Marjan Berk effeweg.nl REIS VAN DE WEEK Andalus ë-Granada jp PC ój^ob|I 15 r Al rekenend kwam ik tot de conclusie dat ik 2,5 jaar melk had gegeven van &&T,- voor€749,- y 26-07-2017 Af en toe kruipt er een nieuw woord onze taal binnen. Huidhonger. Ik google en daar is het: ik tel en raak ook meteen de tel kwijt. Dit prachtige woord be staat al geruime tijd en laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Het wordt op Google ook ondergebracht in een aantal ru brieken, waarin allerlei soorten huidhonger worden behandeld. Toevallig moest ik op mijn ver jaardag, naar mijn vijf volwassen kinderen kijkend, denken aan de tijd dat ik ze de borst gaf. Na on geveer een halfjaar, wanneer hun tanden doorbraken en ik ook weer volop aan het werk ging, bouwden we de borstvoeding af, altijd een beetje sneu moment. We hebben indertijd wel eens een bandje opgenomen waarop je dat gulzige, gretige geslobber kon horen. Zo probeerde je iets vast te leggen, vast te houden van dat innige contact met je kind, dat nu groot ging worden en zijn tanden ging gebruiken om zijn voedsel te kauwen, te vermalen tot verteerbare massa, om zich op eigen kracht in de wereld te kun nen redden. kwam ik al rekenend tot de con clusie dat ik tweeëneenhalf jaar melk had gegeven. „Ik ben net de Neeltje 3", grinnikte ik half bin nensmonds, wetend dat mijn kinderen niet op dit soort in tieme boodschappen van hun ouwe moeder zitten te wachten. Ik herinner mij ook een goede vriend, die een kratje donker bier liet bezorgen: „Goed voor het zog!" was de boodschap, waaraan ik moeiteloos gevolg gaf! Ook herinner ik mij de ogen blikken waarop ik mijn derde kind, mijn dochter, de borst gaf. Mijn twee kleine jongetjes keken ernaar. Door de overvloedige melkproductie hield ik onder de tweede borst een groot glas, waarin ik de melkstroom opving. De twee mannetjes mochten dat om de beurt opdrinken. Alles was volkomen vanzelfsprekend. Er was zelfs een mogelijkheid je teveel aan moedermelk te schen ken aan een ophaaldienst, voor dorstige baby's van wie de moe der om wat voor reden dan ook niet in staat was melk te geven. Maar op Google komen de ru brieken onder de noemer 'huid honger' veel uitgebreider aan bod. En nu de ouderenzorg steeds meer aandacht krijgt door de enorme groei van het aantal oude en zeer oude mensen, komt de huidhonger veelvuldig aan bod. Vereenzaming, het gemis van een partner, het gebrek aan geknuffel, aan lichamelijke warmte, armen om je heen, ie mand die eens over je ver kleumde ruggetje strijkt, koude voeten in bedVoor veel oude mensen zijn dat onbespreekbare zaken, die nu onder de kop 'huid honger' een naam hebben. Ook in de zorg begint het besef door te dringen dat het niet al leen gaat om schone bedden en genoeg wasbeurten, maar vooral om aandacht, aanraking om de verkleuming te doorbreken. Wanneer mijn 86-jarige oma bij mij logeerde en ik haar 's avonds kuste, mikte ze op mijn mond en zei: „Niemand noemt mij meer Marie." Nooit duidelijker heb ik een zaamheid horen verwoorden. AIRCO'S VOLUIT: SLECHT VOOR GEZONDHEID Omdat het buiten zo warm is, zijn veel airco's deze week ingesteld op 'standje vrieskist' en wordt een flinke hoeveelheid koude droge lucht richting de werknemers geblazen om ze koel te houden. Maar dat kan een averechts effect hebben. Veel mensen hebben het te koud en klagen over een rillerig en grieperig gevoel. Volgens kno-arts Bram Struijs van het Rotterdamse Haven ziekenhuis zorgt de drogere 'airco- lucht' voor uitdroging van onze slijmvliezen. „Wanneer je slijm vlies uitdroogt, wordt het afweer systeem minder en krijgen bacte riën en virussen meer kans zich te ontwikkelen. Je bent dus vatbaar der voor ziektes." Struijs maakt de vergelijking met een vliegtuig. Veel reizigers voelen zich lamlendig na een lange vlucht omdat ze zijn uitge droogd. Om uitdrogingsverschijn selen te verminderen, adviseert hij genoeg te drinken in de kantoor tuin. „Ik zou zeker twee liter drin ken en in de pauze nog een soepje nemen. Dan kom je wel aan genoeg vocht." Volgens Erwin Brochard, eigenaar van Ebro Koeltechniek, kan ach terstallig onderhoud ook zorgen voor gezondheidsklachten. Vol gens hem is het belangrijk om regelmatig het filter in de airco schoon te maken of te vervangen. Wanneer dit niet wordt gedaan, kunnen bacteriën zich ontwikke len en dat zorgt dan weer voor Wanneer je slijmvlies uitdroogt, wordt het afweersysteem minder problemen met de gezondheid. Het schoonmaken van de airco is echt een eenvoudig klusje, zegt Brochard. „Je moet het klepje openmaken, een borsteltje over het filter halen en klaar. Het moet wel gebeuren. Als mensen ziek worden is het filter al jaren niet schoongemaakt." Volgens Brochard zorgt een ver keerde instelling van de airco ook voor gezondheidsklachten. „De luchtstroom is bijvoorbeeld direct op de werknemer gericht. Of het temperatuurverschil is veel te groot. In de winter zetten mensen de kachel op ongeveer 20 graden, dat is een aangename tempera tuur. Waarom moet het in de zo mer dan ineens 16 graden zijn op kantoor?" www.effeweg.nl of bel 088 10 30 800 1 EXCURSIEREIS - 15 dagen p I €50," KORTING AANBIEDING! GELDIG T/M woensdag 19 juli 2017 Huidhonae Op mijn laatste verjaardag Barbara de Jong Rotterdam Mensen klagen op kantoor over een grieperig gevoel, fotothinkstock —Bram Struijs, kno-arts Rillen op kantoor Nu de mussen weer van het dak vallen, blazen op veel kantoren de airco's op volle toeren. Niet echt gezond, zegt een kno-arts. „Je bent dan vatbaarder voor ziektes." Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op <"r' nieuwe boekingen gemaakt van 19-07-2017 t/m 26-07-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties. (f5>) I Kortingscode EWREIS29 Bijna 800 jaar drukte de Arabische cultuur een stempel op Andalusië en liet daarbij unieke schatten achter zoals het Alhambra in Granada en de Mezquita in Córdoba. We bezoeken tijdens deze busreis ook de Spaanse plaatsen Barcelona, Valencia, Ronda, Toledo, Madrid en Burgos! Santa Susanna Madrid Toledo Barcelona Valencia Córdobay Seville ff Granada' Ronda Wf-T""*/ \5"^Cala de Mijas Gibraltar INCLUSIEF 14 hotelovernachtingen 14 maal ontbijt en diner Stadsrondrit Barcelona en Madrid o.l.v. gids Stadswandeling Sevilla en Córdoba o.l.v. gids Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar HIGHLIGHTS Barcelona Valencia Alhambra Ronda Gibraltar 1 Sevilla Córdoba Toledo Madrid Burgos VERTREKDATA EN PRIJZEN 25 september .van &849j- €799,' 16 oktobervan €749,' VERTREKGARANTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15