Bouwend Vlissingen wil meer ambtenaren 'Ik zet me als vrijwilliger in om de metaalsector verder te helpen' gpiP™ b 5 STADSDICHTER ONKRUID De Middelburgse raadsfractie LPM klaagde onlangs over 'welig tierend onkruid'. Stadsdichter Karei Leeftink snapt niet dat mensen zo weinig oog hebben voor de schoonheid van Vuulte'. Fatsoen Het gedicht 'stads ongenoegen' (stadsdichter Karei Leeftink doet niet aan hoofdletters) beschrijft het gevoel van fatsoensrakkers als ze ongewenst groen buiten plantsoe nen en perkjes in de stad waarne men. Een gevoel dat de dichtende boswachter op de hak neemt: 'ganzevoet en weegbree/ vroegeling en zevenblad/ herderstasje akkerdistel/ zuring vetmuur varkensgras/ onge wenste immigranten/ in de tuin en op de straat/paardenbloem en kleine kla ver/ tis een schande dat het bestaat' De dichter meldt ten overvloede dat hij het ongenoegen van menig stadsbewoner verwoordt, maar zelf een heel andere mening is toege daan. Leeftink is blij dat groenbe- heerders niet meer met de gifspuit mogen rondgaan. Hij is er ook alles behalve rouwig om dat wegbran den van 'onkruid' veel gemeenten te duur is. In het verleden ging veel te veel stadsgroen verloren, omdat straten er nou eenmaal keurig aan geveegd bij horen te liggen. Mensen moeten eens bij zichzelf te rade gaan waar die reinheidsge dachte vandaan komt, vindt Leef tink. „Wanneer ligt de boel er nou keurig bij? Als er geen sprietje groen te zien is in de stad of als je overal langs de kant van de weg leuke bloeiende plantjes ziet?" Leeftink loopt in 'zijn' Middelburg Missschien doe ik voor Middelburg 800 nog wel wat met het gedicht door de Schuitvlotstraat, een zij straat van de drukke Dam aan de rand van het centrum. Veel bewo ners hebben potten met grote, kleurige planten op het trottoir ge- WnaiBnMiwi zet om de straat een kleurige, gezel lige uitstraling te geven. Maar het groen een eindje verder rondom enkele kelderluiken wordt gezien als troep die er niet hoort. „De paarse bloempjes van het Ser visch klokje, ook wel kruipklokje, zijn toch prachtig? Verschillende soorten weegbree en fijnstraal, die spontaan groeien...hoe mooi wil je het hebben?" Leeftink snapt dat het groen niet overal welkom is in de stad. „Als het gevaar oplevert, om dat je er op straat over kunt uitglij den of omdat grote struiken het zich benemen, moet je het natuur lijk verwijderen. En te veel muur- planten kunnen de muren van je woning verzwakken. Maar plantjes op de stoep, tegen tuinmuren en op parkeerplaatsen verlevendigen het straatbeeld enorm." In het piepkleine rondje Schuit vlotstraat-Pijpstraat-Molstraat- Dam zijn al veel van de 45 'onkruid plantjes' te vinden, die de stads dichter in zijn poëem opsomt. „De planten in het gedicht zijn allemaal in Middelburg te vinden. Het kruipklokje, Robertskruid en lief desgras heb ik nog niet eens ge noemd." Leeftink zoekt naar aan leiding van een tip van collega-bos wachter en florakenner Peter Maas naar het hazenpootje op een parkeerplaats aan de Dam. Hij vindt een paar exemplaren vlak naast een hondendrol. „Getver", zegt hij aan vankelijk geschrokken. Vervolgens lachend: „Misschien is het wel de ideale mest voor het zeldzamer wordende plantje." De laatste jaren dacht het armlas tige Vlissingen alleen aan afslan king van het ambtenarenkorps. Nu 'de markt weer aantrekt' wil len B en W - met goedkeuring van de artikel 12-inspecteur - toch ex tra personeel aantrekken. Er zijn acht tot twaalf mensen nodig, vooral om er voor te zorgen dat bouwontwikkelingen in onder meer het Scheldekwartier en Cla- verveld in het gewenste tempo kunnen plaatsvinden. „Als projectontwikkelaars be sluiten dat ze ergens willen bou wen, moet dat zo snel mogelijk kunnen. De grond is vaak be schikbaar, maar er kan nog heel wat tijd overheen gaan voordat bijvoorbeeld bestemmingsplan wijzigingen zijn doorgevoerd en