C9 Het grote spel van de havens Blof op VNG-congres? Nergens voor nodig V Evides: Drinkwater in heel Zeeland veilig Harde lach 2 De vakantie is begonnen en het wordt weer druk op het water. Wees alert: volgens redders van de KNRM gaan mensen nogal eens onvoorbereid het water op. KNRM RISKANT GEDRAGA Commentaar Gedeputeerde Staten van Zeeland proberen de fractie van 5oPlus gerust te stellen over de fusie tussen Zeeland Sea ports en Gent. De Statenleden van die partij vrezen een te grote invloed van de Belgen. GS leggen uit dat Gent niet gemakke lijk de overhand kan krijgen. Dat klinkt goed, maar niemand gelooft dat de Belgen de tweede viool zullen spelen. In het nieuwe Bel gisch-Nederlandse havenbedrijf wordt het hooguit geven en ne men. De ene keer in het voordeel van Gent, dan weer ten bate van Zeeland. Dat zal niet altijd in evenwicht zijn. Zeeland lift straks ho pelijk mee op de kracht van de economie rond Gent. Dat het Belgi sche havenbedrijf daarbij een flinke vinger in de pap heeft, is onver mijdelijk. Daar moeten we hier niet moeilijk over doen. Zoals ge meenten binnen de provincie elkaar geen vliegen moeten afvan gen, horen Zeeland en Gent als partners in een grensoverschrij dende economische zone elkaar ook wat te gunnen. 5oPlus haalt er bedrijven uit de Vlissingse haven bij. Die vrezen invloed te verliezen. Als het goed is, maakt de fusie niet alleen de havens sterker, maar ook de bedrijven die er zijn gevestigd. Het gaat dan vooral om de totale kwaliteit van de logistiek, om de kans waarde toe te voegen - te verdienen - aan de goederen die langsko men. Toch is de angst van sommige klanten van het fusiebedrijf wel te begrijpen. Want de schaalvergroting betekent weer wat minder concurrentie. Van Vlissingen tot Gent kun je straks bij niemand an ders meer terecht. Die zetdwang hebben bedrijven liever niet. Als dan ook nog het beeld opdoemt dat je in Gent moet gaan bedelen, begrijpt iedereen de afschuw. Het heeft alleen weinig zin hier in Middelburg over te praten. Op de bepalende factoren in dit spel heeft de provincie nauwelijks of geen invloed. Dat het Belgische havenbedrijf daarbij een flinke vinger in de pap heeft, is onvermijdelijk Het tweedaagse congres trok ruim 2.600 gemeentebestuurders en raadsleden naar Zeeland. Zij - of hun gemeenten - betaalden een flinke prijs: 688 euro per persoon. Voor het avondprogramma, met een optreden van Blof, kwam daar nog eens 52,50 euro bovenop. De SGP heeft grote moeite met 'het uitbundige karakter van het congres', dat immers 'grotendeels wordt betaald van belastinggeld'. Het gemeentebestuur van Houten is het ermee eens dat de VNG-con- gressen 'soberder zouden kunnen worden georganiseerd'. Het heeft daar ook met andere gemeenten over gesproken. „Wij hebben echter niet de in druk dat er op dit moment veel draagvlak is voor verdere versobe ring." Wij hebben niet de indruk dat er veel draagvlak is voor verdere versobering Het optreden van Blof vindt de gemeente 'geen noodzakelijk on derdeel van een VNG-congres'. Op de vraag van de SGP of het uitbun dige karakter aansluit bij de tekst van 'Aan de kust', antwoordt het gemeentebestuur: „Ons is niet be kend waar Blof op doelt met deze tekst." ALMANAK Ze was maar wat trots op haar er varing met een heuse Ferrari. Het nieuwste speeltje van de vriend van haar zus moest vast gelegd worden op video. „Dan kan ik niet meer stuk bij mijn jongens", giebelde de Schouwse. En daar staat ze dan, met de sleu tels naast het monster. Maar het is echter als zuslief even weg rijdt, bedacht ze. Dan zou ook de ronkende motor te horen zijn. Het motorgeluid van de Italiaan imponeert, evenals de kenmer kende harde lach van de fil mende Schouwse. „Geweldig hè! Alleen een beetje jammer dat ik er nog bovenuit kom..." Wie verdient dit jaar cultuurprijs? Excursie naar Slikken van Rilland Nog even wachten op nieuw