Vraaen In één jaar acht renners overleden Raadselachtige actie tegen boomhut Baarland Nieuwerkerk schrikt van antisemitische bekladdingen 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column De eerste vakantiedag was gisteren nauwelijks begon nen of Francois Babijn, Sta tenlid van de Partij voor Zeeland, had al drie setjes met schriftelijke vragen ingediend. Misschien wilde hij een voorbeeld nemen aan zijn illustere voorganger Johan Robesin. Die was een meester in het stellen van vakantievragen. Op zomerdagen slaapt iedereen uit. Het ontbijt mag wat langer du ren, de krant wordt gespeld en als hij nog niet uit is gaat hij mee in de strandtas. Maar er gebeurt weinig, de verhalen liggen niet voor het op rapen, journalisten kunnen wel wat nieuwtjes gebruiken. Daar wist Robesin wel raad mee. Door op het juiste moment vragen in te dienen, kreeg hij het voor el kaar dat in komkommertijd vierko- lommers werden volgeschreven over de akkerdistel. Babijn moet nog leren doseren. Je moet je vragen niet sturen voordat je de maag van de nieuwshongerige verslaggevers vervaarlijk hoort rommelen. Soms kun je niet wachten en moet je reageren op de actualiteit. Zoals de PW vorige week. Vincent Bosch, het jongste Statenlid van Nederland, wilde weten waarom commissaris van de koning Han Polman voorlopig geen perma nente burgemeester wil benoemen in Goes. Loopt hij soms met een lijstje in zijn binnenzak met namen van mensen die graag een tijdje willen waarnemen? Voor de vraag die toen volgde - wat mij betreft een instant-klassie ker - had de PW-fractie Bosch be ter kunnen behoeden: 'Indien het antwoord op vraag twee ontken nend is, welke consequenties voor uw positie verbindt u dan aan de ontkenning van het bestaan van een dergelijk lijstje, mocht later toch op eender welke manier blij ken dat ze wel degelijk bestaat?' Een beetje wantrouwen kan geen kwaad, zeker niet voor een opposi tiepartij, maar vrij vertaald staat hier: 'Als u nee zegt en het is niet waar, stapt u dan op als die leugen uitkomt?' Zonder reden voedt de PW hier het beeld dat bestuurders te pas en te onpas liegen. Daar bestaat een mooi spreek woord voor. Zoals de waard is, ver trouwt hij zijn gasten. Robesin was een meester in het stellen van vakantievragen DESTELLING Vandaag: Wielrenners horen niet in het verkeer Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters SPREEKKAMERS HUISARTSEN VAAK 6EH0RIS Sanering asbest in de knel Middeleeuwse muur gevonden Jeugd leren gezond te eten VLISSINGEN Meer Zeeuwen op de snorfiets Het ongeluk in Absdale gebeurde rond 19.30 uur. De automobilist is aangehouden. Over het slachtoffer is nog niets bekend gemaakt. Zondag overleed een wielrenner op de Zandstraat in Hulst. De 64-ja- rige man uit het Belgische Temse kwam in aanraking met een perso nenauto, een grijze Opel Vectra. De bestuurder ervan reed door en was ook gistermiddag niet achterhaald. Het is nog onduidelijk wat er precies is gebeurd. De politie houdt er reke ning mee dat de renner onwel is ge worden, voordat hij door de auto werd geraakt. Sinds vorig jaar juli zijn acht toer- fietsers in de provincie overleden. Een opmerkelijk hoog aantal, want over de periode 2007-2016 zijn slechts drie fatale incidenten terug te vinden. Bij vrijwel alle ongeluk ken gaat het om wat oudere man nen. Het jongste slachtoffer was 47 jaar, het oudste 78 jaar. Van twee wielrenners zijn geen gegevens be kend. In meerdere gevallen was er sprake van (het vermoeden van) on welwording, die leidde tot een val partij. „Ik hoop dat het toeval is", zegt Es ther van der Heijden van wieier- sportbond NTFU over de reeks inci denten met oudere toerfietsers in Zeeland. „Wij merken niet dat het landelijk een trend is." De bond heeft geen actief beleid als het gaat om oudere fietsers. Van der Heijden verwacht niet dat toerfietsers een Ik hoop dat het toeval is. Wij merken niet dat het landelijk een trend is groter risico lopen dan andere spor ters. „Maar als je op de racefiets on wel wordt, heb je een grotere kans dat een ongeluk ontstaat." De NTFU bood enige tijd sport- medische keuringen met korting aanmaar stopte daarmee omdat er weinig animo voor was. ageert Jet Remijn, voorzitter. „Wij hebben dit niet gedaan. De tekst die gebruikt is vind ik ook niks." Re- mijn vindt het buitengewoon ver velend dat de naam van de dorps raad is gebruikt. „Als je dit wilt doen kan je toch je eigen naam er onder zetten?" Maar niet alleen de dorpsraad wordt opgevoerd als afzender. Ook de gemeente Borsele zou mede-af zender zijn. Ook dat blijkt niet te kloppen. „Dit is bij ons niet be kend", zegt een woordvoerder. Uit reacties op Facebook blijkt dat in het dorp weinig sympathie is voor de actie van de briefschrijver. 