Zorgboerderij Schore ziet lege school van De Tunnel wel zitten Blauwalg steekt weer de kop op Twee ton subsidie voor jonge boeren Schol mijdt Oosterschelde vanwege te warm water Tbs voor pedo verlengd ZEELAND 11 sa- door de man van Corrie: hij zorgt voor het vervoer naar de start en finish, en kookt elke avond. Ze zijn niet van plan om hun verjaardag groots te vieren. „Gewoon met een drankje op de camping." Roelie is goed getraind. „Ik wan del heel veel met de hond. En ik ben ook een aantal keer van Oos- terland naar Zierikzee en terug ge lopen." De zussen willen met hun wan- delavontuur geld inzamelen voor de organisatie mCarlotagalgos, die zwerfhonden in Spanje helpt. Gerard loopt voor het laatst in uniform Op zondagochtenden, zo rond half zeven, hees Gerard Bal zich de afgelopen maanden vaak in zijn uniform om te wandelen. „Gewel- dig is dat. Je ziet de natuur ontwa ken. Je hebt hier in de buurt zo veel mooie plekjes!" De Souburger loopt de Vier daagse dit jaar voor de laatste keer Hierna geef ik het stokje over aan de jongere generatie als reservist, omdat hij bijna zestig is. In de jaren tachtig liep Bal al drie keer eerder mee. „De Vier daagse is een geweldig evenement. Het maakt niet uit dat ik alleen loop: de Vierdaagse verbroedert." Bal verblijft op Kamp Heumens- oord, de plek waar bijna alle mili tairen ondergebracht worden tij dens de Vierdaagse: „Je komt er alle nationaliteiten tegen, 's Avonds kun je in de biertent spre ken met Amerikanen, Fransen, Duitsers en Engelsen. Ik kom te rug met speldjes, emblemen, ba retten en rangonderscheidingste kens uit allerlei landen. Maar het is ook een dubbel gevoel: ik ben trots dat ik dit nog kan doen, maar ik sluit wel een periode af. Hierna geef ik het stokje over aan de jon gere generatie." Lana wil per se de eindstreep halen Op i januari nam Lana de Ko ning (19) uit Kapelle zich iets voor: dit jaar zou ze mee lopen met de Nijmeegse Vierdaagse. Ze heeft woord gehouden. „Ik ben nooit een wandelaar ge weest", vertelt ze. Ik verbaas me erover dat ik dit ga ondernemen. Maar toen ik een paar keer gelopen had, beviel het eigenlijk wel. Als je wandelt, kun je je gedachten opzij zetten en even met niks anders be zig zijn. In het begin liep ik korte afstanden, van Kapelle naar Goes. Dan haalde ik een broodje en ging weer terug." De lange afstanden zijn pittiger. „Ik heb één keer veer- tig kilometer gelopen. Daarna had ik best last van mijn voeten. Ik dacht: als ik dit nóg drie keer zou moeten doen, dan wordt het wel Ik ben nooit een wandelaar geweest heel zwaar. Maar ik wil per se de eindstreep halen." Ze luistert daarom onderweg naar muziek. „Dat leidt af: in een lekker ritme lopen helpt heel erg." Lana slaapt in Nijmegen bij een gastgezin. „Ze zorgen voor ontbijt en avondeten. Dat is fijn. Ik hoef alleen maar te lopen." Zorgboerderij Rust na Onrust heeft zijn oog laten vallen op het nabijge legen schoolgebouw. De school is sinds donderdag 13 juli definitief gesloten. De Schoorse zorgboerde rij ziet met de huur van het pand kansen om uit te breiden. „We zijn al naar de gemeente ge weest, maar er zit nog wel een aan tal haken en ogen aan", vertelt He- leen van der Weele van de zorg boerderij. „Deze week hebben we een bezichtiging. Dan kijken we naar de staat van het gebouw en naar aanleiding daarvan beslissen we of het wat voor ons is." Wachtlijst Volgens Van der Weele kampt Rust na Onrust met een behoorlijke wachtlij st. „Maar het pand waar we nu in zitten is een monumenten- pand. Dus uitbreiding is best lastig. Het schooltje is op loopafstand, als we uit raam kijken zien we het lig gen. Dus dat zou prachtig zijn." Van der Weele heeft plannen ge noeg voor in het nieuwe gebouw. „Er is veel vraag naar avondopvang, vooral voor mensen met dementie. Zodat mantelzorgers ook eens een avondje weg kunnen. En we zou den mensen met een psychische beperking hier werk kunnen laten verrichten." En dan is er ook nog de sociale functie voor het dorp Schore. „Voor mensen die alleen zijn of ouderen die het fijn vinden om hier ook eens te zijn of wat te komen eten of iets anders willen doen. Die men sen krijgen dan ook de mogelijk heid om hier in te stromen." MIDDELBURG Waterschap Scheldestromen waarschuwt voor blauwalg in Zeeuwse sloten en vij vers. Op verschillende plaatsen is de bacterie al