24 Kika van Es (25) moest driejaar geleden opnieuw leren lopen. Maar nu staat de Oranjeleeuwin na een dubbele beenbreuk en een mentaal dal op het EK. Vanavond tegen Denemarken. Oranje fit voor tweede duel WK: Bolt loopt ook estafette Geen plak Van Rouwendaal Debuut gloort voor Dessers EK VROUWEN Uitslagen De schokkende beelden van de klap zal de KNVB nooit vrijgeven. Het is april 2014 als Kika van Es het uit schreeuwt op een Grieks voetbal veld. Haar ploeggenoten hui len. Een gefrustreerde Griekse voetbalster heeft in een interland i met haar noppen het scheen- en kuitbeen van Van Es gebroken. Een *0 revalidatie vol tra- nen en woede volgt. De beelden van die gruwelijke tackle staan getatoeëerd op mijn hersenen „Ik was een zielig hoopje mens. Voetbal is mijn 'zijn'. En dat was voor mijn gevoel afgepakt. Zonder voetbal ben ik geen mens." Zelfheeft de 25-jarige linskback de beelden van de gruwelijke tackle wél teruggekeken. Als hulp bij de verwerking van haar trauma. Een advies dat ze kreeg van haar psy choloog. „Die beelden staan geta toeëerd op mijn hersenen. Ik weet alles nog. De paniek, de pijn." Ze kan negen maanden niet lopen. Eerst drie maanden plat. Daarna in een rolstoel. Van Es is eigen wijs en wil (tevergeefs) het WK van 2015 ha len. De eerste keren op het veld zijn confronterend. „Ik kon gewoon niet rennen. Er ston den mensen hui lend langs de kant. Dit komt nooit meer goed, dachten ze. Mijn lichaam stootte de ijze ren pinnen af. Hup, alles eruit. Dan begin ik maar opnieuw." Revalidatie Van Es moest opnieuw leren lopen. Als een peuter, zoals ze zelf zegt. „Ik moest mijn lichaam opnieuw ont dekken. Wist gewoon niet meer hoe ik mijn linkerbeen voor de rechter moest zetten. Vroeger liep ik met mijn benen naar binnen. Nu staat mijn been naar buiten. 'Huh? Ben ik dat, dacht ik', toen ik mezelf terugzag. Ik leek wel een eend." Ze zocht tijdens haar strijd hulp Programma DENEMARKEN bij een psycholoog. „Ik was mentaal zo ver gedaald dat ik er alleen niet uit was komen. Schaam ik me totaal niet voor. De revalidatie was zó zwaar. Alles zat tegen, ik was een draak voor mezelf, zeker voor mijn omgeving. Het kon zo niet meer. Je kunt niet alleen de wereld aan." De sessies waren zinvol, maar zwaar. Ze móest veranderen. Want eenmaal terug op het veld was ze zichzelf niet. „In duels werd ik bang. En boos als iemand me raakte. Het zat gewoon echt niet goed. Ik rolde weer van de berg af. Soms kwam ik kotsmisselijk bij de psycholoog vandaan. Zo heftig was het. Maar het heeft me echt gehol pen. Met alles. Ik klets er weer in zo als vroeger. Za-lig." Van Gaal Ze lacht er bij. Want ja, lachen kan Van Es, die PSV verliet om via Achilles'29 het EK te halen en nu naar FC Twente gaat, weer volop. Na alle ellende is ze nu basisspeel ster van Oranje. Toen ze voor de eerste wedstrijd tegen Noorwegen buiten honderden fans de spelers bus zag opwachten, werd ze emoti oneel. Net als tijdens het volkslied. Ze had kort contact met Lieke Mar tens, vriendin en ploeggenoot. „Lieke zat als eerste naast mijn bed na de operatie. En nu staan we op het veld. Dat geeft kracht." Louis van Gaal prees het optre den van linksback „Als zo'n groot heid in de Nederlandse voetbalwe reld dat zegt, is dat geweldig na tuurlijk." Maar meer indruk maakte logischerwijs de tranen van haar moeder op de tribune. Tranen van geluk dit keer. „Ze heeft haar doch ter te lang doodongelukkig gezien." FLITSEN «s éir Linksback Kika van Es (25) tegen Noorwegen. FOTO GETTY IMAGES 'Ik weet alles nog. De paniek, de pijn' Daniël Dwarswaard Zeist —Kika van Es Spanje - Portugal 2-0 23. Losado 1 -0,42. Sampedro 2-0. Engeland - Schotland 6-0 11Taylor 1 -0, 27. Taylor 2-0, 32. White 3-0, 53. Taylor 4-0, 87. Nobbs 5-0, 90+4. Duggan 6-0. Stand poule D 1Engeland 1-3 (6-0) 2. Spanje 1-3 (2-0) 3. Portugal 1-0 (0-2) 4. Schotland 1-0 (0-6) Noorwegen - België 18.00 uur Nederland - Denemarken 20.45 uur Stand poule A 1Denemarken 1-3(1-0) Nederland 1-3 (1-0) 3. België 1-0 (0-1) Noorwegen 1-0 (0-1) Bondscoach Sarina Wiegman heeft vanavond in Rotterdam tegen Denemarken de be schikking over haar volledige selectie. „Ik verwacht weer een wedstrijd van heel hoog niveau, van beide teams. De nemarken kiest af en toe voor de lange bal, maar ook vaak voor de voetballende oplos sing", blikt Wiegman vooruit. donderdag 20 juli 2017 ATLETIEK Sprintkoning Usain Bolt (30) loopt de 4x100 meter estafette bij de WK komende maand in Londen, zo bevestigde hij gisteren. Bij de mondiale titelstrijd neemt de super ster, goed voor elf wereld en acht olympische titels, afscheid op het hoogste niveau. Hij komt uiteraard ook op de 100 meter uit. Bolt liet eerder al weten dat hij de 200 meter aan zich voorbij laat gaan. ZWEMMEN Sharon van Rouwendaal (foto) is bij de WK in het open water in Boedapest op de 5 kilome ter net naast het podium geëindigd: vierde. Het goud ging naar Ashley Twichell. Morgen doet de 23-jarige zwemster, die eerder op de 10 kilometer (waar ze olym pische kampioene is) als zeventiende eindigde, nog mee aan de 25 kilometer. VOETBAL Cyriel Dessers kan vandaag mogelijk met FC Utrecht tegen Valletta FC uitkomen. De ex-spits van NAC Breda miste de heenwedstrijd (0-0) in de derde voorronde van de Europa League. Het duel wordt bij RKC gespeeld omdat het stadion van FC Utrecht wordt gebruikt voor het EK vrouwen. Hedwiges Maduro gaat aan de slag op Cyprus, bij Omonia Nicosia. De 32-ja- rige middenvelder had een aflopend contract bij FC Groningen, waar hij twee seizoenen voetbalde. Roda JC huurt aanvaller Jorn Vancamp (18) van het Belgische Anderlecht. Pieter Vink stopt na 22 jaar als scheidsrechter in het betaalde voetbal. „Ik heb een toptijd gehad en het is nu aan de jongere ta lenten", aldus de 50-jarige. Trainer Mario Been heeft met zijn nieuwe club Apoel Nicosia de derde voor ronde van de Champions League bereikt. De Cyprio tische ploeg was gisteren in Luxemburg met 1-0 te sterk voor F91 Dudelange.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24