0) 1 1 Was de Zonnekoning te redden geweest? 20 m-w De miraculeuze ontsnapping in 1940 van honderdduizenden gestrande soldaten uit Duinkerke reconstrueerde regisseur Christopher Nolan in zijn indrukwekkende epos Dunkirk. Met inbreng van onder anderen cameraman Hoyte van Hoytema. „Hij verdient een Oscarnominatie." WKm ]h Top 5 in de bioscoop Nu in de bios FILMNIEUWS Viceroy's House Spider-Man Retour en Bourgogne Kosinski regisseert Top Gun 2 Film over journalist Hastings elf heeft Christop her Nolan (46) nooit in een oorlog gevochten. Om die reden voelt de En gelse regisseur zich enigszins onge makkelijk als zijn film Dunkirk over de wonderbaarlijke evacuatie van ongeveer 400.000 geallieerde solda ten in 1940 vanaf het strand van Duinkerke, als een oorlogsfilm wordt betiteld. „Ik heb daar echt moeite mee," zegt hij even buiten Londen in een hangar gezeten voor een originele Spitfire, het wendbare gevechts vliegtuig dat van groot belang was in de Slag om Engeland. „Omdat ik zelf geen oorlogservaring heb, zou het heel aanmatigend van me zijn om Dunkirk een oorlogsfilm te noemen. Ik beschouw mijn film vooral als suspenseverhaal over overleven." Het idee om de evacuatie van Duinkerke, de grootste ontsnap pingsoperatie uit de recente oorlogs geschiedenis, kreeg Nolan ongeveer een kwarteeuw geleden. Samen met vrienden (onder wie zijn latere vrouw Emma Thomas die tegen woordig zijn producent is) maakte La Mort de Louis XIV hij een zeiltocht van Engeland naar Duinkerke. Onderweg op het woelige water kreeg het gezelschap een in druk van wat de Britse soldaten, vaak nog tieners, destijds doorstaan moe ten hebben bij hun vlucht voor de troepen van Hitier. Het duurde een paar decennia voordat Nolan zijn plan kon realise ren. Hollywood zat echt niet te wach ten op een oorlogsfilm zonder Ame rikaanse soldaten. Pas toen Nolan zijn klasse had bewezen met films als zijn Botman-trilogie, Inception en In terstellar kreeg hij het voordeel van de twijfel. Uitgangspunt van Nolan was het omzeilen van clichés uit oorlogs films. „Dus geen toespraken van Bijna de hele film verblijft Jean- Pierre Léaud in bed. Omgeven door vertrouwelingen en niet bijster kun dige artsen slijt hij als koning Louis XIV zijn dagen in een duistere slaap kamer in het Paleis van Versailles. Op september 1715 sterft hij aan gangreen. Of dat overlijden te voor komen was geweest? Bekeken door hedendaagse ogen lijkt de verzame ling artsen rond het bed vooral op een stelletje kwakzalvers. De Catalaanse regisseur Albert Serra doet geen poging om dit koninklijke kostuumdrama zo sensationeel en zo sappig mogelijk te vertellen. Voor zien van een torenhoge pruik ligt Zonnekoning Louis XIV vooral te klagen in een bed dat schaars door kaarsen wordt verlicht, waardoor de film een reeks schilderachtige tafere len krijgt, die soms aan het werk van Rembrandt doen denken. Het geduld van de kijker wordt wel zwaar op de proef gesteld. Serra gunt zijn publiek geen verlichting. Het ge- delibereer van de omstanders lijkt eindeloos te duren. Daar staat wel een bijzonder knappe vertolking van Léaud tegen over. Hij ziet er zo afgetakeld uit dat hij de vraag oproept of hij zelf wel de film heeft overleefd. donderdag 20 juli 2017 J M, Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) War For The Planet of the Apes €658.000 2 (2) Verschrikkelijke Ikke €488.000 3 (1) Spider-Man €386.000 4 (3) Baby Driver €195.000 5 (4) Pirates of the Caribbean €185.000 DRAMA Gillian Anderson en Hugh Bonneville spelen Lady en Lord Mountbatten in dit drama over de splitsing van India. De film heeft enigszins het karakter van Downton Abbeyaangezien zowel de diplomaten als hun personeel wor den gevolgd. ACTIEFILM Tom Holland is de derde acteur die binnen twaalf jaar de rol van Spider- Man speelt. In de nieuwe reeks wordt vooral ingezoomd op de groeipijnen van de puberale superheld. Daardoor oogt deze nieuwe herstart frisser dan zijn voorgangers. DRAMA In deze Franse film wordt een familie wijnboeren voorgesteld die moet be slissen over de toekomst van de wijn gaard. De spanningen tussen de twee broers en zus lopen hoog op. leder een heeft zijn eigen belangen. KASKRAKER De Ameri kaanse regis seur Joseph Kosinski gaat het vervolg maken van de klassieker Top Gun. Top Gun 2 wordt gere- leased op 12 juli 2019, 33 jaar na het origineel. Kosinski was eerder verant woordelijk voor Tron: Legacy en Oblivion. In die laatste film werkt hij ook samen met Tom Cruise. n THE ROCK PILE Hugh Bonneville Downton Abbey), Hope Davis American Crime) en Alan Ritchson Hun ger Games) spelen hoofdrol len in The Rock Pile. De film ver telt over de Britse oorlogs journalist Bob Hastings die in Jeruzalem drie jongens uit ver schillende kam pen ontdekt. Voetbal is hun gedeelde pas sie. E Ontsnappen uit de hel van Duinkerke *1 NT' Ab Zagt A Christopher Nolan met hoofd rolspeler Kenneth Branagh. FOTO MELINDA SUE GORDON KOSTUUMDRAMA Regie: Albert Serra. Hoofdrol: Jean- Pierre Léaud. A Jean-Pierre Léaud als de Zonne koning Lodewijk XIV -A.Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20