De Faam vindt het na 49 jaar wel welletjes Aula begraafplaats geen schaftlokaal 8 Het is mooi geweest, vinden Henry (67) en Rudy (65) de Jong. De broers zetten het enorme winkelpand (in clusief magazijn ruim achthonderd vierkante meter) aan de Souburgse Kanaalstraat bijna een jaar geleden te koop. Na langdurige onderhan delingen lijkt het er op dat een me dische groepspraktijk met diverse specialisten domicilie vindt in het pand. „Mocht het op het laatste mo ment misgaan dan stoppen we toch. We hebben het ontslag voor de zes personeelsleden aange vraagd en dat is niet zo maar terug te draaien. Bovendien is het na 49 jaar wel welletjes", betoogt Rudy. Als verkoper in de winkel was hij het eerste gezicht van De Faam. Oudere broer Henry zag de klanten pas bij het leggen van vloerbedek king of het ophangen van gordij nen. „Dat geklets in de winkel, daar ben ik niet zo van. Dat kan ik beter aan Rudy overlaten." Rudy vindt het juist leuk om met iedereen een praatje te maken, dus leverde de taakverdeling - mede ingegeven door Rudy's rugklachten - nooit problemen op. Ruzies, meestal over het al of niet aankunnen van gro tere opdrachten, waren er sowieso niet veel. „En anders knalde het even en legden we het vervolgens snel bij", benadrukt Henry. Dat oudere Souburgers bij het Mensen konden voor van alles en nog wat bij ons terecht vertrek van De Faam weemoedig constateren dat er weer een tijdperk wordt afgesloten, snappen de broers. „In de vorige eeuw had je vier familiebedrijven waar de dor pelingen van alles konden kopen. Verlichting en elektrische appara ten bij Suurmond, gereedschap en ijzerwaren bij Maljaars of doe-het- zelfzaak De Bezige Hand, later de Hubo. Die vier grotere winkels wa ren allemaal generaties lang in han den van families." De Faam is in 1919 of 1920 begon nen door de familie Carlier. Rudy: „Er zijn twee brieven van de Kamer van Koophandel. Wanneer de win kel voor het eerst open was, is niet meer te achterhalen. De oorsprong van de naam ook niet: geen idee waar-ie vandaan komt, maar wel mooi dat we faam kregen." Pa en ma De Jong (Henk en Koosje) na men De Faam in 1953 over. Vooral Koosje zorgde als 'draaischijf in de winkel' voor uitbreiding van de roem van de winkel. Toen de broers de scepter in de ja ren tachtig overnamen, groeide De Faam nog harder. „De kleding heb ben we er uit gemikt, badkleding voorop. Pyama's en ondergoed, waar alle ouderen voor naar ons kwamen, hielden we aan. En de poot van de woninginrichting breidden we flink uit. Ook in de zonwering sloegen we onze vleu gels uit." Klanten als de gemeente Vlissingen, woningbouwvereni gingen en Kinderopvang Walche ren zorgden toen voor nog grotere bloei van De Faam. Medewerkers van de buitendienst van de gemeente Veere schaften in de aula van de algemene begraaf plaats in Zoutelande. Omwonenden uitten onlangs hun verontwaardiging daarover via Facebook. Zij vinden het respectloos dat de gemeente Veere de aula als schaft lokaal gebruikt. 'Schandalig dat er geen normale schaftruimte wordt aangeboden. Elke begraafplaats be hoort respectvol en waardig ge bruikt te worden'. De gemeente Veere heeft inmid dels het boetekleed aangetrokken. De gemeente Veere heeft inmiddels het boetekleed aangetrokken Naar aanleiding van de klachten, zegt verantwoordelijk wethouder Jaap Melse is actie ondernomen. „Wegwezen daar dus. Ik heb die signalen van omwonenden ont vangen. Ook de dorpsraad van Zou telande heeft daar vragen over ge steld. Het is een onhandige beslis sing van ons geweest om dit tijde lijk zo te doen. Dat is nu afgelopen. Omwonenden hebben gelijk dat een begraafplaats daar niet geschikt voor is." „Het was bedoeld als tijdelijk plekje voor onze buitendienstme dewerkers, maar dat was achteraf gezien geen gelukkige keuze. De gemeente geeft zo een verkeerd sig naal af. We zijn inmiddels hard op zoek naar een ruimte waar de me dewerkers definitief terecht kun nen. In Biggekerke hebben we in ie der geval