Delta biedt volgend jaar fasegewijs 1Gb per seconde aan GS: Angst voor macht Gent bij fusie havens ongegrond 5 Delta verhoogt vanaf augustus in het instappakket de internetsnelheid van 50 naar 80 megabit per seconde. Volgend jaar gaat het zelfs snelheden tot 1 gigabit per seconde aanbieden. „De klant krijgt glasvezelsnelheid via de kabel. Daarmee lopen we voorop in Nederland", zegt algemeen directeur Marco Visser van Delta. Een veel hogere internetsnelheid, een proef met IPTV, mogelijk Delta-winkels in de Zeeuwse ste den en veel meer klantbezoeken. Onder de nieuwe Zweedse eige naar, de investeringsmaatschappij EQT, waait er een frisse wind door Delta, het bedrijf dat het gros van de Zeeuwen voorziet van energie, televisie, telefoon en internet. In 196.000 van de 200.000 Zeeuwse huishoudens komt Delta binnen. Dat gigantische marktaandeel is iets om te koesteren en op voort te bouwen, maar het betekent niet dat Delta op zijn handen moet zitten, zegt Delta-topman Marco Vis ser. „Na de overname door EQT zijn de Zeeuwen ons gelukkig trouw gebleven. Weinig klanten zijn vertrokken. Nu moeten we kei hard aan de slag om de klant nog beter te bedienen en zelf efficiënter en doelgerichter te werken. Er mag best een tandje bij." Die klant verdient ook wel wat aandacht. Kort na de overname maakt Delta namelijk geen beste beurt door per 1 mei de tarieven voor internet, tv en telefonie fors te verhogen. Een aantal klanten mort daarover. Vier dagen later moet Delta de zenders Discovery Chan nel en Eurosport van de kabel ha len, nadat onderhandelingen met Discovery zijn mislukt. Beide zaken zijn (het nieuwe) Delta niet te verwijten, zegt Visser. „De timing was wel ongelukkig. De tariefsverhoging was door het vo rige management al in gang gezet. Ik kon dat niet meer terugdraaien. Let wel, ook andere providers als Ziggo en KPN hebben sindsdien hun tarieven verhoogd. En tja, Dis covery eiste van ons een dusdanige prijsstijging dat we moesten pas sen, want uiteindelijk moet je die doorberekenen aan de klant. Aan de andere kant zijn nu de enige Neder landse provider die Fox Sports in zijn basispakket heeft, zodat je voor een basisbedrag alle belangrijke voetbalwedstrijden uit de eredivi sie op je scherm krijgt." Om de klant beter te bedienen, nog meer producten te verkopen en markt te veroveren, investeert Delta 10 miljoen euro in zijn volgens Vis ser toch al uitstekende netwerk. Vanaf augustus wordt internet in het basispakket al sneller: van 50 naar 80 Mb/s. „Die startsnelheid kunnen onze concurrenten niet bieden. En ergens volgend jaar biedt Delta de duizelingwekkende internetsnelheid van 1 Gb/s aan. Visser: „Dat vereist wel een nieuw type modem. Dat zijn we nu aan het testen. We gaan die snelheid vervolgens fasegewijs aanbieden. We hebben nu al het beste netwerk en die voorsprong gaan we uitbou- De concurrentie kan geen één gigabit per seconde bieden wen. Onze concurrenten kunnen 1 Gb/s nooit aanbieden op een DSL- netwerk." Meer snelheid is nodig door het stijgende internetgebruik en omdat in huis steeds meer apparaten aan het web worden gekoppeld, zegt Visser. „Vooral de videocontent groeit explosief." Mede daarom be proeft Delta IPTV, waarbij de klant via internet een individueel tv-sig- naal ontvangt. Dat maakt het mo gelijk te pauzeren, terug te spoelen en een gemiste uitzending terug te kijken. Daar stopt de vooruitgang niet. Straks worden ook andere ap paraten, bijvoorbeeld de koelkast, verbonden met