32°C <D N De koolmees en deterrorrups 2 DE REDACTIE LUISTERT Losgaan En dan breekt de dag aan dat je puber zelf op vakantie gaat naar Chersonissos of elk ander verderfelijk oord. 'Eet je wel fruit?' roep je nog. 'Drink je niet te veel?' Heb je wel recht van spreken als je vroeger geen haar beter was? HOE IS'T DAAR? VANDAAG... TAKKENWIJVEN De Grote Harry Bannink Podcast De Rode Lantaarn Kunststof Radio Zomer volgens Evert Kwok Ik ga naar Sziget, met een groep vrienden", kondigt mijn zoon aan. Het is zomer 2016. Mijn hart slaat over. Sziget, een zevendaags festival in Boedapest. Een half miljoen bezoekers. Allemaal jonge ren zonder toezicht, omringd door biertenten, cocktailbars en, ondanks het strenge antidrugsbeleid, vast ook de nodige poeders, pillen en paddo's. Natuurlijk vind ik het super leuk voor hem: een week lang muziek, dansen, mensen ont moeten en avonturen beleven. Maar hem voor het eerst losla ten op grotemensenvakantie, in het duistere Hongarije nog wel, dat is toch slikken. „Hongarije is niet duister, hoor", zegt een kennis, een Oost-Europadeskundige, maar veel helpt dat niet. Is het niet een van die landen waar nog wilde beren leven? Die alleen Hol landse 17-jarigen lusten? Wat als hij een delirium krijgt? Of heim wee? Of fout gaat op Hongaarse harddrugs? Om mezelf gerust te stellen, doe ik een halfslachtige poging tot 'drugsuele voorlichting'. Op de vingers van één hand tel ik af: „Neem geen GHB. Geen ketamine. Geen cocaïne. Geen speed. En niets waarvan je niet weet wat het is." Mijn zoon reageert gevat: „O, en al het an dere is oké? Een pilletje ecstasy?" Ge amuseerd kijkt hij me aan. „Heb jij weieens ecstasy gebruikt, mam?" Pupillen Hoewel ik wist dat die vraag ooit zou komen, brengt die me toch in verle genheid. Wat moet ik zeggen? 'Ja, maar ik heb niet geïnhaleerd?' Of: 'Je moeder was 20 jaar toen het housetijdperk begon, ze stond elk weekend op de dansvloer waar mensen met pupillen zo groot als als zwarte knikkers haar knuffel den, maar zelfheeft ze nooit een pilletje geslikt'. Mijn puber is niet op zijn ach terhoofd gevallen. Liegen is geen optie, maar de waarheid lijkt ook niet opvoedkundig: 'Je moeder maakte het vroeger bont en heeft daar verrassend weinig spijt van'. Veel ouders worstelen met de experimenteerdrang van hun pubers. Wat als ze straalbezo pen van hun fiets vallen, buiten westen raken, een doodenge drug nemen? Je wilt ze behoeden, waarschuwen en het liefst van alles verbieden, al heeft dat geen zin. Je hebt er dinsdag 18 juli 2017 In Antalya ligt Sandra Schetter met dj Mental Theo bij het zwembad. Sandra Schetter (46) uit Spijkenisse: „Met dit warme weer wil je niet veel doen. Ik ben hier om samen met mijn man tot rust te komen. Met deze temperatuur betekent dat: veel zwemmen. En we boksen allebei, dus staan we 's och tends in de sport school van het hotel en oefenen samen. Je ontsnapt hier aan de sleur. Ik lig nu bij het zwembad met de autobiografie van Mental Theo. Die leest lekker weg, want wij zijn van de feestjes. Volgende maand gaan we weer hakken. Daar zit geen leeftijd aan, dat kun je altijd blijven doen!" Marieke Monden, redactiemanager, luistert tij dens lange autoritten naar podcasts waar men sen vol vuur vertellen over hun werk of hobby. Deze podcast over componist Harry Bannink en de mensen met wie hij zijn liedjes maakte, is één groot feest. Wie- teke van Dort, Henny Vrienten, Willem Nijholt, Jenny Arean en andere grootheden vertel len over zijn wonderbaarlijke talent. Hard meezin gen met de liedjes die Bannink maakte met onder anderen Annie M.G. Schmidt en Willem Wilmink is onvermijdelijk. Tim de Gier en Willem Dudok hou den van wielrennen. Vanaf hun bank in Amsterdam-West praten ze over de etappes. Interessante weetjes, maar vooral hun vrolijk heid maakt zelfs afleveringen over saaie ritten leuk. Ook een aanrader: de rustdagafleveringen met gasten als Laurens ten Dam, Lodewijk Asscher en Bert Wagendorp. Een uur lang meegezogen worden in de wereld van cultuur en media, dat is Kunststof Radio. Schrijvers, documentairemakers, choreogra- 'C,JA fen en andere kunstenaars krijgen ruim gelegenheid te vertellen over hun werk. Hun enthousiasme is vaak een goede aanleiding om dat boek te lezen of die voorstelling te bekijken. HET IS KOERS PRESENTEERT HUH? ZE ZEIDEN TOCH DUIDELIJK DAT WE HIER MOESTEN ZIJN? ...is het 200 jaar geleden dat schrijfster Jane Austen overleed. ...in 1918 werd in Mvezo de Zuid- Afrikaanse vrijheidsstrijder Nelson Mandela geboren. ...precies 49 jaar geleden werd computerbedrijf Intel opgericht. i o GO rupsen. De eikenproces- sierups bezit een effectief wapen om zich te be schermen tegen roofdie ren: microscopisch kleine pijlen met weerhaakjes, die brandharen genoemd wor den. Het zijn er wel zo'n 600.000 per rups. Door trilling of wind vallen ze van de rups af en kunnen ze onze huid, ogen en lon gen binnendringen. Met nare klachten als gevolg. De brandharen houden de Geen haar beter dan je puber Pam van der Veen 1 'Hé mam, we liggen er (redelijk) op tijd in, hoor'. Hoi Gerda, Ocharme Saar! Ze zit onder de uitslag en heeft afschuwelijke jeuk, zo erg dat ze er 's nachts niet van kan slapen. En dat alle maal na een middagje lui eren in de tuin van haar ouders in Brabant. Pas de volgende dag zag ze dat ze schaduw had gezocht onder een eik met een nest vol ellendige terror- Gerda Bosman (I.) en Corlijn de Groot, auteurs van 'De tuin als lusthof slagveld', schrij ven elkaar dage lijks over hun belevenissen in de eigen tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46