fietspad THOLEN Optreden La flüte enchantée Volgens Evides is het drinkwater in Zeeland veilig om te drinken. In het drinkwater in diverse de len van het Zuid-Hollandse verzor gingsgebied van Evides is een mi nieme hoeveelheid van de stoffen GenX en PFOA aangetroffen. Evides heeft op zes plaatsen me tingen verricht, waaronder Goeree- Overflakkee. Dat krijgt, evenals Schouwen-Duiveland, drinkwater afkomstig uit het Haringvliet. De gemeten concentraties liggen 25 tot 75 keer onder de grenswaarde voor veiligheid. De concentraties zijn het hoogst rond Rotterdam en Dordrecht, maar ook daar zijn die hoeveelheden nog ver onder de waarden die het RIVM hanteert voor veilig drinkwater. De hoogst gemeten waarde voor GenX is 5,6 nanogram per liter (de norm is 150 nanogram per liter) en voor PFOA 3,9 nanogram per liter (norm 87,5). Op Goeree-Overflakkee is de GenX-waarde veel lager (1,1 nano- gram/liter) en voor PFOA onder de 3 nanogram per liter. Voor Schou wen-Duiveland gelden volgens Evides dezelfde waarden. De stof GenX wordt gebruikt bij de productie van teflon en wordt geloosd door chemiebedrijf Che- mours in Dordrecht. Ja echt, hij komt ze tegen: zeilers die niet weten dat er eb en vloed is op de Ooster- schelde. Of schippers die met verouderde kaarten het water op gaan en vastlopen op een zandbank. Schipper Johannes Post van de KNRM Neeltje Jans kijkt nergens meer van op. „Sommige men sen hebben gewoon domme pech", be nadrukt hij. Maar dat geldt lang niet voor iedereen; veel mensen gaan sim pelweg niet voor bereid het water op. „Zo zien veel mensen de Oos- terschelde als een meer. Ze hebben niet in de gaten dat de Noord zee doorloopt." Eb en vloed, weer en stroming over vallen menig zeiler en zwemmer, vertelt Post. Hij herinnert zich nog goed een voor val van een op een zandbank vastge lopen zeilboot. „Dat wordt dan zes uur wach ten', riep ik naar de schipper. 'Zes uur?' De man keek me met grote ogen aan. 'Ja', re ageerde ik. 'Dan is het weer hoog water.' Of er dan geen water in de dinsdag 18 juli 2017 Het congres dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vorig maand in Goes hield, had wel wat soberder ge kund. Het gemeentebestuur van Houten schrijft dat in antwoord op vragen van de plaatselijke SGP-fractie. Rolf Bosboom Goes -Gemeentebestuur Houten Tip? redactie@pzc.nl HEINKENSZAND Wie verdient dit jaar de Zeeland Refinery Cul tuurprijs? Inwoners van Borsele hebben daar een stem in. Tot 1 oktober kunnen zij kunstenaars of organisaties voordragen die zich inzetten voor het culturele leven in de ge meente. Daarna besluit een onafhankelijke jury wie de prijs van 1.500 euro krijgt. Kandidaten voordragen kan per mail: cultureleraad@borsele.nl t RILLAND Heemkundige Kring De Bevelanden en de Archeologische Werkge meenschap Zeeland ver zorgen zaterdag een ex cursie naar de slikken van het oude Rilland in de Westerschelde. Het is nu natuurgebied en ligt in de Bocht van Bath bij Rilland. Bij laag water wordt er ge start om 08.25 uur ter hoogte van de Zimmer- manweg 7. Deelname is gratis. Aanmelden kan via 0113-601685. LEWEDORP Nog heel even geduld en dan kunnen fietsers ge bruikmaken van het nieuwe fietspad langs de Korenweg tussen Lewe- dorp en Nieuwdorp. De aanleg van het vrijlig- gende pad stond jaren lang hoog op de verlang lijst van de dorpsraad. Aan de Korenweg zit het sportpark en daarom maken veel fietsers ge bruik van deze route. De officiële opening van het fietspad is dit najaar. La flüte enchantée treedt zaterdag op in het Oude Stadhuis in Tholen. De groep bestaat uit flui tiste Maaike van der Heijdt en pianist Rien Balkenende. Na het con cert zal Heieen van der Weel, voormalig beiaar dier van het Vredespa leis, het carillon van het Stadhuistorentje bespe len. Aanvang 15.30 uur. Redders Theo Giele Rotterdam Elodie Kint en Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71