ZEELAND Snelst in het huwelijksbootje Ruim jaar cel geëist voor Goese dealer Oplossing voor ruimtegebrek van Nieuwlandse school en clubs 10 ZEELANI WANDELEVENEMENT ZEEUWSE DEELNEMERS Zo'n vijftigduizend wandelaars lopen vanaf vandaag de Vierdaagse in Nijmegen: elke dag leggen ze 30,40 of 50 kilometer af. De PZC volgt deze week enkele Zeeuwse wandelaars. Zeeuwen, en dan vooral onze reformatorische provincie genoten, stappen veel eerder in het huwelijksbootje dan andere Nederlanders. Gemeenten als Rei- merswaal en Tholen zorgen ervoor dat in Zeeland ongekend veel jon geren al voor hun 25e zijn ge trouwd, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de gemeente Reimerswaal is van de 20 tot 25-jarigen bijna één op de vijf (18,1 procent) gehuwd; over heel Zeeland gerekend ligt dat per centage op 7,7 procent en landelijk slechts 3,2 procent. Met uitzonde ring van de gemeente Hulst (2,4 procent) zitten alle Zeeuwse ge meenten boven het landelijk ge middelde. Naast Reimerswaal zijn ook in Veere, Borsele en Tholen meer de één op de tien 20- tot 25-ja- rigen gehuwd. Deze hoge percentages bij jonge ren onder 25 jaar vind je in heel de Biblebelt. Reimerswaal staat lande lijk op nummer drie. Urk (21,0 pro cent) enNeder-Betuwe (19,1 pro cent) zijn de nummers één en twee. Tholen staat op zes met 14,3 procent. Onderaan de lijst staan de miljonairsgemeenten Laren en Ro- zendaal en de Waddeneilanden Schiermonnikoog en Vlieland. Daar is helemaal niemand jonger dan 25 jaar getrouwd. Ook in de leeftijdscategorie daarboven (25 tot 30 jaar) staat Reimerswaal boven aan in Zeeland. In deze groep is nog net niet de helft (47,7 procent) ge huwd. Het Zeeuws gemiddelde is 29,5 procent, landelijk is 17,9 pro cent van de 25- tot 30-jarigen ge trouwd. Kijken we naar het totaal van de volwassen bevolking zijn de verschillen tussen Zeeland en de rest van het land minder groot. Zeeland staat met 54,0 procent op 1, op de voet gevolgd door Drenthe met 53,2 procent. Landelijk is 47,2 procent van de volwassen bevol king getrouwd. Groningers zijn het minst genegen om hun partners door de wet aan zich te bin den (41,0 procent). In Zeeland is het percentage ge huwde volwassen het laagst in Vlissingen (46,3) en het hoogst in de gemeente Kapelle (61,6), gevolgd door Veere (61,2) en Reimerswaal (59,3)- Waar veel getrouwd wordt, wordt ook veel gescheiden, zou je denken. Dit is niet één op één terug te zien in de statistieken. De ver schillen tussen de provincies zijn bij echtscheiding veel kleiner dan bij trouwerijen. In Utrecht heeft met 6,9 procent van de bevolking het minste aantal gescheiden men sen, Limburg staat op 1 met 8,4 pro cent. Zeeland is met 8,0 procent vijfde. Tegen de 28-jarige Goesenaar M. Z., die momenteel in Utrecht woont, is gisteren op de zitting van de recht bank in Middelburg een celstraf van twintig maanden waarvan acht maanden voorwaardelijk en toe zicht door de reclassering geëist. Z. wordt ervan verdacht van 1 ja nuari 2016 tot en met een inval op 19 september van dat jaar in Goes te hebben gehandeld in cocaïne. Tij dens die inval werd er 26,7 gram co caïne in zijn woning aangetroffen. De Goesenaar, die eerder een vol ledige bekentenis aflegde, krab belde tijdens de behandeling van zijn zaak terug. Hij zou geen tien maanden hebben gedeald, maar hooguit vier tot vijf. Z. was slacht offer van een bedrijfsongeval, had geen werk meer en was aan de co caïne gegaan. Toen hij dat niet meer kon betalen was hij zelf gaan dea len. De raadsman van Z. vond dat zijn cliënt met de tijd die hij in voorar rest had doorgebracht, twintig we ken, al voldoende gestraft was. Eventueel zou daar nog een taak strafbij mogen. Z. heeft inmiddels hulp gezocht om van zijn versla ving af te raken. Eindelijk mag Jesper ook mee lopen Jesper Vermeersch uit Sas van Gent zag zijn opa al meerdere ke ren finishen