II Omstreden ex-Kamerlid Hachchi vraagt 7.500 euro per lezing 12 Christenllnie en CDA dragen christelijk geluid op verschillende manier uit Tik in Google de woorden 'Christen- Unie', 'CDA' en 'verschillen' in en de eerste twee zoekresultaten verwijzen naar de website van de Christenunie. Daar worden de verschillen haarfijn op een rijtje gezet. En bij het CDA? Daar negeren ze het christelijke broertje domweg. Zo zijn sinds jaar en dag de ver houdingen, al betekent dit niet dat er sprake is van haat en nijd. Daarvoor hebben CDA en Christenunie nu eenmaal te veel gemeen, ook al is de één soms wat rechtser en de ander een tikje linkser. Het verschil zit hem vooral in de 'nestgeur en klankkleur', stelt onder zoeker Maarten Neuteboom van het Wetenschappelijk Instituut voor het CDA. „CDA'ers op een Christen- Unie-congres luisteren bevreemd naar de evangelisch aandoende liede ren die daar klinken. CU'ers beroe pen zich wat directer op de Bijbel, bij CDA'ers staat de politieke overtui ging meer voorop." Niche Als volkspartij richt het CDA zich van oudsher op dat deel der natie dat niet per se christelijk (meer) is, maar zich wel door de christendemocratie aangesproken voelt. De Christen- Unie zoekt meer de niche: de partij van Gert-Jan Segers heeft een grote aanhang onder gereformeerd-vrijge- stond de Christenunie op tien zetels. Maar in het stemhokje kozen veel mensen toch voor de grotere partij met de C. Rouvoet was op verkie zingsavonden nooit bang dat iemand zei 'ik stem toch SP of D66', maar wél dat er mensen zouden concluderen dat die Balkenende toch weer een goed verhaal had. „Ik heb me daarbij neergelegd. Dat is het lot van een meer geprofileerde partij." Dat neemt niet weg dat de Chris tenunie de afgelopen jaren nadruk kelijk in het gat sprong dat oppositie partij CDA liet vallen. Onder Slob en opvolger Gert-Jan Segers werden za ken gedaan met het kabinet, terwijl het CDA aan de zijlijn stond. En er waren opvallende verbondjes met seculiere partijen als PvdA en D66 om prostitueebezoek aan banden te leggen en religieus erfgoed te be schermen. Binnen het CDA werd de constructieve, bestuurlijke houding met argusogen gevolgd. Sowieso zijn er CDA'ers die vin den dat de partij in 2006 nooit met de Christenunie in een kabinet had moeten stappen. Daarmee zou een concurrent onnodig salonfahig zijn gemaakt. „Dat is niet veroorzaakt door kabinetsdeelname, maar door dat we een betrouwbare partij zijn en daardoor in beeld kwamen", werpt Kars Veling tegen. Hij begeleidde in 2000 de fusie van RPF en GPV tot Christenunie. „Dit is het vaarwater waar de CU voor is gebouwd. Dat geldt nu ook, bij de huidige forma tie." Als christelijke partijen zijn CDA en Christenllnie zowel bondgenoten als rivalen. Voor de tweede keer komen ze mogelijk samen in een kabinet. „Het argument dat de Christenllnie altijd aan de zijlijn staat, kan het CDA niet meer gebruiken." maakten, een orthodox- protestantse stroming die zich in vroeger tijden de enige ware kerk achtte. Een geliefd grapje in protestantse kringen maakt de verschillen sub tiel duidelijk: christenen die het tijdelijke voor het eeuwige hebben verwis seld, melden zich aan de hemelpoort. Petrus geeft ze een rondleiding door het pa radijs. Plots maant hij de CU'ers beroepen zich wat directer op de Bijbel groep tot stilte. 'Ssst, hier zitten de gereformeerd-vrijgemaakten', fluistert de apostel. 