O Jim en Tommie op zoek naar de NPO zoekt de grens op met het amusement toto 18 De cast van de musical On Your Feet reisde naar New York om te kijken hoe hun Amerikaanse collega's in de huid van Gloria Estefan en haar man Emilio kruipen. „Ik heb er zin in. Wat een leuke rol." ANGELA KIJKT TV Je kunt niet om hem heen deze week: Fons de Poel, gastheer in Het Gevoel van de Vier daagse op NPO1. Nu vraag ik me elk jaar zuchtend af of dat wandelevenement in Nijme gen werkelijk zoveel prominente zendtijd ver dient: een uur, vier dagen lang, op het vlaggen schip van de publieke omroep. Maar goed, er ke ken dinsdagavond bijna 900.000 mensen dus het zal heus in een behoefte voorzien, die ik ge woon niet helemaal begrijp. En voor u nu boos boven de krant begint te foeteren dat ik iedereen in zijn waarde moet laten en niet hóef te kijken omdat er een knop op de tv zit - rustig maar, heeft u helemaal gelijk in. Maar ik kijk dus wél. Om de doodeenvoudige reden dat ik het heerlijk vind om me te ergeren aan Fons de Poel. Sommige mensen hebben dat bij Yolanthe of bij Yvon Jaspers op kaplaarzen in Boer zoekt Vrouw en vooruit, er zijn er ook heus wel een paar te vinden bij wie ik op de zenuwen werk. Dat is helemaal niet erg, want een mens heeft het ook nodig, om zich af en toe lekker af te zetten en te storen. En dat doe ik dus naar har- tenlust bij Fons. Het begint al met dat giletje dat hij steevast draagt. Wat ik raar vind van mezelf, omdat ik een goedgeklede man altijd zeer weet te waarderen. Maar in de Vierdaagse, tussen al die wandelaars met hun petjes, afritsbroeken en stevige stap pers, doet het me altijd aanstellerig en pedant aan. waarmee hij quasi-poëtische teksten debiteert over de lopers en het evenement. Oftewel: „Het vreemdelingenlegioen van vriendelijke men sen." Toen moest zijn gezwollen lesje geschiede nis over het belang van Nijmegen in de wereld geschiedenis nog komen. doet altijd net of de Vierdaagse iets hogers en groters is, iets spiritueels en religieus bijna. Ter wijl het natuurlijk niets meer of minder is dan de Elfstedentocht gekruist met carnaval, op wandelschoenen en blarenpleisters. Het is voor mij dan gewoon onmogelijk om het niet uit te proesten op de bank. Zeker als ik daarbij in mijn hoofd zijn bekentenis van vorige week hoor echoën, dat Pim Fortuyn hem zo aan trekkelijk vond en graag seks met hem wilde. maar oh, ik verlang nu al naar volgend jaar. U2 wil eind plagiaatzaak Despacito meest gestreamd e is precies Gloria Estefan. De actrice die in New York de Cubaans-Ameri kaanse koningin van de conga speelt, had de dochter van de hoofdpersoon kunnen zijn. Zelfs haar stem lijkt sprekend op die van de zangeres wier levensverhaal tot musical is gemaakt. Jim Bakkum is onder de indruk en vraagt het Ana Villafane als ze na haar achtste show Welke rol je ook speelt, het is nooit goed om iets te kopiëren in die week twee Hollandse acteurs ontvangt in haar kleedkamer: „Is dat je eigen, normale stemgeluid?" Ze legt hem uit dat Gloria Estefan haar zangcoach vanuit Australië naar New York heeft gestuurd om te hel pen zoveel mogelijk te klinken als het origineel. Ze luisterde urenlang naar de muziek van Estefan en herhaalt zulke sessies ook na bijna twee jaar op Broadway nog elke twee weken. En ze studeerde op de lichaamstaal en gezichtsuitdrukkingen van de La- tin-ster. Het is te zien, geeft Jim haar mee achter het toneel van het Mar- BNN-VARA komt in september met