'Kijk hier. Een mammoetkaak!' 4 Kritiek op besluit Han Polman over burgemeester Goes Smerdieker twee jaar langer in tbs Niet te geloven dat een stabiele gemeente als Goes straks anderhalfjaar met een waarnemend burgemeester zit. Dat zegt Siebe Kramer, oud burgemeester van Kapelle. Staatsrechtelijk gezien staat Han Polman in zijn recht. „Ik vind het ongelooflijk dat een raad van een gemeente waar geen grote problemen of verstoorde ver houdingen zijn dit laat gebeuren", zegt Siebe Kramer, oud burgemees ter van Kapelle. Tegen de wens van de gemeente raad in heeft commissaris van de Koning Han Polman besloten dat Goes voor ongeveer anderhalfjaar een waarnemend burgemeester krijgt. Polman wil de procedure over de gemeenteraadsverkiezin gen heen tillen. Kramer snapt daar niets van. Volgens hem is Goes een uitermate stabiele gemeente die het prima had aangekund om een paar maanden voor de verkiezingen een nieuwe vaste burgemeester te krijgen. „De gemeenteraad gaat niet over benoemingen van waarnemend burgemeesters", zegt docent staats recht Mentko Nap van de Rijksuni versiteit Groningen. „Het is een taak en bevoegdheid van de com missaris en daarin heeft hij de han den vrij. Het enige wat de gemeen tewet bepaalt is dat de commissaris overleg moet voeren met de ge meenteraad." Maar dat neemt niet weg dat an derhalfjaar wachten op een nieuwe burgemeester wel erg lang is, vindt ook Nap. „Ja, het is wat wonderlijk", zegt hij. „Dat zien we doorgaans al leen als er sprake is van herindeling. Dan is een lange periode te billij ken." Aan de andere kant snapt Nap het besluit van Polman ook wel weer. „Sinds een aantal jaren hebben bur gemeesters een mini taakje bij col legevorming. Het idee is dat burge meesters een beetje in de gaten houden of kandidaatwethouders een beetje okselfris zijn, of alles goed verloopt. Hij heeft daar geen harde bevoegdheden in, deze rol is Wonderlijk, dit zien we doorgaans alleen als er sprake is van herindeling vooral symbolisch en bedoeld om de integriteit van het openbaar be stuur te bevorderen." Volgens Nap is het dan handig om iemand te hebben die een beetje ingevoerd is. Overigens is waarnemers benoemen in aanloop naar verkiezingen geen gemeen goed. Elders in het land worden wel nieuwe burgemeesters benoemd. Kramer bespeurt dat steeds vaker naar het fenomeen waarnemer wordt gegrepen. Vaak is dat volgens hem totaal niet nodig. Hij zegt dat er al jaren verhalen rondgaan over commissarissen die lijstjes hebben liggen met namen van mensen die graag een tijdje willen waarnemen. „Mij is toen ik stopte in Kapelle ook gevraagd of ik eventueel waarne mer wilde worden, maar daar voelde ik niets voor." Bovendien zorgt de waarnemer lang niet altijd voor de gewenste rust, constateert Kramer. „Kijk naar Piet Zoon in Reimerswaal. Die heeft het op zich prima gedaan, hoor, maar je moet concluderen dat hij totaal niet heeft bereikt waar hij echt voor was aan gesteld: de verstoorde verhoudin gen in de raad verbeteren." Commissaris van de Koning Han Polman is gevraagd om zijn besluit nader toe te lichten, maar hij wilde niet reageren. Geen kind dat zijn jaszakken niet volstouwt met steentjes en veer tjes, al zijn ze van een mus. Maar na de dinosaurussen is het meestal wel gedaan met de biologische en geo logische fascinaties. Bij Hester Loeff uit Zierikzee zijn ze gebleven. Ster ker: het wordt almaar erger. Hier een mammoetkaak, daar een haaientand. Het huis van Hester Loeff, in de keurige Zierikzeese wijk Poortambacht, herbergt een adembenemend rariteitenkabinet. Van pleistocene schelpen tot opge zette kolibrietjes, het is net een mu seum. En dat terwijl Loeff nog maar net is begonnen met verzamelen. Drie jaar geleden om precies te zijn, sinds ze deelnam aan een excursie op de Maasvlakte en een fossiel muizenkiesje vond. „Een kiesje van miljoenen jaren oud en het bestaat gewoon nog! Wij zien de wereld eendimensionaal, maar er ligt zo veel meer onder je voeten." Dus toen haar jongste zoon naar de basisschool ging, toog Loeff met een rugzak vol plastic gripzakjes naar het strand. Behalve fossiele schelpen, toverde Loeff de giganti sche bovenkaak van een mammoet uit het Maasvlaktezand tevoor schijn. Maar ze vond ook iets klei- Wij zien de wereld eendimensionaal, maar er ligt zo veel meer onder je voeten ners, wat een gebruiksvoorwerp van Neanderthalers bleek te zijn. Dat ligt nu nog tussen de schatten in de glazen salontafel, maar ver huist binnenkort naar