omgevingsvergunningen zijn ver leend", legt wethouder John de Jonge uit. Vlissingen mist een aantal spe cialisten in het ambtenarenkorps, die de vinger aan de pols kunnen houden. Ze moeten snel en effi ciënt op veranderende marktom standigheden in kunnen spelen en overzicht hebben om procedures tijdig in werking te zetten. Zo grijpen in het Schelde kwartier veel ontwikkelingen in elkaar. Om te kunnen bouwen in het gebied tussen Timmerfabriek, Machinefabriek en Helling moe ten kades zijn hersteld, de nieuwe Koningsbrug klaar zijn en grond tijdig bouwrijp zijn, schetst De Jonge. De toezichthouder op de artikel 12-gemeente staat uitbreiding van het personeelsbestand niet in de weg, ook al omdat aan te trekken functionarissen zichzelf terugver dienen. Grondverkoop - zowel voor Scheldekwartier en Claver- veld als voor veel kleinere, al dan niet particuliere bouwprojecten - en bouwleges leveren de ge meente meer op dan de salarissen van nieuwe medewerkers kosten. Bovendien kan Vlissingen mensen binnenhalen, die binnen enkele jaren vertrekkende top ambtenaren kunnen opvolgen, waardoor de gemeente niet bin nen korte tijd verstoken is van kennis en kunde. De gewenste 'toekomstbestendige en robuuste organisatie' krijgt daarmee vorm, betogen B en W in een nota. Pieter de Bock, bedrijfstakvoorlichter bij OOM www.oom.nl/vacatures vrijdag 14 juli 2017 BH 'Vuulte is mooi stadsgroen' René Hoonhorst -Karei Leeftink, stadsdichter Wf r L f i -y mk&ê -J Middelburgs stadsdichter Karei Leeftink zingt de lof van het vro lijk bloeiende kruipklokje in de Schuitvlotstraat met op de achter grond de Oostkerk. foto ruben oreel je kunt verdorie nergens zitten of het stinkt en stuift en steekt hanenpoot en jacobskruiskruid akkerkers knopkruid en kweek straatgras vogelmelk en melde dovenetel boterbloem perzikkruid en schijfkamille tis oal vuulte tis geen fatsoen (deel gedicht 'stads ongenoe gen') Nu de economie aantrekt, heeft Vlissingen meer ambte naren nodig. De gemeente mist vooral projectleiders en mana gers voor de ontwikkeling van bouwprojecten en bedrijfster reinen. René Hoonhorst Vlissingen Pieter de Bock is bedrijfstakvoorlichter (btv) bij OOM, opleidings- en ontwikkelingsfonds voor het mkb metaal. Hij bezoekt metaalbedrijven om hen te vertellen over het ontwikkelen en opleiden van hun personeel. Waarom ben je btv geworden? "Toen ik met pensioen ging, bruiste ik nog van de energie. Ik ben jarenlang eigenaar geweest van een jachtwerf en had helemaal geen zin om te gaan stilzitten. Liever zet ik me als vrijwilliger in om de metaalsector verder te helpen." Is dat nodig dan? "De technische ontwikkelingen in de metaalsector gaan snel. Het is voor bedrijven dus nood zakelijk om bij te blijven. Door de vergrijzing dreigt er boven dien een tekort aan vakmensen, dus het is ook belangrijk om jongeren enthousiast te maken voor dit mooie vak." Wat is er zo leuk aan dit werk? "Doordat ik zo veel bedrijfsbe zoeken afleg, spreek ik allerlei mensen: ervaren ondernemers maar ook jonge ondernemers die net zijn gestart. Ik vind het leuk om mijn eigen ervaring mee te nemen in de gesprek ken. Ik ben zelf ondernemer geweest, maar mijn collega- btv's komen bijvoorbeeld uit het onderwijs of hebben ge werkt in de techniek of iet." Waar haal je voldoening uit? "Ik voel me trots als ik merk dat bedrijven die eerder weinig deden met opleiden, dankzij mij toch stappen maken. Dat ze opeens leerlingen en stagiairs aannemen en hun werknemers cursussen laten doen." Hoe helpt OOM je bij je werk? "Ik heb veel contact met mijn regiomanager en mijn colle- ga-btv's. Ik krijg een ruime onkostenvergoeding en jaarlijks organiseert OOM ook een mooi feest voor ons. Ik voel me ontzettend gewaardeerd." opleiding ontwikkeling metaalbewerking OOM zoekt nieuwe bedrijfstakvoorlichters. Iets voor u?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82