II Deskundigen: zieke kastanje in Zutphen had allang gekapt moeten worden 13 Twee jaar na een ongeluk met een vallende boomtak in Zutphen staan slachtoffers nog steeds in de kou. De gemeente weigert schadevergoeding te betalen. De gedupeerden overwegen naar de rechter te stappen. Het is op 16 juli 2015 een prachtige zomerdag. De zon schijnt, de hemel is strakblauw, er staat geen zuchtje wind. Zo'n 30 mensen wachten aan de Rijken- hage in Zutphen onder een paarden- kastanje op de toeristische fluister boot. Opeens klinkt een oorverdo vend geraas en gekraak, gevolgd door geschreeuw en gegil. „Ik zag het niet aankomen", vertelt Elly Wesseling (76) uit Den Haag. „Mijn man riep me nog om opzij te stappen, maar ik bevond me al te midden van takkenbossen en lag op mijn rug." Het gebeurt in een fractie van een seconde. Sommigen kunnen nog net wegspringen, anderen raken bedol ven onder de loodzware tak. Ze wor den er door hulpverleners uit ge zaagd. Zes slachtoffers worden afge voerd met ernstig letsel aan hoofd, rug en benen. Wesseling heeft een gebroken rug wervel. Ze droeg thuis zeven weken een gipskorset. „Ik ging door een hel van pijn voordat ik vijftien minuten kon staan." Later blijkt dat ook haar hielbeen scheef staat en haar vinger door een breuk scheef groeit. De boom leed al langer aan de kastanjebloedingsziekte. Er was al een tak afgebroken en de gemeente had de kastanje aangemerkt als 'risi coboom', met het gevaar van een stambreuk. De stad concludeerde in mei 2015 dat de paardenkastanje ver wijderd moest worden. Andere zieke bomen in de buurt waren al eerder gekapt. De slachtoffers houden de ge meente aansprakelijk voor nalatig heid. Vijf van de zes houden aan het ongeluk blijvend letsel over, of zitten twee jaar na dato nog steeds in een proces van opereren en revalideren. „Jaarlijks staan daar 25.000 toeristen te wachten bij de fluisterboot. Dan neem je toch geen risico's?" zegt Ma- reavan der Veen. De psychologe uit Amsterdam had een groot gat in haar hoofd en brak onder meer haar rug, scheenbeen, kuitbeen en beide enkels. Met schroeven is een titanium stellage in haar rug gezet om de botten weer bij elkaar te brengen. Ze heeft net haar vierde operatie achter de rug. „Ik ben als militair op menige missie ge weest. Ik heb bommen overleefd, maar nu ben ik geveld door een boom." Gevaarlijk Letselschadedeskundigen willen de gemeente voor de rechter slepen. Volgens Huub van Dijk had de ge meente de boom niet alleen vanaf de grond 'visueel' moeten inspecteren, maar ook vanuit een hoogwerker. „Als een boom als gevaarlijk aange merkt wordt, moet de gemeente uit gebreider onderzoek doen." Paul Knoester is de letselschade expert van Elly Wesseling. Hij vindt dat de gemeente Zutphen juist op een plek waar grote groepen mensen staan te wachten op de bootjes, abso luut geen risico's mag nemen. „Er za ten zwammen in de boom en er was Als militair heb ik bommen overleefd, maar nu ben ik geveld door een boom al een stuk uit gebroken. Hoeveel aanwijzingen heb je nodig om in te grijpen?" Zutphen en verzekeraar Achmea vinden dat de boom 'voldoende' en 'grondig' is gecontroleerd. Een 'stam- breukrisico' is nog geen 'takbreuk- risico', zegt een gemeentewoordvoer ster. „Waarom kan de airco van een auto niet kapot zijn als de auto ook een lekke band heeft? Het zijn twee totaal los van elkaar staande omstan digheden. Het geval kan zich voor doen dat een tak afbreekt. Daarvoor is niet altijd een schuldige aan te wij zen. De natuur is onvoorspelbaar." Toch betwijfelt Boomwacht Ne derland of gemeenten de risico's van de kastanjebloedingsziekte goed in beeld hebben. Beheerders moeten zich niet blind staren op bloedings- plekken bij de stam, maar ook alert zijn op plekken bij de grootste takken, vergeelde bladeren en uitval lende takken. Die kunnen wijzen op breukgevaar, schrijft adviseur Erik Koppelaar op de site. Veiligheid „Al die aangetaste bomen kunnen we eindeloos blijven inspecteren - tót ze uit elkaar beginnen te vallen en we ons realiseren dat we al veel eerder naar de zaag hadden moeten grijpen. Feitelijk hebben we dan de veiligheid onnodig lang in gevaar gebracht. Door zulke bomen tijdig te rooien, lopen we geen risico." De slachtoffers voelen zich in de steek gelaten door de gemeente. Ze hebben nooit excuses gehad. „De ge meente probeert er op een gemakke lijke manier vanaf te komen", zegt Henk Peters, wiens vrouw Miep (67) drie rugwervels brak. „We wandel den veel en hadden nog mooie routes op ons lijstje staan. Dat zal er voor mijn vrouw niet meer van komen. Ze kan hoogstens vijf kilometer lopen. Ze zal nooit meer dezelfde worden." Elly Wesseling heeft twintig maanden therapie gehad voor haar trauma en is nog bezig met revalide ren. Haar rug is ingezakt, haar bekken doen pijn en haar linkervoet staat nog scheef. Ze heeft haar volkstuintje moeten opzeggen omdat ze niet meer mobiel is. „Na 22 jaar tuinieren kwam hier door het ongeluk een eind aan. Het komt nooit meer goed. Ik kan al leen de straat op met een rollator. Ik ben een groot deel van mijn vrijheid en zelfstandigheid kwijt." maandag 17 juli 2017 GO Slachtoffers vallende tak: gemeente moet betalen Tonny van der Mee Zutphen - Marea van der Veen De afgebroken tak van een kastanje maakte twee jaar geleden in Zutphen zes slachtoffers. FOTO RONALD HISSINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13