Pontje Perkpolder-Hansweert komt amper de haven nog uit Nieuwe stroom Gezelligheids-app GGD moet ouderen helpen 10 ZE DEEL 4 VOLGORDE MAATREGELEN VAN CRUCIAAL BELANG Van doorzon naar duurzaam ELEKTRICITEIT mingssysteem. Warmtepompen en andere lage-temperaturen-verwar- ming werken langzaam. Je kunt niet even de verwarming lekker hoog zetten om snel op te warmen. In de vorige afleveringen over het verduurzamen van het rij tjeshuis in Middelburg ging het over isolatie, de luchtver versing en de verwarming. Daarom is zo'n systeem alleen comfortabel in een goed geïso leerde woning. Laat je niet verlei den zo'n installatie aan te schaffen als je huis er niet klaar voor is. Om Nul Op de Meter-woning te zijn, moet het huis zelf elek triciteit kunnen opwekken. Daarvoor worden twaalf zon nepanelen op het dak aan de voorzijde geplaatst. Op het dak van het schuurtje komen zes panelen. De woning blijft aangesloten op het elektrici teitsnet, zodat ook op donkere dagen alles werkt. De (lucht- water)warmtepomp onttrekt warmte aan de buitenlucht met een koelvloeistof, net als koelvloeistof warmte onttrekt aan de inhoud van een koel- of vrieskast. Het rendement van de warmtepomp hangt af van de buitentemperatuur. Overi gens moet het wel hard vrie zen wil de warmtepomp stop pen. We spreken dan van tem peraturen van ver onder de min tien. Redt de warmte pomp het niet, dan is er een elektrisch verwarmingsele ment die voorkomt dat de be woners in de kou komen te zitten. Bij aanvang van het project was het idee om ook een accu in de woning te plaatsen om opgewekte elek triciteit in op te slaan. Dit bleek nu nog te duur. De Onderneming, het schip van De-Atol, kan vanwege een volge- slibde haven nauwelijks nog uitva ren bij laagwater. Volgens Laurens de Brouwer, de vorige eigenaar van De-Atol en va der van de huidige eigenaar Nils, komt de provincie eerder gedane beloften niet na. „Verleden jaar zouden ze al baggeren, het werd steeds weer uitgesteld. Een week geleden kregen we een mail van de provincie met de mededeling dat ze niet meer gaan baggeren. Ze heb ben pas aan de overkant gebaggerd en ze hadden het hier best even mee kunnen pakken. Zo groot is het niet." Door af en toe met de schroefvan de Onderneming het haventje door te spoelen kan er nog enigszins ge varen worden, maar volgens De Brouwer wordt het steeds moeilij ker om de haven uit te komen. De provincie ontkent de belofte te hebben gedaan om te baggeren: „De provincie is op de hoogte van de verzanding in de haven. Er zijn geen toezeggingen gedaan om de haven te baggeren. We zijn hierover in gesprek." Onbetrouwbaar Op de site van De-Atol schrijft de ondernemer: „De provincie vindt, dat de pontjes onbetrouwbaar zijn, maar wiens schuld is dat? Ze willen dat er meer en vaker gevaren wordt. Alle bestaande pontjes willen daar wel aan meewerken, maar daar moet wel iets tegenover staan, want ook bij ons moet de schoorsteen ro ken." De oorsprong van de proef ligt in een project van de GGD en het Goese Pontes College in het kader van de Vitale Revolutie. „Een pro ject om nieuwe ideeën te beden ken zodat ouderen langer zelf standig thuis kunnen wonen", legt Fenna Boeke van de GGD Zeeland uit. De ouderen en jongeren kwa men samen met het idee van een gezelligheidsknopje. „Daarvoor hebben we subsidie gekregen van Fonds NutsOhra. Deelnemers binnen een bepaalde straal krij gen via die app te horen dat je ge zelligheid zoekt, dan kan je iets af spreken." Kapelle fungeert als proefproject voor de app. Alle in woners van de gemeente, van 65 jaar en ouder, mogen meedoen. „We werken samen met Cederhof Welzijn. De deelnemers worden een half jaar begeleid door een coach. Dan kijken we ook of de app breder uitgerold kan