Mosul ligt aan het infuus, maar leeft 3 dagen Salland Afzien bij Vierdaagse door zomerse hitte v Abonnees varen om Biesbosch 4 De Z8 van rondvaartbedrijf De Zilvermeeuw uit Drimmelen maakt indruk op de passagiers. De elektrische boot vaart muisstil, ligt heel stabiel in het water en is royaal opgezet. Als dan rond lunchtijd het buffet uit de vloer omhoog komt zijn de 'oe's' en 'ah's' niet van de lucht. Een oude man trekt aan haar mouw. Hij laat Tineke Ceelen in het kamp bij Hamam al-Alil, nabij Mosul, een ziek kind zien dat in zijn armen ligt. „Hij gaat dood", zegt de man, met de wanhoop in zijn ogen. Het is een van de vele ontmoetingen die de directeur van Stichting Vluchteling de energie geeft om te doen wat zij doet: hulp bieden aan mensen in nood. In dit geval voor het oorlogsgeweld in Mosul, de Iraakse stad die is her overd op Islamitische Staat. „Nou ja, heroverd? De stad zeifis nog hermetisch afgesloten. De strijd met Islamitische Staat in west-Mosul is niet over", zegt Ceelen (54). „Ook het gevaar van mijnen maakt Mosul te onveilig voor burgers." Bovendien dreigt overal het gevaar van aanslagen, gepleegd door 'sleepers', IS-terro- risten die 'wakker worden ge schud' voor zelfmoordacties. Gereanimeerd Wordt ze niet moedeloos als ze stappen zet in zo'n ontzagwek kend groot rampgebied? Vol ver woeste huizen. Vol getraumati seerde zielen op de vlucht. „Ik waak ervoor dat me dat over komt", aldus de directeur. „Ieder mens die je helpt is er een." In de verstikkende hitte pro beert ze een beeld te krijgen van al die opgestapelde nood in en rond Mosul dat na zoveel oorlogsgeweld gereanimeerd moet worden. „Al die vluchtelingen - een week gele den waren het er 825.000 - vragen om twee soorten hulp: acute zorg en hulp voor de langere termijn. Opdat ze weer naar huis kunnen", legt Ceelen uit. Stichting Vluchteling concen treert zich op drie deelgebieden: ontmijning, psychosociale zorg en tiusuuïüsi Tineke Ceelen: „Ik waak voor moedeloosheid." 'cash-hulp'. Ceelen: „Zolang er mijnen liggen, is het leven onvei lig. Ik heb gezien hoe mensen met een heggenschaar op hun knieën stukje voor stukje grasland kaal Ik zag twee winkeltjes tussen het puin. Alsof er niets was gebeurd knippen, op zoek naar mijnen." De psychosociale zorg richt zich onder meer op de behandeling van trauma's. „Iedereen heeft hier zijn eigen trauma. Van een jongen die zijn vader verloor omdat hij amb tenaar was tot het kind dat met zijn moeder als seksslaaf heeft ge leefd tussen IS-strijders", zegt ze. „En het cash-programma: we ge ven mensen in en buiten kampen kleine bedragen aan contant geld. Dat mogen ze zelf besteden. Con trole wijst uit dat het goed wordt besteed. Aan eten, aan een school boekje." „De veerkracht van mensen verbaast me elke keer weer. Ik zag in een dorpje met christenen nabij Mosul twee winkeltjes tussen het puin. Alsof er niets was gebeurd." Kolencentrales bij wet sluiten Bepvan Houdt (77) overleden HULP incl. diner 3 dagen Antwerpen 3 dgn Veluwe diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Gedwongen of teruggekeerd? NIJMEGEN Het was voor de Vierdaagselopers flink afzien gis teren. Degenen die vroeg moch ten starten, waren daar erg blij mee. De hitte maakte het voor veel deelnemers een zware tocht. Vijf mensen werden naar het zie kenhuis gebracht omdat ze niet verder konden. Veel drinken was het devies. De waterpunten om flesjes bij te vul len waren dan ook druk bezet. Ook stonden behulpzame om standers klaar om de lopers een handje te helpen met afkoelen. De deelnemers zijn nu op de helft. Op de tweede dag van de Vierdaagse van Nijmegen zijn 1525 deelnemers niet gestart of uitge vallen. Dat maakte de organisatie gisteren bekend. In totaal hebben 39.719 de Dag van Wijchen uitge lopen. Dinsdag gaven 729 deelne mers op of verschenen niet aan de start. Met het oog op de hitte, het was 32 graden in Nijmegen, waren er gisteren extra hulpverleners be schikbaar. Maar de warmte zorgde voor zover bekend niet voor extra problemen. Wel werden enkele wandelaars met een ambulance van het parcours gehaald. Twee van hen kampten met voedselver giftiging, aldus Vierdaagse-arts Ernst-Paul van Etten. donderdag 20 juli 2017 Het bezoek aan Mosul en haar gevluchte bevolking snijdt Tineke Ceelen door de ziel. De directeur van Stichting Vluchte ling bezocht deze week de op IS heroverde stad. „De schrik slaat je om het hart." Hans van Zon Rotterdam —Tineke Ceelen DEN HAAG Sluiting van alle vijf Nederlandse kolencen trales is mogelijk, op voor waarde dat het kabinet met een nationale sluitingswet komt. Aan energiebedrijven hoeft niet per se een scha devergoeding te worden betaald. Wel moet er een overgangsperiode zijn. Dat heeft de Raad van State gisteren geadviseerd. De missionair minister Henk Kamp (Economische Zaken) had het adviesor gaan om raad gevraagd. HILVERSUM Bep van Houdt is gistermiddag overleden. Dat heeft zijn voormalige werkgever NOS bekendgemaakt. Van Houdt was 54 jaar sport journalist. Hij becommenta rieerde grote tennistoer nooien als Wimbledon en Roland Garros. Hij werkte bijna dertig jaar Langs de Lijn en werkte ook voor onder meer NRC, Het Vrije Volk en Het Parool. Moerdijk boeit ook vanaf de boot Henk den Ridder Op de Boven-Merwede passeert de Amazone, een van de grootste binnenvaartschepen van dit moment. Voor maar: Ontdek Salland. Tip! Nationaal Park Sallandse Heuvelrug en de Holterberg. 2 nachten incl. ontbijtbuffet in 3* AC Hotel Holten l keer een diner (dagschotel) kopje koffie/thee na Gratis parkeren en gebruik van wifi Aankomsten t/m okt. Betaal pas bij aankomst! 3* Century Hotel Antwerpen 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis gebruik van wifi q - Aankomsten t/m dec. *ï#t 3* Hampshire - Mooi Veluwe (8,1) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 50 lx diner (hoofdgerecht) q t Gratis wifi en parkeren 0#i 50 Het aantal mensen met psychische problemen dat telefonisch hulp zoekt stijgt. Er kwamen vorige maand 1270 oproepen per dag binnen bij Sensoor. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting SEOUL De Zuid-Koreaanse politie onderzoekt hoe een Noord-Koreaanse vrouw Lim Ji-hyeon die was over gelopen naar het zuiden en daar in televisieshows op trad, weer in Noord-Korea is teruggekeerd. De politie probeert te achterhalen of de vrouw vrijwillig of ge dwongen is teruggekeerd in Noord-Korea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4