tl Zieke baby Charlie krijgt verblijfsvergunning VS IJsfabrikant wil jonge achterban activeren met campagne Home Safe Home 10 Er moeten meer kwetsbare vluchtelingen vanuit opvangkampen naar Europa worden gehaald, stelt ijsmerk Ben Jerry's. In Groot-Brittannië klinken al de eerste oproepen tot boycot. 'Het verhaal moet kloppen' MERKENEXPERT Ijs en het grote vluchtelingenpro bleem? Het is een onwaarschijn lijke combinatie, maar toch trappen het populaire ijsmerk Ben Jerry's en Vluchtelingenwerk Nederland vandaag samen een campagne af waarmee ze (Europese) politici er van willen overtuigen om meer kwetsbare vluchtelingen naar Eu ropa te halen. „Het is een van de grootste problemen van dit mo ment. Wij spreken ons daar nu in Nederland voor het eerst duidelijk over uit. We hebben een jonge ach terban en die willen we hiervoor activeren", zegt Laura van Geel, so cial mission manager van Ben Jerry's. Waar het om gaat: Nederland 'nodigt' ieder jaar 500 vluchtelin gen uit hierheen te komen, buiten de normale asielprocedures om. Dat zijn extra kwetsbare vluchte lingen als zieken, homoseksuelen of alleenstaande moeders met kin deren. Ze wonen vaak al een tijd in vluchtelingenkampen, maar lopen ook daar gevaar. Het gaat om Syriërs in Libanon of Turkije, maar ook om Congolezen, Ethiopiërs en Pakista- nen. „500 is echt te weinig, er zijn veel meer plekken nodig, 5.000 zou logischer zijn", zegt Annemiek Bots van Vluchtelingenwerk. Eerder dit jaar luidde de UNHCR de nood klok. Er zijn wereldwijd 1,2 miljoen mensen die snel een plek moeten krijgen, stelt de vluchtelingenorga nisatie van de VN. Maar vorig jaar waren er wereldwijd maar 125.000 plaatsen beschikbaar, waarvan Ca nada en de VS het merendeel voor hun rekening namen. Europa bood 15.000 plekken aan. In 2015 ging een van die plekken naar Armen Mel- konian (27), een Armeense Syriër uit Aleppo. Melkonian vluchtte We houden ons al 40 jaar bezig met maatschappelijke onderwerpen vanuit Syrië naar Libanon, maar voelde zich als homoseksueel ook niet veilig in Beiroet. „De VN vond dat ook en heeft me op de lijst voor hervestiging gezet. De dag dat het telefoontje kwam dat ik naar Ne derland kon, was de mooiste van mijn leven. Als het niet was gelukt, was dat vreselijk geweest." Omdat deze zomer in Brussel wordt gewerkt aan een nieuw ves- tigingsvoorstel voor de hele EU lan ceren het ijsbedrijf en Vluchtelin genwerk nu hun campagne, onder de naam Home Safe Home. Van daag komt een petitie online, later deze zomer verschijnt een speciale smaak ijs. De campagne loopt ook in Groot- Brittanië, Duitsland, Zweden en België, landen die ook aan hervesti ging doen. De campagne in de UK leverde het ijsmerk direct kritiek en een op roep tot boycot op. Weinig onder werpen zijn zo politiek en emotio neel beladen als het vluchtelingen probleem. Van Geel: „Sommige klanten vra gen waarom we ons niet gewoon bij het maken van ijs houden. Maar dit bedrijf houdt zich al 40 jaar bezig met maatschappelijke onderwer pen als het klimaat en burgerrech ten en dat laten we niet zomaar los." Armen Melkonian woont inmid dels in Zaandam en begint na de zomer aan een opleiding op de ho telschool. „Hier kan ik mezelf zijn en mijn dromen waarmaken. Her vestiging kan zo ontzettend be langrijk zijn voor mensen." De beslissing van het Amerikaanse Congres kan het Londense Great Ormond Street Hospital verplich ten om de zieke baby vrij te laten, zodat hij nucleoside therapie kan krijgen. Nebraska-afgevaardigde Jeff For- tenberry zei dat er een amende ment is aangenomen 'dat perma nente verblijfsstatus verleent aan Charlie Gard en zijn familie, zodat Charlie de medische behandeling kan krijgen die hij nodig heeft'. De doodzieke baby Charlie Gard lijdt aan een zeldzame genetische aandoening en kan volgens Britse artsen niet meer geholpen worden. De medici in Londen die de baby tot dusver hebben behandeld, stel len dat hij al onherstelbare hersen- schade heeft opgelopen. Ook heeft hij vermoedelijk pijn. Ze gunnen hem een waardige dood. De ouders van Charlie willen daar niets van weten en spanden een rechtszaak aan om dat te voor komen. Ook zamelden ze meer dan een miljoen euro in om behande- Positie ten opzichte van het voortzetten van behandeling is niet veranderd ling in de VS mogelijk te maken. Ondertussen is de Amerikaanse arts die vorige week naar Londen vloog om zijn Britse collega's te overtuigen van het nut van een ex perimentele behandeling voor de zieke baby, daar niet in geslaagd. Een woordvoerder van het Britse ziekenhuis meldde aan Daily Mail dat hun 'positie ten opzichte van het voortzetten van Charlie's be handeling niet is veranderd'. „Char lie heeft geen kwaliteit van leven en geen vooruitzichten op een goede kwaliteit van leven." De Amerikaanse dokter en zes andere experts schreven aan het Britse ziekenhuis dat ze nieuw be wijs voor de effectiviteit van de al ternatieve behandeling aan de rechtbank zullen aanbieden. De rechter heeft aangegeven hier op nieuw naar te kijken en maandag of dinsdag een oordeel te vellen. donderdag 20 juli 2017 Ben Jerry's met ijsjes op de bres voor vluchtelingen Cyril Rosman Rotterdam —Laura van GeelBen Jerry's Ben Jerry's zette zich ook in voor Armen Melkonian. Het ijsmerk gebruikt de vluchtelingen niet voor een eigen campagne, fotopimrasx Rik Riezebos, merkenexpert van Brand Capital ziet het steeds vaker: bedrijven die zich committeren aan maat schappelijke doelen. Zoals ijs- fabrikant Ben Jerry's nu doet met zijn campagne voor het opnemen van meer vluch telingen in Europa. „Ben Jerry's is een bedrijf dat al lang bekendstaat als maat schappelijk betrokken. Ik vind het een prima ontwikkeling dat meer bedrijven dat nu doen." Er dreigt wel een gevaar, vindt Riezebos: hoe blijf je als be drijf geloofwaardig? „Er is geen logisch verband tussen hun product en het onder werp van de campagne. Dan loop je het gevaar dat mensen denken: jullie doen dit alleen voor de aandacht. Dus ik raad ze wel aan hun verhaal goed op orde te hebben." De doodzieke Britse baby Char lie Gard is naar verluidt perma nent verblijf in de VS toegekend, zodat hij naar Amerika kan rei zen om experimentele behande ling te krijgen. Davine Lambert Londen —Woordvoerder ziekenhuis Baby Charlie met zijn ouders Connie Yates en Chris Gard in het Londense Ormond Street Hospital, privéfotoviaap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10