J Maffiaclan volledig ontmanteld WS' 3 1 i Duizenden psychiatrische patiënten zijn in de acute opvang terechtgekomen doordat een miljoenenbezuiniging averechts uitpakte. Dat blijkt uit een studie onder 1,5 miljoen Nederlanders. Cliënten moesten vanaf 2012 een ei gen bijdrage betalen voor hun regu liere behandeling, maar velen wei gerden dat of hadden het geld niet. Zo kwamen ze dieper en dieper in de problemen en belandden uitein delijk in de dwang- en crisisopvang. Patiënten die zelf een paar hon derd euro moeten neertellen voor psychiatrische hulp beginnen er niet aan of stoppen hun behande ling. Dat blijkt uit een studie, uitge voerd door vier Nederlandse uni versiteiten, GGZ-instelling InGeest en Harvard University in de Ver enigde Staten. Afhaken Het onderzoek laat zien dat na de invoering van de eigen bijdrage in 2012 (200 euro per jaar bij gesprek ken, 145 euro per maand bij op name) 13 procent van de patiënten afhaakte. Het aantal behandeltra- jecten nam af van ruim 450.000 naar ruim 393.000. Daarmee lijkt de beoogde bezui niging van het kabinet geslaagd, maar schijn bedriegt. Onderzoeker van Harvard, Bastian Ravesteijn: „Er werd naar schatting 70 miljoen minder uitgegeven aan reguliere behandelingen, maar daar kwam 57 miljoen aan kosten bij omdat de hoeveelheid dwang- en crisisop vang explosief groeide." De crisis opvang steeg met bijna 5.000 opna mes en de dwangopvang verdub belde: 2.200 in plaats van 1.100 ge vallen. Met name mensen met ern stige ziektebeelden als schizofrenie en bipolaire stoornissen kwamen in die acute zorg terecht. De impact op het welzijn van deze patiënten is dramatisch, stelt hoogleraar psychiatrie Aart jan Beekman aan het VUmc in Amster dam en behandelaar bij GGZ In- Geest: „Die acute zorg is juist wat je wilt voorkomen. Deze mensen hebben na een jarenlang gevecht tegen hun stoornis met de juiste behandeling en steun van hun fa milie hun leven enigszins op de rit. Als de hulp dan wegvalt, glijden ze af tot het moment dat ze als ver warde personen op straat rond zwerven. En juist dat willen we al lemaal zo graag voorkomen." Dat een nieuw kabinet per 2013 de eigen bijdrage weer afschafte, heeft Veel mensen hebben het financieel krap, juist omdat ze niet volledig functioneren niet veel goedgemaakt, zegt hoogle raar Beekman. „De eigen bijdrage voor psychiatrisch patiënten verviel weliswaar, maar daarna werd het ei gen risico verhoogd van 220 naar 350 euro. Per saldo werp je dan dezelfde financiële drempel op." Beekman ziet vanaf 2012 hoe pa tiënten afhaken omdat ze zelf geld moeten ophoesten. „Daar kun je als behandelaar onverantwoord vin den, maar uiteindelijk is het aan de patiënt zelf. Veel mensen hebben het financieel krap, juist omdat ze niet volledig kunnen functioneren. Maar probleem is ook dat ze vaak zelf niet doorhebben hoe ziek ze zijn en hoe dringend hulp nodig is." Dat geldt niet alleen voor mensen met een ernstige stoornis. Ook mensen met een milder psychia trisch probleem als depressie en Psychiatrische zorg 2010 2011 2012 angststoornis mijden zorg en kun nen daar ernstige consequenties van ondervinden. Ravesteijn on derzoekt momenteel wat die pre cies zijn: verlies van werk, scheidin gen. Hoogleraar Beekman: „Maar hoe dan ook zorgt het afhaken van deze groep ook voor maatschappe lijke kosten. Iemand met een de pressie is gemiddeld 300 dagen niet op zijn werk." Hij verwacht dan ook dat als je alles bij elkaar optelt er niets van de beoogde miljoenenbe sparing overeind blijft. Oorzaken De toename in dwang- en crisisop vang is al jaren gaande. Tot nu toe was het gissen naar de oorzaken. Een ervan zou de vermindering van het aantal bedden in de psychiatri sche hulpverlening zijn. De onder- zoekers erkennen dat er mogelijk meerdere factoren zijn. Ravesteijn: „Maar het effect van de financiële drempels is nu heel duidelijk aan getoond." Hoogleraar Beekman raadt een nieuw kabinet aan psychiatrische hulp buiten het eigen risico te hou den en denkt zelfs aan een beloning voor mensen die geestelijk gezond weten te blijven, door bijvoorbeeld een lagere zorgpremie te rekenen. donderdag 20 juli 2017 VICE DIRIGENTE SQUADRA MOBILE SEZIONE CRIMINALITA' ORGANIZZATA SEZIONE CATTORANDI PALERMO Maffialid Giuseppe Lo Porto (rood T-shirt) wordt afgevoerd door zwaarbe wapende agenten in Pa lermo. In totaal werden tij dens een grootscheepse actie 34 personen gearres teerd, waarmee de zogehe ten Brancaccio-clan volle dig werd ontmanteld. De arrestant is de broer van Giovanni Lo Porto die in 2012 werd ontvoerd door Al-Qaeda en om het leven kwam bij een door het Amerikaanse leger uitge voerde drone-aanval. Psychiatrische patiënten massaal naar acute zorg Francine Wildenborg Amsterdam/Harvard —Aartjan Beekman Behandelaars willen acute hulp juist voorkomen, foto peter valckx Na de invoering van de eigen bij drage in 2012 nam de vraag naar psychiatrische zorg af... Totaal psychiatrische eigen behandelingen bijdrage ingevoerd 400.000 - 300.000 200.000 100.000 0' ...maar nam het aantal acute en gedwongen behandelingen toe. Acute opname Gedwongen opname 25.000 - 20.000 - 15.000 10.000 5.000 0 2010 2011 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3