nog een loods waar ze voorlopig hun boterham kunnen eten. We proberen wel in Zoute lande een definitieve plek voor ze te vinden." IN DE REGIO Fietstocht voor 55- plussers Creatieve workshops in Kamperland MIJN DORP, MIJN STAD Woensdag woensdag 19 juli 2017 BE" Henry (links, blauw shirt) en Rudy voor de winkel met het bord dat vroeger op het stoffeerdersbusje prijkte, foto dirk-jan gjeltema Met De Faam verdwijnt de laat ste, door een familie gedreven, bijzondere winkel uit Oost-Sou burg. Henry en Rudy de Jong van de woninginrichter annex wol- en fourniturenzaak annex kleding(herstel)winkel annex stomerij gooien 1 augustus het bijltje er bij neer. René Hoonhorst Oost-Souburg -Rudy de Jong, verkoper De Faam Gezellig met je collega's je mid dagboterhammetje eten op de Zoutelandse begraafplaats? 'Nee', vinden verontwaardigde omwonenden. 'Respectloos, de aula is geen schaftlokaal'. Annemarie Zevenbergen Zoutelande 'S-HEER HEN DRIKSKINDEREN Het Goese Oude renwerk verzorgt op een fietstocht op donderdag 20 juli vanuit 's-Heer Hendrikskinderen. De fietstocht is be doeld voor 55-plus- sers. De route is 25 kilometer lang en voert de deelne mers door de Zak van Zuid-Beveland. Er wordt om 13.30 uur gestart vanaf het Heer Hendrik huis, Te Werfstraat 18 en deelname aan de fietstocht is gra tis. KAMPERLAND In de Shop-in-shop in Kamperland wor den op vrijdag 21 juli diverse crea tieve workshops gegeven. Bezoekers kunnen doorlopend aan schuiven om een armband, theelicht houder of onder zetter te haken of een plantenhanger te maken. Er wordt een bijdrage, varië rend van vijf tot tien euro, gevraagd voor de materialen. De Shop-in-shop is op vrijdag 21 juli ge opend van 10.30 tot 17.00 uur en be vindt zich aan de Veerweg 4 in Kam perland. OUD-VOSSEMEER Thoolse jongeren vermaakten zich gis teren met een wedstrijdje lasergamen in het dorpsbos bij Oud-Vossemeer. De activiteit was de eerste in een serie: De Thoolse Summergames. Volgende week kan de jeugd zich vermaken in de escape room in Scherpenisse. Daarna zijn er onder meer kajakpolo en een slotevenement aan de Oester- dam. De activiteiten zijn bedoeld voor jongeren van 12 tot 23 jaar. Meer informatie is te vinden op de facebookpagina van het Jongerenwerk Tholen. fotoleoadriaansen COLIJNSPLAAT Bistro Zeelandia, Voorstraat 42, 18.30-19.00 uur- Inschrijving Colijnse Autopuzzelrit GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend - Inloop voor koffie en thee; Ingang Historisch Museum, Singel straat 13,14.00- 15.30 uur - 't Gilde de Bevelanden or ganiseert gratis stadsrondleiding; HANSWEERT Westhavendijk, 10.00,12.00 en 17.00 uur-Vertrek veerpont naar Perk- polder HEINKENSZAND Westdijk 3,10.30 en 14.00 uur - Rondleidingen door Klompenmakerij Traas KAPELLE Binnentuin Ceder hof, Cederlaan 9, 08.00-21.00 uur- Expositie 'Catcht- helight' door Jan en Corrie de Troije KLOETINGE Geerteskerk, 13.30- 16.00 uur - Exposi tie schilderijen Ad Beaufort HEINKENSZAND Molen de 5 Ge broeders, 12.30- 17.00 uur - Wer kende Molen ter bezichtiging, mo lenwinkel open RILLAND Restaurant de Nieuwe Vliedberg, 10.00 uur - Wande len in groepsver band SINT ANNALAND Langeweg 11,11.00 en 14.00 uur - Toe ristische streekpro ductenveiling WEMELDINGE Hof Keizersweel, Hogeweg 3,10.00- 12.30 uur - Work shop mini-bolussen bakken; Sluispla- teau, 11.30 en 16.30 uur - Vertrek veer pont naar Goris- hoek; Hubo, Sluisplateau 37,13.30-15.30 uur - Activiteit 'Bouw je eigen krat of vogel huis'; Dorpshuis De Wemel, 14.00-16.00 uur - Bingo; Hof Keizersweel, Hoog- eweg 3,14.00- 16.30 uur - Work shop met XXL wol; sluisplateau 29, 18.00-21.00 uur- Zeehondensafari; Nieuwendijk, strand, 19.00-21.00 uur - Beachtennis YERSEKE Meerpaalweg, 09.30 en 14.30 uur - Vertrek veerpont naar Gorishoek; Hervormde Kerk, 11.00-15.00 uur- Openstelling Kerk; Kerkplein 1,14.00 uur - Rondleiding door Oosterschel- demuseum LASERGAMEN IN DE HITTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77