gesignaleerd. Blauwalg steekt de kop op in warme, droge perioden. Omdat de bacterie giftige stoffen kan produ ceren, is het advies contact met dit water te vermijden. Wie toch met besmet water in aanraking komt, loopt het risico op huidirritatie. Het binnenkrijgen van het water kan leiden tot maag- of darm klachten. Als er sprake is van blauwalg ziet het water eruit als groene soep en is een olie- of verf achtige drijflaag zichtbaar. Boven dien kan het water stinken. Op verschillende plekken in Zeeland is blauwalg geconstateerd, onder meer bij de Veerse Water gang ten noorden van Middelburg, de vijver aan de Schoolstraat in Nieuwerkerk en de Otheense Kreek bij Terneuzen. Ook watervogels kunnen de bacterie binnenkrijgen. Het water schap dringt erop aan deze dieren niet aan te raken, maar melding te maken bij bij het waterschap of de gemeente. Zij brengen de zieke vo gels naar Vogel- en Zoogdierop- vang De Mikke in Middelburg. MIDDELBURG Twaalf jonge Zeeuwse boeren hebben samen voor ruim 212.000 euro aan subsi dies geoogst. Het gaat om subsidies voor plat telandsontwikkeling (POP) van het ministerie van Economische Zaken, waarbij de provincie als co- financier optreedt. In dit geval draait het specifiek om de subsi die Jonge Landbouwers. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat deelde gisteren op minicamping 't Kwedammertje in Kwaden- damme de cheques uit aan de twaalf gelukkige landbouwers. Landbouw is van belang voor Nederland en zeker ook voor Zee land. De overheid stimuleert en ondersteunt daarom jonge land bouwers van jonger dan 40 jaar die minder dan drie jaar geleden een bedrijf hebben overgenomen of zijn gestart. Dankzij de subsi dieregeling kunnen ondernemers investeren in gebouwen, grond, machines en verplaatsbare instal laties. Zo kunnen zij beter inspe len op marktontwikkelingen en wensen van de samenleving. VLISSINGEN Schol mijdt de Oos terschelde door de stijgende zee watertemperatuur, meldt stichting Anemoon. De ontwikkeling is op merkelijk. De Oosterschelde en Waddenzee zijn belangrijke kraam- en kinderkamergebieden voor de schol, de meest voorko mende platvis in de Noordzee. Het gaat ook heel goed met het scholbestand door de verminderde visserijdruk. Toch hebben duikers sinds de eerste tellingen in 1994 niet eerder zo weinig schol in de Oosterschelde gezien als in 2016. De oorzaak is volgens stichting Anemoon de gestegen watertem peratuur. De koudbloedige schol heeft bij hoge temperaturen meer voedsel nodig, omdat die dan meer verteert. Ook al zijn de kustwate ren voedselrijk, voor de schol zijn ze nu te warm. Stichting Anemoon voorspelt: 'Als dit patroon zich voortzet, is het slechts een kwestie van tijd dat deze ooit zo algemene oranjegestippelde platvis in ons kustgebied op de lijst terecht komt met zeldzame, door duikers waar te nemen soorten.' De tbs met dwangverpleging, die de nu 58-jarige Rotterdammer E. B. in 1998 werd opgelegd is gisteren door de rechtbank in Middelburg met één jaar verlengd. In dat jaar moet de reclassering onderzoek doen naar de voorwaarden die no dig zijn om eventueel na dat jaar de dwangverpleging voorwaardelijk te beëindigen. B. werd in 1998 veroordeeld om dat hij zich in Middelburg vergre pen had aan vier jonge kinderen. Fietsend in een kinderrijke buurt zag hij een elfjarige jongen met een meisje 'rommelen' en hij vroeg of hij 'mee mocht doen'. In plaats van aan het meisje vergreep hij zich aan de jongen en liet hij zich door het kind bevredigen. De jongen kreeg daarvoor een tientje. Een maand later ontdekte hij in de buurt van het station drie meis jes in de leeftijd van vijf en zeven jaar. Hij nam de meisjes mee naar een schuurtje en pleegde daar on tucht men hen. B. werd betrapt en de schuur uit gejaagd. De deskundigen oordeelden toen dat B. een pedofiele man was met seksuele perversiteiten. dinsdag 18 juli 2017 ijmegen verbroedert Gerard Bal. foto ruben oreel -Gerard Bal (59) uit Oost- Souburg Lana de Koning. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -Lana de Koning (19) uit Kapelle Zorgboerderij Rust na Onrust in Schore heeft belangstelling voor het gebouw van De Tunnel. Deze week worden er gesprekken ge voerd met de gemeente Kapelle over de eventuele huur van de oude basisschool. Willem Adriaansens Schore Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68