13 DEFENSIE OEFENMATERIAAL VAN BREDA AIRPORT Ze worden ingehuurd als 'vijand' van onze F-16's. Defensiepiloten oefenen dezer dagen tegen Tsjechische straaljagers van Bredanaar Stef Have. mt Natuurlijk vindt hij het 'gaaf. Stef Have speelt met zijn vliegtuigen vijand van de beste straaljagerpiloten. En het is ook pure trots. Want met zijn Skyline Aviation heeft Stef Have in samenwerking met het beroemde Amerikaanse Draken International ook een primeur te pakken. Ze zijn sparringpartner van internationale F-i6-piloten uit Nederland, België, Denemarken, Noorwegen en Portugal. „Dat is nog nooit vertoond", zegt de Bredase ondernemer over die sa menwerking. „Twee weken oefenen met zoveel landen, tegen de allerbeste defensiepiloten. En dan nodigen ze ons uit: daar ben ik met mijn zaken partner Michel Versteeg inderdaad apetrots op. Ik vind het ook gewoon een eer." De 44-jarige Have, zelf voormalig luchtmachtpiloot, wordt nu met Skyline Aviation door de luchtmacht ingehuurd. Het bedrijf heeft onder meer drie Tsjechische gevechtsvlieg tuigen (Aero L-39) en verschillende privé-jets die helemaal op trainingen zijn uitgerust en opereren vanaf vlieg veld Eelde, bij Groningen. Ze worden normaal gesproken ge beld door vliegtuigbouwers en andere bedrijven die producten willen ont wikkelen en testen. Dan moet de bur ger aan de grond denken aan elektro nische oorlogsvoering, het verstoren van communicatie, het slepen van doelen waarop anderen proberen te richten. Van die dingen. Maar dat is toch andere koek dan wat nu gebeurt met de Aero's. Dit oefenprogramma is gedoopt tot North Sea Aggressors en moet de Europese F-16 piloten nóg beter te maken om ingezet te worden bij militaire operaties over de hele wereld. Wat ze precies doen vanaf de vliegbasis Leeu warden, blijft geheim. „Wij doen al veel voor de marine en de landmacht als die willen oefenen met vliegtuigen. Fió's zijn daarvoor te duur of al ingezet bij vredesoperaties in Mali of Afghanistan. Onze Aero's en die van Draken International die wij nu bij deze oefening gebruiken, zijn goedkoper, minder geavanceerd, gebruiken ook minder brandstof. De exploitatiekosten zijn ook lager omdat wij ze voor andere zaken inzetten. Voor trainingen is dat prima. Onze vliegers zijn nu even geduchte tegenstanders van die F-16- piloten." Stef Have is trots op het contract dat hij met de militaire staf in de 'Luchtmachttoren' van Breda heeft afgesloten. Voor dit soort operaties kan Defensie ook terecht bij multi nationals als Saab en Airbus, maar er is toch gekozen voor de combinatie van Skyline Aviation en Draken International. De Amerikanen zijn eigenaar van de vier Tsjechische straaljagers die Have voor deze opera tie huurt. „Toch tientallen miljoenen dollars per stuk. Of dit het perfecte toestel is voor deze taak, is nu de over weging voordat we hierin zelf kunnen investeren", zegt Have. Die ondertus sen wel hoop heeft op een explosieve expansie van dit bedrijfsonderdeel. „Nu zijn het Fi6's, straks krijgen Ne derland en andere Europese landen de Joint Strike Fighter, de F35. Daar wil len we met onze Tsjechen ook van harte tegen vechten." dinsdag 18 juli 2017 LI Voor vij and spelen tegen F-16 piloten »_0 Nederlandse F16's in het lucht ruim met Tsjechische straaljagers (Aero L-159) van Bredanaar Stef Have. Die fungeren deze week als 'vijand' tijdens een internationale training van F16-pïloten. fotoskyline AVIATION John Bas Bosschenhoofd/Eelde -Stef Have, Skyline Aviation Stef Have, eigenaar van Forum Groep, waaronder Breda International Airport in Bosschenhoofd en AEC-Skyline opereren. FOTO GERARD VAN 0FFEREN/PIX4PR0FS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41