebied veel horeca bedrijven en we delen de vrees van bewoners dat vergunninghouders bij het inrichten van betaald par keervakken minder plek hebben voor hun auto. Ondanks dat ze die auto dan ook in zo'n vak zouden mogen neerzetten", zegt wethou der Jacqueline van Burg. Die combinatie wordt voor an dere delen van de Zierikzeese bin nenstad nog wel nader onderzocht. Vergunninghouders kunnen door het beperkte aantal plaatsen regel matig hun auto niet in de buurt kwijt. Inwoners van de Poststraat bijvoorbeeld mogen niet voor hun deur parkeren en zijn gedwongen in omliggende straten een plekje te zoeken. Daardoor ontstaat een sneeuwbaleffect. Bijkomend probleem is dat het voor veel bezoekers en toeristen vaak nog niet duidelijk is dat ze zich in een vergunningszone bevinden. Nieuwe (grotere) bebording moet aan die verwarring een einde ma ken. „En we gaan beter inzetten op handhaving", belooft de wethou der. Het is nog wel even geduld hebben voordat beleid in de prak tijk merkbaar wordt. De eerste maatregelen worden niet eerder dan in de loop van 2018 uitgevoerd, aldus Van Burg. De gemeente Schouwen-Duive- land wil inwoners een belangrijke stem geven bij de uitwerking van het nieuwe parkeerbeleid voor de komende drie jaar. Dat kan het be- We gaan ook beter inzetten op handhaving ste in comitévorm, is het plan. De afgelopen maanden zijn er diverse, matig bezochte, inspraakbijeen komsten gehouden. Onderzocht wordt onder meer nog het verlen gen van het tijdsvenster voor ver- gunningparkeren in Renesse en Zierikzee naar 24 uur per dag, uit gezonderd de zondag. Burgemeester en wethouders zien geen voordeel in het invoeren van gratis parkeren tijdens de rus tige wintermaanden in Zierikzee. Voor andere plaatsen en langs de kust geldt die maatregel wel. Ook een regeling als de eerste twee uur gratis zou volgens onderzoek nau welijks in de hand werken dat men sen eerder naar de stad komen om te winkelen. In het kielzog van het nieuwe be leid is het effect onderzocht van het algehele parkeerverbod op het Ha venplein. Ondernemers vreesden het wegblijven van klanten en een terugloop van het binnenstadbe- zoek. Op basis van de (gelijke) par- keeropbrengsten op de locaties in de schil van de stad, lijkt het tegen deel het geval, aldus het college, en is er dus sprake van een toename. De riolering onder een deel van de Hogezoom in Renesse wordt vernieuwd. Inspecties hebben uitgewezen dat het stuk tussen de rotonde met de Vroonweg en het kruispunt met de Kabbe- laarsweg erg slecht is. De gemeente gebruikt de werkzaamheden om ook het ge bied bovengronds te herinrich- ten. Onder meer worden op ver zoek van bewoners de verkeers drempels vervangen door weg versmallingen. De werkzaamheden vergen een investering van ruim 400.000 euro, beginnen naar verwachting in september en kunnen dan komend voorjaar worden afgerond. donderdag 20 juli 2017 Nieuw dierencrematorium wil liefdevol afscheid bieden Annemarie Zevenbergen - John van der Heijden John van der Heijden en partner Monique de Wijze bij de nieuwe oven. foto ruben oreel Zeeland telt nog twee andere dierencrematoria. In Heinkenszand zit Huiduc Zeeland aan de Boerendijk en in Breskens is Dierencrema torium Zeeuws Vlaanderen gevestigd aan de Deltahoek. Parkeren op de Oude en Nieuwe Haven in Zierikzee blijft voorbe houden aan vergunninghouders. Burgemeester en wethouders laten het idee varen om daar ook betaald parkeren mogelijk te maken. Marcel Modde Zierikzee - Jacqueline van Burg, wethouder Marcel Modde Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59