Ik heb mijn leven nog in eigen hand .92 cö d 0 O) V 8 dit zijn wij X Koninginnedag in Zeeland Vette festivals, toffe winkels en leuke uitgaans- die vind je in Zeeland volgens de jeugd maar weinig. Leonie Gelderland (19) en Romy Bonte (19) zetten daarom vanuit Zeeuws-Vlaanderen regelmatig koers naar de grotere steden. Waar écht wat te beleven valt. COLUMN HET NIEUWS Sadad, daar ben ik geboren. Het is een his torische stad in Syrië, vlakbij Homs. Sa dad zou het Oud-Testamentische Zedad zijn, op de noordoostelijke grens van het Bij belse land van Kanaan: het beloofde land van de Israëlieten. Maar ik ben christen, geen jood en ook geen moslim. Syrië is nu niet meer mijn be loofde land. Ik ben gevlucht voor de oorlog en omdat ik het leger in moest. Ik heb veiligheid en vrijheid gezocht in Middelburg. Ik zie mezelf nu als een wereldburger. Ik kan overal leven. Maar, mijn toekomst ligt hier. Mijn christelijke geloof zette me al op achter stand. Dat ik ook nog eens tot de Syriac behoor en van Aramese afkomst ben, maakte het extra zwaar. Gevaarlijk zelfs. Op to september 2014 ben ik gevlucht, via Turkije en Griekenland, met mijn broer Marsel. In een vrachtwagen, met hulp van smokkelaars. In juli 2015 kwamen we aan in Groningen; drie maanden later kreeg ik mijn verblijfsvergunning. Marsel woont ook in Middelburg en is herenigd met zijn vrouw en dochtertje. Onze zus woont nog in Sadad, onze ouders zitten in Libanon. En mijn vriendin is in Damascus. We leven nu al drie jaar apart maar doen nog steeds veel samen, 's Ochtends bellen we tot zij gaat werken. We ko ken soms tegelijkertijd hetzelfde gerecht zodat we toch 'samen' eten, of kijken naar dezelfde film. Natuurlijk mis ik haar, maar ik ben niet somber. De vrijheid die ik zocht, heb ik hier gevonden. En die gun ik anderen ook. Je moet mensen niet beoordelen op hun religie of achtergrond, maar op wie ze zijn. Ik stop mezelf ook niet in een hokje. Ik ben een gewone jongen in een gewone wereld met een gewoon leven. Ja, het leven is hard voor mij geweest. Maar ook goed. Ik heb geleerd dat ik op mezelf kan rekenen, dat ik goede beslissingen kan nemen. Ik heb het leven nog steeds in eigen hand. En wat je niet breekt, maakt je sterker. Ik voel me thuis in Middelburg. Ik doe vrijwil ligerswerk bij Resto van Harte, heb veel nieuwe vrienden en speel percussie in de band Co-Inci- dence, die dit jaar op het Zeeland Nazomer Fes tival staat. Muziek heeft me geholpen mijn plek hier te vinden, maar was niet het belangrijkste. Middelburg is gewoon een fantastische stad, met geweldige mensen. In Syrië heb ik een diploma gehaald om in het toerisme te kunnen werken. Dat zou ik hier ook graag doen. Mijn droom is ooit een eigen Syrisch- Nederlands fusion restaurant te openen. Ik ben een Syriër in Nederland, ik weet wat die fusion betekent. De vrijheid die ik zocht, heb ik hier gevonden. En die gun ik anderen ook 'Dit zijn wij'is een zomerserie over zes generaties Nederlanders. Deze week Generatie Z, mensen geboren na 1990. ls Zeeuwse jon geren wat leuks willen onder nemen, nemen ze over het al gemeen geen genoegen met de activiteiten m eigen pro- M «vincie. Voor een groot festival, een geslaagd dagje winkelen, of een gezellig avondje uit (met keuze uit verschillende clubs en kroegen) trekken ze naar steden als Breda, Rotterdam en Eindhoven. Dat geldt ook voor Leonie Gelder land (19) uit Kloosterzande en Romy Bonte (19) uit Clinge. Sinds een jaar mogen ze alleen achter het stuur en dat is een hele verademing voor ze, want sindsdien kunnen ze overal naartoe, wanneer ze dat willen. „Dat deden we anders ook wel met het openbaar vervoer. Maar dan waren we echt uren onderweg. Moesten we eerst met de bus naar Goes of Breda om daar op de trein te kunnen stap pen", vertelt Romy. Festivals Problemen met vervoer zijn nu verle den tijd: Romy heeft een eigen auto en Leonie kan vaak een beroep doen op de bolide van haar moeder. Waar de meiden dan zoal naartoe rijden? „Festivals!", antwoorden ze in koor. Soms zijn we wel even onderweg, of moet iemand nuchter blijven om nog terug te rijden, maar dat hebben we ervoor over „Twee weken geleden gingen we bij voorbeeld nog naar een urban festival in Eindhoven", vertelt Leonie. „Maar meestal gaan we naar festivals waar veel hardstyle of R&B wordt ge draaid", vult Romy aan. Met een voorliefde voor die muziek komen ze in hun eigen regio bedrogen uit. In tents, X-Qlusive, Sensation White en Vunzige Deuntjes, zijn de festivals waar ze bij willen zijn en daar reizen ze stad en land voor af. „Soms zijn we wel even onderweg, of moet iemand nuchter blijven om nog terug te rij den, maar dat hebben we ervoor over", zegt Romy. Leonie knikt: „De sfeer op een festival is zó leuk. Zo'n groot podium, allemaal mensen in feeststemming en goede muziek. Daar doen we het voor." Of ze ook wel eens in eigen regio naar een festival gaan? „Toevallig vo rige maand nog naar Vestrock. Vooral de zondagavond vond ik wel leuk, met Broederliefde en zo. De rest van het weekend was de muziek niet zo mijn ding, die rockbands vind ik niets", zegt Romy. Leonie kan zich daar helemaal in vinden. „Maar je gaat er toch elk jaar naartoe, omdat iedereen er altijd is. Dat maakt het wel weer gezellig. En als het afgelo pen is, gaan we nog met zijn allen naar de stad voor een afterparty." Wanneer ze in Hulst wat gaan drinken, gaan de twee vriendinnen meestal naar het terras, naar café Boozz of Rentrez. „Verder is er niet vrijdag 14 juli 2017 GO Anas Hannoun (1992) is gevlucht uit Syrië en heeft in Nederland een verblijfsvergunning gekregen. Hij woont in Middelburg. N Koningin Beatrix en haar familie bezoe ken op vrijdag 30 april 2010 in het kader van Koningin nedag Wemeldinge en Middelburg. Deze dag is tevens het 30- jarige regeringsjubi leum van de koningin. De beveiliging is dit jaar bijzonder streng. Een jaar eerder werd in Amersfoort een aanslag gepleegd op de koninklijke familie. De koningin en haar gevolg worden ge trakteerd op een de monstratie van oude Zeeuwse tradities, waaronder het bab belaars bakken, mut sen plooien en bonen lezen. -30 april 2010 Plezier? Daarvoor gaan we Zeeland uit! Elodie Kint A! Romy Bonte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8