Risky Rivers waarin bekende Nederlanders als Christina Curry en Waldemar Torenstra in het buitenland over woeste wa teren varen. In die maand start ook The Big Escape bij omroep AVROTROS. De formule: ster ren spelen 'escape room'. Het was de afgelopen jaren een stevige discussie in Hilversum en Den Haag: hoort amusement wel thuis bij de publieke omroep waar juist informatie en educatie centraal moeten staan? WD- staatssecretaris Sander Dekker (Media) zag entertainment het liefst verdwijnen, maar kreeg zijn plan vorig jaar niet onge schonden door de Eerste Kamer. Nu is het genre toegestaan, mits het een ander doel dient dan louter vermaken, zoals het pu blieke debat stimuleren of voor lichten. Het mag ook dienen om moeilijk bereikbare kijkers zoals jongeren te trekken. Volgens de makers van Risky Rivers (Tuvalu Media) leert de kijker er ook wat over onbe kende culturen. Maar leren we ook wat van The Big Escape (pro- ductiehuis BlazHoffski)? „Het is bij uitstek een programma voor een jongere doelgroep; amuse rend met een diepere laag waar bij het ook gaat om de psycholo gie en de groepsdynamiek", ver klaart een woordvoerster van de NPO. „Wij willen een mix van lichtere en zwaardere program ma's. Zeker voor het bereiken van jongeren is die mix noodza kelijk." Of het 'publiek' genoeg is, beoordeelt de NPO 'alleen Puur amusement, betaald met publiek geld, is niet de bedoeling achteraf, vervolgt ze. „Dat vra gen we aan ons publiek." VVD-kamerlid Dilan Yesilgöz (Media) is kritisch. „De VVD zou de wet scherper willen. De NPO moet focussen op educatie en nieuws. Pure amusements programma's, betaald door pu bliek geld, is niet de bedoeling." Jan Paternotte van D66 wijst op het bericht dat de publieke radioprogramma's Argos en Re porter Radio zendtijd moeten in leveren. „Maar er is wel ruimte voor tv-programma's waarin be kende Nederlanders in escape rooms moeten spelen? Dat baart me zorgen. BN'ers kun je zelfs naakt aantreffen bij RTL", aldus Paternotte wijzend op de dating- titel Adam Zkt. Eva. „Ik ben niet tegen amusement, maar we be talen geen belasting voor pro gramma's die ook op een com merciële omroep passen." Quote van de dag 'Smaken verschillen en ook een gemeente kan zich daarin vergissen.' Fons Dan die semi-gekwelde blik in de camera, Dat brengt me op mijn grootste bezwaar: hij De Vierdaagse is nog niet eens afgelopen, Reageren? angela@persgroep.nl donderdag 20 juli 2017 POP U2 heeft een Amerikaanse rechter ge vraagd een rechtszaak te laten vallen die de Brit Paul Rose heeft aan gespannen. Rose vindt dat The Fly uit 1991 te veel lijkt op zijn nummer. De leden van U2 zeggen het lied niet te kennen. POP De zomerhit De spacito van Luis Fonsi, Daddy Yankee en Jus tin Bieber is sinds gisteren de meest ge- streamde plaat ooit. Binnen een half jaar is het liedje 4,6 miljard keer afgespeeld op alle strea- mingplatforms samen. 3 ■o Cubaanse Karlijn van Houwelingen 44 —Tommie Christiaan De publieke omroep komt bin nenkort met twee nieuwe amusementsprogramma's. Maar zou de NPO niet stoppen met dit genre? In politiek Den Haag klinkt al kritiek. Gudo Tienhooven Ryanne van Dorst en Maxim Hartman doen aan 'onbekende culturen' in Risky Rivers, foto bnn-vara - Dilan Yesilgöz Het gemeentebestuur van Waalwijk ziet na een storm van kritiek af van de boeking van het societyfenomeen Dave Roelvink op een feest voor lokale vrijwilligers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18