Legerbaas die zich niet wil laten 'piepelen' moet weg President Macron: Ik ben de baas 13 Een door Marokko verboden 'miljoenenmars' moet vandaag het voorlopige hoogtepunt worden van de protestbeweging in de Rif. „We zetten de strijd van onze grootouders voort." BOBBEJAANLAND rr In een aftands autootje scheurt Ah med met een stuurse blik door de straten van het Noord-Marok kaanse Al Hoceima. Na weken on derduiken waagt de activist zich nu weer in de hoofdstad van de Rif om protestleidster Nawal Ben Aissa te spreken. Hij is ongerust: ze neemt de telefoon niet op. In een café pro beert Ahmed het nog een keer. Tot dat een vriend hem waarschuwt zo snel mogelijk zijn biezen te pakken. „Ze houden ons hier in de gaten", zegt Ahmed geschrokken, terwijl hij op een drafje naar buiten loopt, in zijn auto stapt en weer snel weg rijdt. Tegen het vallen van de avond duikt ze op. „Dat ik nog wel vrij ben, zegt niets. Ook ik kan elk mo ment worden opgepakt", zegt Nawal Ben Aissa (36) onder een pa rasol op het strand even buiten de stad. De autoriteiten hebben Ben Aissa in het vizier, sinds zij vorige maand na de arrestatie van protest leider Nasser Zafzafi en andere ac tivisten het gezicht werd van Hirak al-Shaabi (Volksbeweging). Visverkoper De 'miljoenenmars' van vandaag moet volgens Ben Aissa het voorlo pige hoogtepunt worden van bijna negen maanden protest naar aan leiding van de dood van Mohshin Fikri: de visverkoper uit Al Ho ceima die om het leven kwam in een vuilniswagen toen hij een la ding van zijn waar probeerde terug te krijgen die door de autoriteiten in beslag was genomen. Voor veel Riffijnen, die zich al sinds jaar en dag achtergesteld voe len, was het de druppel: zij gingen de straat op om te demonstreren voor betere leefomstandigheden. Toch gaat het protest morgen vooral om de vrijlating van de honderden activisten die de afgelopen maan den zijn opgepakt. Een aantal van de activisten is net in hongerstaking gegaan. Ben Aissa: „Wij willen vooral dat familieleden van de gevangenen ruimte krijgen om te spreken. Maar als ik de kans krijg, zal ik ook zeker mijn zegje doen." Ben Aissa, geboren en getogen in Al Hoceima, houdt haar eigen aan deel in de beweging liever beschei- den. Zij omschrijft haar afkomst als 'heel normaal'. Vader werkte in een winkeltje in de souk. Ben Aissa werd net als haar moeder huis vrouw. Haar echtgenoot rijdt in een van de vele 'petit taxi's'. Haar opa vocht net als vele anderen van zijn generatie onder Abdelkrim El Khattabi tegen de Spanjaarden. „Wij zetten de strijd van onze grootouders nu voort omdat wij nog steeds geen vrijheid, waardig heid en rechtvaardigheid hebben." Belofte De belofte van de Marokkaanse ko ning Mohamed VI om de Rif verder te ontwikkelen, heeft daar volgens de protestleidster nog maar bar weinig aan veranderd. „Wij zien al leen nieuwe strandtentjes en dure moskeeën. Maar wij willen bedrij ven en economische ontwikke ling." Ook hernieuwde toezeggingen van de regering kunnen haar niet overtuigen. „Wij vertrouwen de re gering niet. Ik wil vechten voor de toekomst van mijn kinderen in de Rif, zodat zij niet naar Europa hoe ven." De mogelijke komst van de koning later deze maand naar het gebied, laat Ben Aissa enigszins on verschillig. „Ik hoop dat hij met een oplossing komt." Het massaprotest is officieel door de autoriteiten verboden. Ben Aissa trekt zich er weinig van aan. „Al onze eerdere protesten waren ook verboden. En ook nu gaan wij ge woon demonstreren." Een fikse ruzie over bezuinigingen op de Franse defensie heeft geleid tot het ontslag van de legerleider, Pierre de Villiers. Zijn strijdkrach ten moeten dit jaar 850 miljoen euro inleveren. De generaal vindt dat onacceptabel. Frankrijk neemt deel aan mili taire missies in onder meer Syrië en Mali. In eigen land geldt nog steeds de noodtoestand en blijft de terreurdreiging bestaan. In zo'n si tuatie zo fors bezuinigen, is onver antwoord, vindt generaal De Vil liers, die onder meer diende in Ko sovo en Afghanistan. De boze generaal informeerde afgelopen week president Emma nuel Macron over zijn bezwaren. Hij sprak ook, achter gesloten deu ren, het parlement toe. „Ik laat me niet naaien", zou hij daar volgens aanwezigen hebben gezegd. Dat schoot bij Macron in het ver keerde keelgat. In een openbare toespraak tot militairen zei hij: „Ik ben jullie baas en ik duld geen commentaar." Daarop reageerde de generaal weer op zijn facebook- account. „Vertrouwen moet je winnen, elke dag weer. Anders is er geen gehoorzaamheid." De pre sident stapte daarna naar de pers. „Als de president en de generaal het oneens zijn, wordt de generaal vervangen", zei Macron bijtend. Ego's Het conflict lag daarmee op straat. Wat een meningsverschil was over geld, werd een publiek gevecht rond ego's. Op 14 juli, de nationale feestdag, waren Macron en De Vil liers nog zij aan zij te zien, op de Champs-Élysées waar het jaarlijkse militair défilé werd gehouden. De mannen schudden elkaar de hand, maar de spanning moet te snijden zijn geweest. Het is voor het eerst in de recente Franse geschiedenis dat de opperbe velhebber van de strijdkrachten zijn ontslag indient uit onvrede met het beleid van de president. De nieuwe opperbevelhebber wordt generaal Francois Lecointre. Hij was tot nu toe werkzaam als militair adviseur voor premier Edouard Philippe. Dat is plezant met een grote P! voor 19,95' PROFITEER DIRECT EN GA NAAR PZC.NL/ZOMERUITJES donderdag 20 juli 2017 Riffijnen: We willen vrijheid Alex Tieleman Al Hoceima Nawal Ben Aissa voert het protest aan. foto reuters „Ik laat me niet naaien", zou de opperbevelhebber van het Franse leger achter gesloten deuren in het parlement heb ben gezegd. Dat pikte presi dent Macron niet. Adieu, gene raal. Frank Renout Parijs Opperbevel hebber Pierre de Villiers, met karakteristiek hoofddeksel, is de laan uit gestuurd door president Macron, fotoafp Tem de golven van de Wildwaterbaan, ga op ontdekking in The Forbidden Caves of sta oog in oog met King Kong. Meer snelheid? Vlieg door de dubbele schroeven en duizelingwekkende Loopings in de zeven rollercoasters. Meer avontuur? Snel dan naar het mysterieuze Khyonesia voor de nieuwste Virtual Reality-achtbaan Mount Mara, waar de kwade geesten een enorme vulkaanuitbarsting hebben veroorzaakt. Van 35r LICHTAART Geldig t/m 30 september 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13