internet. Visser: „Op die ontwikkelingen bereidt Delta zich voor. We willen vooruit. De analoge tv gaat er ook een keer uit, de wereld gaat over op HD TV." Visser zegt dat Delta dichter bij de klant wil staan. „We willen onze service verbeteren en denken daar bij onder meer aan de opening van Delta-winkels in de Zeeuwse ste den. Je bent dan toegankelijker en beter zichtbaar." Klanten krijgen ook vaker Delta-mensen over de vloer. Deze maand begint het be drijf met de eerste servicebezoeken aan huis. Direct contact is niet al leen service, maar ook welbegrepen eigenbelang. Visser: „Delta kan nog winnen door aan meer klanten te lefonie, tv en internet als bundel te verkopen. Dat doen we al, maar op dat punt scoort een Ziggo buiten Zeeland veel beter dan wij." Als energieleverancier heeft Delta de Zeeuwse consumenten markt grotendeels in handen, maar Visser ziet kans voor verdere groei door ook over de provinciegrenzen gas en groene stroom te verko pen. Dat groeiscenario, dat mikt op een hoger rendement, laat volgens Visser zien dat Delta, met de ruim 360 mensen die er nu werken, vooral bouwt aan de toekomst. „We willen het beste jongetje van de klas zijn." Als de fusie doorgaat en dat hangt mede af van een oplossing voor de saneringskosten van het Thermphos-terrein in de haven van Vlissingen, wordt Gent met 48 procent de grootste aandeel houder. Zeeland krijgt 25 pro cent van de aandelen. De provin cie bezit nu de helft van de aan delen van Zeeland Seaports. Volgens GS betekent die ver houding niet dat Gent - met een kleinere aandeelhouder - de la kens gaat uitdelen. Er worden duidelijk afspraken gemaakt over de stemverhoudingen zodat één aandeelhouder (in de prak tijk Gent) geen belangrijke be slissingen kan doordrukken. Zo zou zijn overeengekomen dat GS beloven dat ook na de fusie klanten terecht kunnen in De Mariahoeve bij Borsseleen het kantoor van Zeeland Seaports in Terneuzen majeure besluiten pas doorgaan als driekwart van de aandeel houders het daar mee eens is. 5oPlus stelt vragen omdat ver schillende, in de haven van Vlis singen gevestigde, bedrijven huiverig zijn, temeer omdat de fusie achter gesloten deuren wordt voorbereid en er weinig informatie wordt gedeeld. Ze vrezen dat Gent straks de dienst uitmaakt, dat de Vlissingse ha ven stiefmoederlijk wordt be deeld en dat de afstand tot het nieuwe bedrijf groter wordt. Volgen GS heeft ZSP echter 'ver schillende malen met een verte genwoordiging van bedrijven gesproken'. Het dagelijks provin ciebestuur wijst erop dat er een tweede onderzoek naar de voor- en nadelen van een fusie plaats vindt. Dat kunnen ook Provinci ale Staten hun zegje over doen. De angst dat bedrijven straks naar Gent moeten om hun be langen te bespreken, is onge grond, zeggen GS. Ook na de fu sie kunnen klanten terecht in De Mariahoeve bij Borssele en het kantoor van Zeeland Seaports in Terneuzen. Het personeel van ZSP hoeft ook niet in zijn rats te zitten. Bij een fusie krijgen zij een baangarantie. dinsdag 18 juli 2017 Internet flink sneller Frank Balkenende Middelburg -Marco Visser, algemeen directeur Delta Marco Visser: „We hebben nu al het beste netwerk en die voorsprong gaan we uitbouwen. FOTO EVERT VAN MOORT Het Havenbedrijf Gent krijgt na een fusie met Zeeland Seaports (ZSP) niet te veel invloed in de Zeeuwse ha vens. Dat zegt het dagelijks provinciebestuur in antwoor den op vragen van de 50Plus- Statenfractie. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61