Kraan slaat over de kop Uitdaging: een jurkje van brood Relatief warm water en zachte bodem zijn ideaal Steeds meer kleine ruwe en gevlekte gladde haaitjes worden geboren in ideale kraamkamer. Thamar Zweistra met Double Dutch dromen van Olympische Spelen ELLEWOUTSDIJK Een zware kraanwagen is gistermiddag over de kop geslagen, vlak voor de Wester- scheldetunnel richting Terneuzen. De chauffeur raakte daarbij gewond. Hij zat met een been bekneld in de cabine. Het ongeval gebeurde rond 17.45 uur. Getuigen meldden dat de kraanwagen van het bedrijf Mammoet een rare beweging maakte (waarschijnlijk door een klapband). Daarna raakte het gevaarte in de berm en sloeg over de kop. Daarbij boorde de cabine zich deels in het dijktalud langs de weg. De be vrijding van de chauffeur kostte veel moeite, omdat de 72 ton zware kraan op de bestuurderskant lag. De Westerscheldetunnelweg was door het ongeval lange tijd afgesloten in de richting van Terneuzen. v Voor de ruwe haai en de gevlekte gladde haai blijkt de Oosterschelde de ideale kraamkamer te zijn dank zij het relatief warme water en de lekkere zachte bodem. Er is voedsel in overvloed voor de haaitjes en er zijn amper natuurlijke vijanden. Sinds 2011 wordt onderzoek ge daan naar de haaien in de Ooster schelde. Eens per jaar worden die ren gevangen en van een 'tag' voor zien. Sportvissers en weervissers nabij de Oesterdam houden bij hoeveel van deze, overigens onge vaarlijke, haaien worden opgevist. Wetenschapper Niels Brevé van Sportvisserij Nederland legt uit hoe de onderzoekers zeker weten dat de Oosterschelde als kraamkamer dient. „Er is een groot verschil tus sen de vangsten binnen en buiten de voormalige zeearm. Buiten Neeltje Jans worden net zoveel mannetjes als vrouwtjes gesigna leerd met een gemiddelde lengte van 63 centimeter. In de Ooster schelde is 90 procent van de haaien vrouwelijk en zijn de vissen veel groter: gemiddeld zo'n 90 centime ter. Bovendien zijn veel exemplaren drachtig." Elaaien baren hun jongen in au gustus. Brevé: „Opvallend is dat in de periode onmiddellijk na de ge boorte van de haaitjes - deze vissen zijn levendbarend - er nauwelijks volwassen haaien worden gevan gen. De moederhaaien stoppen na de geboorte van hun jongen met eten om kannibalisme te voorko men. Ze reageren dan ook niet op aas." Het haaienonderzoek heeft ge leerd dat de haaien rondtrekken, maar steeds terugkeren naar onze streken. „De vrouwtjes gaan naar het zuiden, er zijn er tot in de Golf van Biskaje aangetroffen. De man netjes zwemmen juist naar het Ze stinken vanwege het hoge ammoniak- gehalte en worden zeikhaaien genoemd noorden, richting de Shetlandei- landen. Dit verschijnsel zie je ook bij andere haaiensoorten." De haaien vallen volgens Brevé niet onder de aanlandplicht voor vissers. Toch nemen vissers ze soms mee als ze in hun netten zijn gekomen, hoewel een haai nauwe lijks wat opbrengt. Voor directe consumptie zijn ze niet geschikt. „Ze stinken vanwege het hoge am- moniak-gehalte en worden daarom zeikhaaien genoemd." Het Wereld Natuur Fonds heeft inmiddels ge pleit voor een terugzetplicht voor deze haaien. Het gaat overigens steeds beter met de haaienstand in de Ooster schelde. Afgelopen donderdag en zaterdag werden tijdens de laatste 'Sharkatag' 183 haaien gevangen, ge merkt en teruggezet. Het grootste deel van de vangsten bestond uit de gevlekte gladde haai tot een lengte van 104 centimeter. Er werden dit jaar opvallend veel grote exempla ren gevangen van in de 80 tot ruim 90 centimeter. It donderdag 20 juli 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO'S JOH AN VAN DER HEIJDEN ZEELAND 9 A Oosterschelde vol haaien Theo Giele Vlissingen - Niels Brevé, wetenschapper WBUlance ZEELAND10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29