'Zij denken dat ze hier alleen zijn.' Neute boom: „CU'ers kunnen wat over tuigd zijn van hun eigen morele gelijk." De Christenunie verwijt het CDA op haar beurt dat die partij de C een beetje uit het oog is ver loren. Ook oud-partijleider An- dré Rouvoet vindt dat het CDA vaak te veel inleverde om maar mee te mogen regeren. „Ze kun nen het allemaal wel mooi opschrijven in het verkie zingsprogramma, maar straks doen ze toch weer concessies, zo hielden wij de kiezers voor in verkie zingstijd. Het CDA bekri tiseerde ons dan dat wij makkelijk praten hadden, omdat we met schone handen aan de zijlijn stonden. Dat argument kunnen ze nu niet meer ge bruiken." In 2007 ging de Christenunie voor het eerst meeregeren, met het CDA en de PvdA. Een kabi net waarin de twee christelijke partijen volgens toenmalig CU- fractievoorzitter Arie Slob 'uitste kend samenwerkten'. Dat lag vooral aan de persoonlijke verhou ding met zijn CD A-evenknie Pieter van Geel. „Bij hem hoefde ik niet mijn vingers na te tellen als ik hem een hand had gegeven Rooie Rouvoet In die verkiezingscampagne van 2006 had CDA-campagneleider Joop Wijn het programma van de Christenunie gelezen en veel te links bevonden. Hij bedacht toen de leus 'Rooie Rouvoet'. Die kon daar zelf wel om lachen. „Toen wij na de verkiezingen van drie naar zes zetels gingen, heb ik hem een mooie fles wijn gestuurd - rode wijn." Die verkiezingswinst had toen groter kunnen zijn; in de peilingen Vanmiddag zette de ex-parlemen- tariër, die haar partij begin vorig jaar ineens de rug toekeerde om zich aan te sluiten bij het campag neteam van Hillary Clinton, de aankondiging op Twitter: ze is be schikbaar als spreker en dagvoorzit ter bij Speakers Academy. In haar bijgeleverde biografie staat: 'Wassila Hachchi is een inspi rerende Spreker, Campaign Con sultant en Coach. Haar werk kent één rode draad: dialoog. Ze is zelf bewust en weet echte menselijke verbinding te maken.' Een woordvoerder van Speakers Academy zegt desgevraagd dat Hachchi 7.500 euro vraagt voor een lezing van 30 tot 60 minuten, inclu sief voorbereiding en telefonische werkbespreking. Daarbij heeft zij - door haar verleden als militair offi cier, ambtenaar en Tweede Kamer lid - specialisaties, maar over de in vulling van de speech valt te praten. „Ik denk niet dat het ontzettend storm loopt", zegt de medewerker op de vraag of er haast moet wor den gemaakt met een boeking. „Dat komt niet door haar achtergrond, maar door de prijs die ze vraagt." Ongeveer 80 procent van de spre kers vraagt tussen de 2.000 en 5.000 euro. Hachchi zou zelf hebben aan geven dat ze een hoger tarief waard is. Mocht het budget van een orga nisatie bescheidener zijn, dan is Speakers Academy bereid met Hachchi te overleggen over 'een aanpassing van de reguliere prijs'. Hachchi is vooralsnog niet be reikbaar voor verdere toelichting. Ze ontving tijdens haar tijd als vrij williger voor de Clinton-campagne een riante wachtgeldregeling voor vertrokken Kamerleden. Daarover wilde ze afgelopen december alleen kwijt zich aan de regels te houden. „Regels die ik niet zelf heb bedacht en die voor alle politici gelden." dinsdag 18 juli 2017 Twee C's in één kabinet? ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag —Maarten Neuteboom, Wetenschappelijk Instituut voor het CDA Wassila Hachchi, het veelbe sproken voormalig D66-Kamer- lid, is te boeken als spreker op bijeenkomsten. Hachchi rekent voor een speech wel het lieve sommetje van 7.500 euro. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12