'Als jullie deze hut niet op- of ont ruimen wordt er actie onderno men', staat in het briefje en daar wordt nog 'we weten jullie te vin den' aan toegevoegd. De brief op de boomhut bij de speeltuin is onder tekend met 'de dorpsraad'. Maar dat klopt niet. „Nee, absoluut niet", re- Op een kerk, de molen en een gym zaal in Nieuwerkerk zijn zondag avond antisemitische leuzen ge klad. Ze werden gisteren ontdekt door verbijsterde dorpsbewoners. 'Juden raus' staat in kapitalen op de gymzaal van OBS Duiveland aan de Weststraat, vergezeld van twee grote hakenkruizen. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft ze di rect laten verwijderen, al blijft de afdruk zichtbaar. De schoonmakers van Koster co, die gisteren de binnenkant van het schoolgebouw een grote beurt gaven, hadden de bekladdingen aan de buitenkant nog niet gezien. „Wat verschrikkelijk", zegt één van hen geschrokken. „Dit heb ik in al die ja ren dat ik deze school en deze gym zaal schoonmaak, nog nooit meege maakt. Wel één keer rotte eieren, maar dat was het. Ik woon zelf in Nieuwerkerk. Dit is niets voor hier." Op de kerk in de Ooststraat is nog een SS-teken gekalkt en op de molen staat 'Kanker Joden', met een haken kruis. Burgemeester Gerard Rabe- link heeft al laten weten de schoon maakkosten te zullen verhalen op de dader, zodra bekend is wie dat is. Overigens is één van de hakenkrui zen verkeerd om getekend. dinsdag 18 juli 2017 Gisteren: Vrouwenvoetbal is net zo leuk als mannenvoetbal 479 reacties VOOR VASINALE SCHIMMEL HOEFT U ZICH TOCH HELEMAAL NIET TE SCHAMEN MIDDELBURG De provincie maakt zich zorgen over regels voor asbestverwijdering, ant woorden Gedeputeerde Staten op vragen van het CDA. Door het aange scherpte beleid van de arbeidsinspectie mag er niet meer met een bak en hijskraan worden ge werkt. Dat vertraagt ook in Zeeland sanering van asbestdaken. De provin cie lobbyt nu met andere provincies en LTO Neder land in Den Haag. HULST Op de eerste dag van de werken aan het Prince- bolwerk in het centrum van Hulst is een gedeelte van een middeleeuwse muur blootgelegd. Arche oloog Senne Diepen- daele vermoedt dat de muur afkomstig is uit de dertiende of veertiende eeuw. Tegen de muur was waarschijnlijk een toren gebouwd, wat nor maal was in de middel eeuwse verdedigingslinie van Hulst. Vandaag wordt een gedeelte afgebroken, de muur ligt in de weg. MIDDELBURG Om de jeugd gezond te leren eten doet de provin cie mee aan het landelijk project Jong Leren Eten. Het Rijk stelt per provincie 50.000 euro beschikbaar die aan het project be steed kan worden bijvoor beeld aan schooltuinen, boerderij-educatie, lessen over voedsel en gezond heid. Het Rijk heeft 'make laars' aangesteld om scholen en andere organi saties wegwijs te maken in het project. Het aantal snorfietsen in Zeeland blijft snel stij gen. In de eerste helft van dit jaar werden er 442 verkocht. Het to taalaantal komt daar mee op 13.086. Lande lijk is de grens van 700.000 inmiddels ge passeerd, meldt de Bovag. In de eerste zes maanden van dit jaar kwamen er bijna 27.000 bij. Vooral in de Rand stad is de snorfiets aan een opmars bezig. In één jaar tijd zijn er in Zeeland zeker acht fatale incidenten met wielrenners geweest. Gister avond overleed bij Absdale weer een toerfietser bij een aanrijding met een auto. Opvallend is dat het bijna allemaal gaat om wat oudere fietsers. Rolf Bosboom Hulst -Esther van der Heijden, NTFU 'Met deze hut slopen jullie de na tuur'. Die boodschap kregen kin deren in Baarland. Het staat in een handgeschreven briefje dat op hun boomhut was gespijkerd. Melita Lanting Baarland Wendy Wagenmakers Nieuwerkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2