op de Via Gladiola in Nijmegen. Hij dacht: dat wil ik ook. Dit jaar wordt hij twaalf en daarom mag hij nu eindelijk meedoen aan de Vierdaagse. Hij is één van de jongste deelnemers. „De Vierdaagse is heel gezellig", vindt Jesper. „Er staat een hele De Vierdaagse is heel gezellig mensenmassa aan de kant die je komt aanmoedigen. En ik vind het leuk om lange afstanden te lopen." Opa Raf van de Winckel (68) uit Axel is apetrots dat hij met zijn kleinzoon kan wandelen. „Hij is zó enthousiast. Prachtig." Jespers moeder Gwendolyn (44) wandelt ook mee. De familie staat al een paar dagen op de cam ping aan de Zevenheuvelenweg bij Nijmegen, waar alle wande laars op de derde dag passeren. Het drietal zamelt geld in voor de Stichting Tekenbeetziekten. „In Sas van Gent woont een meisje met de ziekte van Lyme. Er is nog heel weinig bekend over de ziekte. Daarom hebben we dit doel gekozen", zegt Jesper. „We hebben al 2100 euro ingezameld." RoelieenCorrie: samen zeventig tijdens de Vierdaagse Roelie van As uit Oosterland loopt de Vierdaagse voor de vierde keer samen met haar tweelingzus Corrie, die in de Hoeksche Waard woont. Deze editie is wel heel speciaal: de zus sen worden op de fmishdag ze ventig jaar.De zussen zijn onaf scheidelijk. Ze bellen elkaar elke dag en hebben alle trainingen sa men gedaan. „Ik vind het niet leuk om ouder te worden", zegt Ik wandel heel veel met de hond Roelie. „Maar dat we samen ze ventig mogen worden tijdens de Vierdaagse, dat is wel heel bij zonder." De twee worden ko mende week in de watten gelegd In ruil daarvoor krijgt de vereni ging een paar tijdelijke units waar van ook de speeltuinvereniging van het dorp gebruik kan gaan ma ken. De Lonneboot groeit zo hard door de nieuwbouwwijk Mortiere in Middelurg aan de andere kant van de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland. Veel kinderen gaan in het dorp naar school. En omdat in de wijk nog steeds huizen worden gebouwd, zal de groei van de school niet snel stoppen. Om het ruimtegebrek van De Lonneboot op te lossen, wil de ge meente het gebouwtje ernaast aan de school geven. Maar dan moet De Springplank eruit. Die vereni ging organiseert activiteiten voor ouderen en met name de twee grote biljarttafels vormen nu een probleem. De gemeente heeft een oplos sing gevonden in de vorm van een paar units waar tot de zomerva kantie de Internationale Schakel klas gebruik van maakte voor les sen aan kinderen van asielzoekers. Zij krijgen na de vakantie les in een oud schoolgebouw in Middel burg. De units komen dus vrij en kunnen naar Nieuw- en Sint Joos land. Dan kan ook de speeltuinver eniging er gebruik van maken. Die heeft nu een klein oud gebouwtje en wil graag meer ruimte hebben voor onder meer opslag van spul len en activiteiten. De gemeenteraad moet in sep tember nog instemmen met deze oplossing. In de rubriek 'Zeeland op 1' staat het ver haal achter de lijstjes waarop Zeeland bo venaan staat. Deze week: in Zeeland wonen de meeste gehuwde mensen én Zeeuwen trouwen het jongst &CCUVVCII IIUUVVCII IICl JUIIVfOl 1 dinsdag 18 juli 2017 SD Theo Giele Van alle volwassen Zeeuwen is iets meer dan de helft (54 pro cent) gehuwd, blijkt uit gegevens van het CBS. Landelijk is 47 pro cent van de mensen getrouwd. Ad Roos Middelburg Uitspraak 31 juli. De Vierdaagse van N Cornelleke Blok Jesper Vermeersch (m) met zijn opa en moeder. FOTO GERARD VERSCHOOTEN -Jesper Vermeersch (12) uit Sas van Gent -Roelie van As (69) uit Oosterland r ij Corrie (I) en Roelie. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA De niet te stuiten groei van ba sisschool De Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland vormt een probleem voor activiteiten vereniging De Springplank. Die moet het gebouwtje naast de school verlaten om ruimte te bieden aan De Lonneboot. Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66