Afvaiactie Huist succes Oppepper Terneuzense binnenstad De laatste man verlaat het nest 'Alles valt of staat met onderwijs' 8 Proef met afval scheiden is hoopgevend zv De resultaten van de Hulster ïoo- ïoo-ioo-afvalactie (too huishou dens proberen too dagen too pro cent afval te scheiden) zijn hoopge vend. De uiteindelijk 103 deelne mers leverden gemiddeld slechts 0,78 kilo restafval per week in; zo'n veertig kilo op jaarbasis. Het schei den van plastic verbeterde zelfs met 200 procent. Landelijk is afgesproken dat in 2020 de hoeveelheid restafval per persoon per jaar teruggebracht moet zijn tot 100 kilo. Tijdens de proef is dat ruimschoots gehaald. Gemiddeld wordt in Hulst nog 236 kilo restafval per persoon per jaar ingeleverd. „Als minder dan de helft van alle Hulstenaren het voorbeeld van de proef volgt, zitten we al op de lan delijke doelstelling van 2020", juicht wethouder Diana van Damme het resultaat van de 100- 100-100-afValactie toe. De gemeente Hulst gaat nu aan de slag om een nieuw afValbeleid te maken. Tips van de 100-100-100- deelnemers worden daarin meege nomen. Velen opperen een andere manier om het restafval op te halen: minder vaak en eventueel in een kleinere container. Ook een combi natiecontainer voor restafval en plastic kan werken. Het meeste afVal is plastic, is uit de proef gebleken. Het scheiden daarvan is volgens de deelnemers niet handig geregeld in Hulst. Men sen moeten het zelf wegbrengen naar oranje inzamelcontainers. Tij dens de proef is het plastic bij de deelnemers aan huis opgehaald. Dat hielp veel beter te scheiden. Het heeft de ogen van wethouder Van Damme geopend. Plastic afval voortaan thuis ophalen is volgens haar een goed idee. De hoeveelheid snoeiafVal bleek een probleem in het groenseizoen. De meest voorgestelde oplossing: een gratis extra groene container. Voor luiers moet ook iets verzon nen worden. IN DE REGIO Folkloristische Dag en meer Open dag op kwekerij Van Waes TERNEUZEN Woonstraten in de Terneuzense binnenstad krijgen een oppepper. Tientallen beeldbe palende bloembakken worden ver nieuwd. In de Donze Visser-, Tholens-, Van Boven-, Nieuwediep-, ie en 2e Verbindingsstraat staan 16 houten en 38 betonnen bloembakken. De houten zijn slecht. Ze worden ver vangen door betonnen exemplaren. De beplanting is in alle bakken te groot geworden. Er komt overal nieuwe in. De bakken krijgen ook een kleur tje. Per straat kunnen bewoners kiezen uit twee ontwerpen van elk vier kleuren. De wijkraad binnen stad is hierbij betrokken. De opera tie moet eind dit jaar uitgevoerd zijn. „Ik denk dat ik het in september pas echt realiseer", denkt Huisman, gewend als hij is aan elk schooljaar weer afscheid nemen. „Ik zal het wel missen hoor." Ruim 29 jaar was hij directeur van de basisschool De Komme in Biervliet. Sinds de fusie met De Maatjes, vijf jaar geleden, was hij adjunct-directeur bij de fusie- school 't Geuzennest. Sindsdien was hij vooral leraar. „Ik had niet echt een favoriet vak." Meester Ruud was de enige meester van 't Geuzen nest. Volgend schooljaar bestaat het team uit vrouwen. „Da's wel een beetje jammer. Het is altijd beter als het een mix is van mannen en vrouwen. Maar ja, dat hebben we al een hele tijd zien aankomen. De aanwas op de Pabo is niet zodanig dat daar snel verandering in zal ko men. Mijn lichting was de laatste waar de verhouding mannen en vrouwen nog fifty fifty was, daarna was er steeds een meerderheid vrouwen." „Ik hoef me niet te vervelen. Ik heb een klusje gekre gen. Ik moet de schoolbel poetsen en na de vakantie te rugbrengen." Na 42 jaar breekt voor haar de grootste vakantie aan. Na 39 jaar juf bij de inmiddels gesloopte basisschool Op de hoogte, werkte ze de laatste drie jaar bij De Twijn. In al die decennia voor de klas heeft ze alle groepen wel les gegeven. Op haar laatste werkdag liep ze net als de af scheidnemende leerlingen van groep 8 en leerlingen die naar andere scholen gaan, door de erehaag. „Het zal best even raar zij n maar ik heb zelf bewust de keuze gemaakt om eerder met pensioen te gaan. Ik ga fietsen, tuinieren, uitstapjes maken." Taal, dat was toch haar lievelingsvak om te geven. „Je kunt daar zoveel kanten mee op. Ik vond dat altijd heel leuk om te doen. Verhalen maken en verhalen vertellen, dat maakt het vak leuk. De verhalen die kinderen horen op school zijn ook de dingen die hen een leven lang bij blijven." Voor Juf Elly was les geven meer dan stof bijbrengen. „Vooral het sociale en emotionele aspect vond ik altijd belangrijk. Het is van belang dat de kinderen leren maar ook om ze klaar te maken voor de maatschappij zodat ze er hun mannetj e kunnen staan. Alles valt of staat met onderwijs." MIJN DORP, MIJN STAD Vrijdag vrijdag 14 juli 2017 De proef om afval zoveel moge lijk te scheiden in Hulst is ge slaagd. 