het Rijks museum der Oudheden. Loeff is intussen conservator bij het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen en be stuurslid van de werkgroep geolo gie en die van de pleistocene zoog dieren. Ze is vrijwilliger in het Zie rikzeese Stadhuismuseum en helpt Wim Backhuys op de fameuze Friesland Hoeve in Kerkwerve. Op Schouwen-Duiveland zijn niet veel fossielen te vinden, ont dekte Loeff al gauw. En na die steenstort is de Kaloot ook lang niet zo interessant meer. Maar over de kering, bij de Banjaard, kan de ver zamelaar zijn hart ophalen. „Eigenlijk is het weer niet zo gunstig", zegt ze, wanneer ze de dijk afdaalt naar het strand. „Aflan dige wind, dat is het beste. En dan niet alleen zoeken tussen de schel- penbanken, maar ook tussen gruis met donkere stukken." Ze wijst in de verte. „Zoals daar." Schelpen die geen licht meer doorlaten zijn fos siel, legt Loeff uit terwijl ze voor zichtig door het hoorntjesgruis veegt. „En om te weten of botmate- riaal fossiel is, moet je het even nat maken. Plakt het, dan zit er nog col lageen in en is het niet fossiel." Een wenteltrapje, slangsterren, hoorntjesgruis, een botje en een kaakje: na een half uurtje heeft Loeff toch een paar gripzakjes ge vuld. Zo gaat het nou altijd. De vondsten gaan thuis in laatjes. Soms maakt ze er kleine kunst werkjes van, geïnspireerd door het beroemde schelpenkabinet van Job Baster in het Stadhuismuseum. De kettinghangers verkoopt ze via Etsy. „Al merk ik dat ik toch graag het verhaal achter de fossielen erbij vertel." Liefst ter plekke, op het strand. Wie een keer mee wil, kan mailen naar loeffh@yahoo.nl Maar wees gewaarschuwd: het fos sielenvirus werkt héél aanstekelijk. zv De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de tbs met dwang verpleging - die de nu 72-jarige B. van 't H. uit Sint Maartensdijk in 1996 werd opgelegd naast een celstraf van zeven jaar - met twee jaar verlengd. Destijds was er tien jaar cel plus tbs geëist. In hoger beroep werd dat zes jaar cel. De tbs met dwangverpleging bleef gehandhaafd. Van 't H. leidde na het verlaten van zijn vriendin, eind juli 1995, een zwervend bestaan en hield zich voornamelijk op in de Bel gisch/Nederlandse grensstreek. Eind september ontmoette hij in een café aan de grens de toen 40- jarige Carla Aarts, die tijdelijk bij haar moeder in Putte verbleef. In zijn auto kregen ze ruzie over seks. Door met een karateklap haar strottenhoofd te verbrijze len maakte Van 't H. in 1995 een eind aan haar leven. Het stoffe lijk overschot dumpte hij in een greppel bij het Spuikanaal bij Bath. Aan de moeder van Carla vertelde hij een dag later dat hij haar in Antwerpen was kwijtge raakt. Enkele weken later werd haar lichaam door wandelaars gevonden. Doordat de moeder van Carla het kenteken van zijn auto had genoteerd kon deze worden achterhaald. Van 't H. werd in België aangehouden en aan Nederland uitgeleverd. Bij zijn elfde verhoor legde hij een bekentenis af. Strandsporten werken samen onder één naam Sinds de provincie strandspor ten heeft uitgeroepen tot een van de Zeeuwse kernsporten, neemt het aantal evenementen langs de kustlijn toe. De belang rijkste zijn gaan samenwerken onder de noemer Beach Tour Zeeland. Bij de Abdij kwamen begin dit jaar dertig subsidieverzoeken binnen voor sportactiviteiten op het strand. Als een aantal organi satoren gaat samenwerken, is met hetzelfde geld meer winst te behalen, vindt het dagelijks pro vinciebestuur. Zes evenementen - de ope ning van het beachseizoen bij Moio in Cadzand, Zeeland Beach Classics NEVOBO beachvolley Vlissingen, Beachgames Middel burg, 3-CT beachvolleytoernooi in Zoutelande, NEVOBO Beach volley Vrouwenpolder en Beachtennistoernooi Kamper land - vormen sinds deze zomer samen de Beach Tour Zeeland. Ze krijgen hun provinciale sub sidie via Sport Zeeland, die er voor zorgt dat ze meer samen werken op het gebied van media, sponsoring en materiaal. De provincie steunt de Beach Tour Zeeland met 50.000 euro. vrijdag 14 juli 2017 'Ongelofelijk dat de raad dit laat gebeuren' Rob Paardekam en Melita Lan- ting Goes -Mentko Nap, docent staatsrecht Je kunt bij een strandwandeling in de verte turen, of over het water naar de horizon. Maar je kunt óók naar beneden kijken. Fossielenfetisjist Hester Loeff vist de mooiste dingen tussen de schelpen vandaan. Ze legt uit hoe ze dat doet. Wendy Wagenmakers Kamperland -Hester Loeff Ad Roos Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 94