wor den." watbeweegtuvandaag.nl en vrijwilligerskapelle.nl gen waterdicht zijn. Als je op een dak isolatie aanbrengt, gaat het dak omhoog; dan moeten de waterke ringen bij de aansluitingen ook omhoog! Doe dat vooral in combinatie met maatregelen. Als je een voorzet wand plaatst of stukwerk laat aan brengen bij onderhoud of verbou wing, dan is het toevoegen van iso latie kostenefficiënt. Als je alleen vanwege isolatie een voorzetwand moet plaatsen wordt isoleren duur! Ga je kozijnen vervangen? Denk n aan dubbel- of triple-glas. Ga je roor een houten kozijn, overweeg dan een milieuvriendelijke hout soort, zoals Accoya. Bovendien ver dien je je extra investering ge makkelijk terug in het onder houd. Ook een kunststof kozijn blijkt relatief verrassend milieu vriendelijk te zijn. Het beste voor het milieu is de bestaande kozijnen aanpassen voor dubbel- of tripleglas. Met moderne houtreparatiesystemen veel moge lijk bij herstel van aangetaste kozij nen. Je hebt bij zo'n aanpak een goed schilderplan nodig, dat je ook moet uitvoeren, want anders werkt het niet. Het is vaak de voordeligste oplossing. Maak eerst de ventilatie op orde. Wil je een installatie met bijvoor beeld warmteterugwinning inzet ten, geef dat in een stappenplan voorrang boven een zuinig verwar- Waar te beginnen als je je huis ge schikt wilt ma ken voor een aardgasvrije toe komst? Tim de Jonge van bureau Winket is met zijn collega Robert de Bourgraaf als duurzaamheids adviseur betrokken bij het ver duurzamen van de demonstratie woning in de Middelburgse Bies bosstraat. Aan hem de vraag: wat is de juiste volgorde? „Bedenk van tevoren hoeveel geld je nu en op termijn kunt ste ken in het verduurzamen van je woning. Laat je goed adviseren. Je denkt misschien dat een architect inschakelen overdreven is, maar het is van belang dat je alle mogelijkhe den en de bouwfysische conse quenties goed in beeld hebt. Zeker als je de verduurzaming als een stappenplan uitvoert. Hulp van een architect kost misschien wel een paar duizend euro, maar dan weet je waaraan je begint en wat je wel en niet moet doen. Om te beginnen is er een technisch en daardoor eco nomisch verantwoorde volgorde. Als dat niet in orde is, is de rest nut teloos. Een vochtig huis kost meer energie om te verwarmen. Te be ginnen bij de bodem: veel kruip ruimten zijn vochtig of zelfs rond uit nat. Check riolering en waterlei ding. Voorkom indringing van re genwater. Natte kruipruimtes ge ven veel ellende (schimmels) en vocht in je huis. Zorg voor goede ventilatie; stem dat af op de verdere plannen, want het meeste vocht komt van binnen (bewoners zelf, koken en was sen). Ventilatie is nodig voor frisse lucht, maar vooral om vocht af te voeren. Zorg dat dak en dakaansluitin- vrijdag 14 juli 2017 Denk aan de volgorde Op het dak zijn twaalf zonne panelen geplaatst. Op het schuurtje komen er zes. FOTO'S DIRK JAN GJELTEMA Rondvaartbedrijf De-Atol in Perkpolder voelt zich in de steek gelaten door de provincie. Op de site waarschuwt het be drijf dat rondvaarten en over tochten naar Hansweert bij laag- water zullen uitvallen. Guido van der Heijden Perkpolder In Kapelle begint na de zomer een proef met een gezellig- heids-app voor ouderen. Eén druk op de knop moet straks volstaan bij de behoefte aan gezelschap. Willem Adriaansens Kapelle De warmteterugwinningunit voor de ventilatie staat op de zolder van de woning aan de Biesbosstraat. Nederland moet af van het aardgas. Deze week in de krant een serie over wat dit betekent voor een gewoon rijtjeshuis. Vandaag: Wat is de juiste volgorde? 2. Isoleer gevels, ramen, daken 3. Pas je installaties aan Theo Giele 1. Maak of houd je huis droog!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87