103 huishoudens deden er honderd dagen aan mee. De belangrijkste tips van de deelne mers: minder vaak restafval op halen én plastic aan huis opha len. Gertie de Boey Hulst IJZENDIJKE Het is volop feest komend weekend in IJzendijke, met de 46ste Folkloristi sche Dag (zater dag), een interna tionale trekpaar denkeuring (zon dag) en het krulbol- ofwel Mauritstoer- nooi bij krulbolclub Molenzicht aan de Oranjestraat (zater dag, zondag en maandag). De activiteiten, waaronder een jaar markt, beginnen za terdagochtend met een optocht van ringrijders te paard en sjezen door de straten van IJzen dijke, gevolgd door de officiële opening van de Folkloristi sche Dag om 10.00 uur op de Markt. In de Mauritskerk treedt om 13.30 uur het St. David's Min- strels-mannenkoor en muziekvereni ging Geduld Over wint. In de tuin van de kerk vindt het re gionaal amateur- en jeugdschilderfesti- val plaats. De internationale trekpaardenkeuring op de Markt, met zo'n 150 dieren, be gint zondag om 09.00 uur. Een vier- spanshow belooft om 16.00 uur het hoogtepunt te wor den. SCHOONDIJKE Kersenkwekerij Van Waes aan de Lange Heerenstraat 54 tussen Schoondijke en Hulst houdt morgen, zaterdag, een open dag van 13.00 tot 17.00 uur. Bezoekers kunnen meedoen aan een rondleiding door de boomgaard, er is een kraampjes markt en ook een demonstratie kera miek bakken. A Ruud Huisman wordt uitgezwaaid. Guido van der Heijden Biervliet Ruud Huisman werd gisteren op zijn 65ste verjaar dag door Biervliet rondgereden, op een versierde platte kar achter een trekker. Achter hem de leerlin gen van 't Geuzennest die op toeters bliezen en met potten en pannen sloegen. Met de lawaaioptocht nam de school afscheid van meester Ruud. Na 41 jaar stopt Huisman als leraar. Elly Scheppers verlaat De Twijn. Guido van der Heijden Terneuzen Tina Turner zong Simply the best, er waren kleine handjes te schudden en te high-fiven en veel bloe men. Elly Scheppers-Van Opdorp mocht door een erehaag van leerlingen op haar laatste dag als juf bij de Terneuzense basisschool De Twijn. AXEL Bij wegwerken komt heel wat kijken, zelfs het leeg vissen van een vijver. Bij Axelse Sassing is dat deze week gebeurd. De plas moet gedempt worden voor de verbreding van de Tractaatweg. Vrijwilligers (foto) van de Axelse hen gelsportvereniging G.O.A. hielpen beroepsvisser Peter Kooi- stra uit Tholen. De oogst van twintig snoeken, 35 karpers, zes zeelten, een paar palingen én een fuik was groter dan verwacht, volgens Kooistra. De vissen zijn overgezet in de Grote Kreek bij Axel. foto marjolein van ooijen AARDENBURG 11.00-17.00 uur, Kun stenfestival; AXEL Markt, 11.00 uur: Fietstocht met gids 'Belegerd en bevrijd' over 15 km; BRESKENS Kaai 1- 103,10.00-17.00 uur: Visserijmuseum; Pa- noramaweg, 13.00- 17.00 uur: Vuurtoren geopend; CLINGE Zaal Mal- pertuus, 13.30 uur: Prijskaarten, bingo; GRAAUW Eet -en Drinckerij Nobel, 18.30 uur: Avond wandelvierdaagse; HENGSTDIJK Ca- tharinakerk, 14.00- 17.00 uur: Zomerex- positie twaalf Zeeuws-Vlaamse kunstenaars (tot en met 23 juli); HOEK De Loven- hoek, 09.30 uur: Bil jarten; 13.30 uur: Gezelschapsdan sen; HULST De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; Steenstraat 28, 14.00-17.00 uur: Mu seum De Vier Am bachten; NIEUW NAMEN Kerkpad 2, gehele dag: Meester van der Heijden-groeve, aardkundig monu ment; OSSENISSE Zeedijk, 20.30 uur: Oefen loop voor cooper- test; PHILIPPINE Kasteel straat, Mosselmonu ment, 14.00 uur: Wandeling met gids Zeeuws-Vlaanderen; SAS VAN GENT Westkade 114, 12.30-17.00 uur: In dustrieel Museum Zeeland; SCHOONDIJKE Tra gel Oost 21,13.00- 21.00 uur: Open tuin Juust Wa'k Wou; SLUIS Grote Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; SLUISKIL 't Meulen- gat; 13.30 uur: Biljar ten; TERNEUZEN Win kelcentrum Zuidpol der, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; De Veste, 13.00 uur: Soos; Portaal van Vlaanderen, Binnen- vaartweg, 10.00- 17.00 uur: Rondlei dingen over sluizen- complex en rond vaarten; De Kame leon, 20.00 uur: Bingo. GOEDE VANGST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 98