Sing Song, Mi Lobi Yu Personages als paspoppen 21 Visueel meesterwerk vol van doodsangst DUNKIRK Churchill. Geen generaals die gebo gen over landkaarten hun strategie bepalen. En zeker geen tierende Adolf Hitier. Wij wilden het verhaal van binnenuit vertellen." Evacuatie Nolan laat de kijker meeleven met de jonge soldaten die geen idee hadden van wat hen te wachten stond. „Mijn film speelt zich op drie niveaus af: op het strand, op zee en in de lucht. Dat verwijst inderdaad naar een be roemde toespraak van Churchill, maar voor mij was het zeer belangrijk dat ik alle partijen die bij de evacuatie betrokken waren zo dicht mogelijk kon volgen." Zo speelt Mark Rylance (Oscar winnaar voor zijn bijrol in de spiona- gefilm Bridge of Spies van Steven Spielberg) een schipper die samen met zijn zoon en buurjongen in zijn vissersbootje de overtocht waagt om drenkelingen te redden. De man, zelf een veteraan, voelt zich namens zijn generatie verplicht om deze jonge broekies te redden. „De meeste soldaten, zeker aan En gelse kant, waren bloedjong", zegt Nolan. „Daarom wilde ik vooral ac teurs casten die er zo jong mogelijk uit konden zien. Een van hen was Harry Styles (de zanger van One Di rection) van wie ik nog nooit ge hoord had. Hij voldeed aan alle voor waarden om deze rol te spelen. Hij stelde mij ook niet teleur." Wij wilden het verhaal van binnenuit vertellen Realisme bij de opnamen stond bij Nolan voorop. Geen computertrucs, maar zo veel mogelijk een gevoel van echtheid. Zestig authentieke oorlogs schepen werden ingezet. Zesduizend figuranten speelden soldaat. Verder bestuurt acteur Tom Hardy (bijna de hele film verscholen achter een mondkapje) echt zijn Spitfire, terwijl een ervaren piloot achter hem zat en alles filmde. IJsselmeer Veel scènes van Dunkirk spelen zich begrijpelijkerwijs op het water af. De zee bij Duinkerke was te onbereken baar om daar alles op te nemen. Het was de Nederlandse cameraman Hoyte van Hoytema (met wie Nolan al Interstellar maakte) die met de op lossing kwam. Nolan: „Hoyte stelde voor om het IJsselmeer te gebruiken. Daar is het water rustiger. We hebben daar prima kunnen draaien. De bevolking van Urk werkte fantastisch mee. Het was een uitstekende omgeving om te werken." Woorden schieten bij Nolan tekort om zijn vaste cameraman Van Hoy tema te prijzen. „Hoyte is niet alleen in artistiek opzicht een kanjer, maar ook qua techniek is hij grandioos. Hij kan heel goed overweg met die zware IMAX-camera's. Ik ben het helemaal met je eens: voor zijn inbreng ver dient hij volgend jaar op zijn minst een Oscarnominatie." Sing Song Nee, Sing Song is gelukkig niet de zoveelste talentenjachtfilm waarin beroemd worden het hoogste goed is. Dit jeugddrama gaat vooral over de zoektocht naar je identiteit. Regisseur Mischa Kamp bewees eerder al met jeugdfilms als Het paard van Sin terklaas en Tony to de perfecte kids te kunnen casten en hun ta lent ten volle te benutten. Dat is ook het geval bij dit muzikale drama, waarin Jasmine (16) vanuit Nederland afreist naar Suriname. Zogenaamd om aan een talenten wedstrijd mee te doen, maar ei genlijk vooral om haar moeder op te sporen. De fijn geproduceerde, swingende songs en de treffende ballads komen mooi tot hun recht vanwege het gouden keeltje van Boomdijk. De bijna volledig Ne derlands-Surinaamse cast biedt een authentiek ogende afspiege ling van de republiek en haar kleurrijke inwoners. En toch is het thema op iedereen toepasbaar: of je wortels nu in Suriname lig gen of in Lutjebroek. Dat Kamp tussen alle muziek en jeugdige energie voor verstilde momenten kiest, tilt haar film naar een hoger niveau. Nocturama Het goudkleurige standbeeld van Jeanne d'Arc in Parijs staat in brand. Evenals een regeringsge bouw en een zakenkantoor. Ver antwoordelijk voor deze symbo lisch bedoelde aanslagen is een groepje anonieme twintigers. Regisseur Bertrand Bonello neemt nauwelijks de moeite dit gemêleerde gezelschap (afkom stig uit welgestelde en arme mi lieus) voor te stellen. Hij toont de voorbereidingen, de ontmoetin gen vooraf, maar maakt geen aan stalten om de bedoelingen van de terroristen uit te leggen. Het levert een afstandelijke film op, ogenschijnlijk zonder motief. De terreur - er valt een dode - is duidelijk een aanval op de consumptiemaatschappij. Niet voor niets zoeken de daders dek king in een luxueus warenhuis. Nocturama, de titel verwijst naar een cd van Nick Cave, begint gaandeweg enorm te vervelen. Bonello draait een beetje om de hete brij heen. Het lijkt wel of hij geen standpunt durft in te ne men. Zijn jonge personages zijn niet interessanter dan de paspop pen in het warenhuis. - A.Z. donderdag 20 juli 2017 Jonge soldaten als ratten in de val op het strand van Norman- dië. FOTO MELINDA SUE GORDON Christopher Nolan ker in het hart van het oorlogsgewoel. Nolan maakt de doodsangst van de geallieerden voelbaar, vooral door toedoen van de constante aanvallen van de Luft waffe die de gealli eerden als ratten in een val kunnen afma ken. Met spaarzame dialo gen, intense actiescè nes en verrassende camerastandpunten stelt Nolan de chaos, het leed en het hel dendom van de jonge soldaten in deze ge beurtenissen bijzon der realistisch voor. Hij omzeilt alle clichés van het genre: geen romantisch geneuzel, geen generaals, maar de keiharde realiteit van de frontsoldaat. Dunkirk is een visueel meesterwerk dat het best op 70 mm tot zijn recht komt. He laas kan dat in Neder land pas over een maand bekeken wor den in het Amster damse filmmuseum Eye. - A.Z. OORLOGSDRAMA Regie: Christopher Nolan. Hoofdrollen: Tom Hardy, Harry Styles, Kenneth Bra- nagh, Cillian Murphy en Mark Rylance. „Maar we hebben het alleen maar over leefd!", stamelt een jonge soldaat na de massale evacuatie uit Duinkerke als hij na een barre tocht over zee weer voet op En gelse bodem heeft gezet. Toch worden hij en de honderdduizenden overlevenden als hel den binnengehaald. Het besef van de be volking is duidelijk: de jonge soldaten die dit drama overleefden zijn later hard nodig om het vaderland tegen de nazi's te ver dedigen. Christopher Nolan heeft een bijzondere reconstructie ge maakt van de groot ste ontsnapping uit de recente oorlogs geschiedenis. De re gisseur plaatst de kij- FAMILIEFILM Regie: Mischa Kamp Hoofdrollen: Georgiefa Boom- dijk, Floris Bosma Swingende songs en tref fende ballads in Sing Song, Mi Lobi Yu. FOTO DUTCH FILMWORKS - Marieke Nieuwdorp DRAMA Regie: Bertrand Bonello. Hoofd rollen: Finnegan Oldfield en Vin cent Rottiers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21