Alert op uitbuiting Meer geld nodig voor startende bedrijven Water ontharders 3 water specialist lp Mensenhandel is een vorm van georganiseerde mis daad waar de Taskforce en het Regionaal Informatie- en Expertise Centrum (RIEC) voor Zeeland en Bra bant hun pijlen op richten. Het RIEC maakt informa tie-uitwisseling mogelijk en ondersteunt overheidsin stanties bij het bestrijden van zware criminaliteit. De slachtoffers kunnen geen kant op. Ze hebben hun identiteitsbewijs moeten afgeven. Loon krijgen ze pas aan het einde van het contract uitbetaald. Wie eerder vertrekt is zijn geld kwijt. Ze moeten veel geld betalen voor verplichte kost en inwoning onder beroerde om standigheden. „Mensenhandel is een lastig onderwerp", zegt Jetze Visser, programmaleider van de Taskforce Brabant Zeeland. De grens tussen legaal en illegaal is minder scherp dan bij drugscriminaliteit. Visser: „Als mensen veel geld moeten betalen voor een kamer van vijf vier kante meter of een matras in een loods, dan is dat mis schien niet meteen strafbaar, maar het is wel een situ atie die we hier onacceptabel vinden." Daarom trekken meerdere overheidsinstanties sa men op. Als het geen zaak van de politie is, dan kan bij voorbeeld de Inspectie voor Sociale Zaken en Werkge legenheid (SZW) of de Belastingdienst ingrijpen. Wanneer mensen slecht gehuisvest zijn kan bouw- en woningtoezicht maatregelen nemen. Seizoensarbeid Seizoensarbeid is een aandachtsgebied. In Zeeland denk je dan al snel aan de horeca en de agrarische sec tor. Visser roept daarom iedereen op alert te zijn. De slachtoffers zijn vaak zelf te bang om naar de politie te stappen. Slechte huisvesting, woningen die vaak zijn afgeslo ten met rolluiken of gordijnen, beveiligingscamera's rondom woningen gecombineerd met geluidsoverlast en de opvallende aanwezigheid van (vaak Bulgaarse of Roemeense) vrouwen zijn signalen die kunnen duiden op mensenhandel. Burgers die signalen zien van mensenhandel kun nen dat melden bij Misdaad Anoniem (0800-0700) of bij coördinator integrale veiligheid van de gemeente. In het huidige fonds zit 1,3 miljoen euro. Daarmee kunnen leningen worden verstrekt aan beginnende of doorgroeiende bedrijven, of er kunnen daar aandelen in worden gekocht. Het geld komt terug, doordat de leningen worden afge lost of door dividend op de aande len. Op die manier kan het worden gebruikt om weer andere bedrij ven te helpen. Het fonds blijkt een succes. Bij Bij Zeeuwse bedrijven is veel vraag naar geld voor de start-en ontwikkelfase Zeeuwse bedrijven is veel vraag naar geld voor de start- en ontwik kelfase. Het complete budget van het Zeeuws Participatiefonds is belegd, maar er blijven aanvragen binnenkomen. Groei is dus nodig. De bedoeling is jaarlijks tussen de vijf en tien ondernemers een steuntje in de rug te geven. Dit le vert honderd banen per jaar op. Gewoon geld bijstorten of nieuwe aandeelhouders werven is geen optie, omdat ABN AMRO - een van de aandeelhouders van het Participatiefonds - niet wil dat de huidige belangenverdeling veran dert. Dat kan worden opgelost door een tweede Participatiefonds op te richten. Het loket blijft het zelfde, dus voor de ondernemer verandert er niks. En voor de aan deelhouders van ZPF I verandert er ook niks als er een ZPF II komt. Twee miljoen Het dagelijks provinciebestuur stelt daarom voor zo'n tweede fonds te beginnen. Vanuit het be drijfsleven is al 350.000 euro be schikbaar. De provincie wil daar 450.000 euro bijleggen - 150.000 uit het stimuleringsprogramma bio-based economy en 300.000 uit de post innovatieversterking van de Investeringsagenda. Het ZPF groeit dan door tot boven de twee miljoen euro. In de toekomst moet dat zelfs meer dan 3,5 miljoen euro worden. De Staten moeten nog wel akkoord gaan dat de provincie aandeelhouder wordt in een nieuwe deelneming. Ze besluiten daarover na de zomer. £nj oq mt&n vrijdag 14 juli 2017 pesterij volgens Azimi's Azimi's staan bekend om hun extrava gante levensstijl. Ze bewonen het kas teel in Aardenburg, rijden in Lamborghi- ni's en schonken 110.000 euro aan de spelers van voetbalclub NAC. Ze wor den gevolgd in het Vlaamse televisie programma The Sky is the Limit. Maar er is ook de filantropische instelling van de broers. Ze sponsoren vele kleine lo kale initiatieven, doneren aan Cure for Cancer en laten Zeeuws-Vlaamse ou deren gratis eten in het hotel. De controle op arbeidsomstandigheden is een be langrijk onderdeel bij integrale onderzoeken. Theo Giele Middelburg Startende, innovatieve bedrijven staan te springen om financie ring. De provincie wil daarom het Zeeuws Participatiefonds (ZPF) uitbreiden. Ernst Jan Rozendaal Middelburg A De Iraanse broers Salar (rechts) en Sasan Azimi in het restaurant van hotel Elderschans in Aardenburg. foto peter nicolai WIE ZIJN DE BROERS AZIMI? Salar (foto links, 34) en Sasan (31) Azimi zijn gebo ren in Iran en kwamen in 1995 met hun ouders naar Nederland. Salar volgde een op leiding in bedrijfsmanage ment en accountancy en begon in 2005 met zijn spaargeld en een studentenle ning een goedlopende gsm-winkel in Sluis. Dit stelde hem in staat te in vesteren in tele- comzaken, ho reca en vast goed. Sasan stapte ook in het imperium en zo maak ten ze fortuin. Vorig jaar kochten ze het vervallen conferentieoord De Elder schans en toverden dat om tot een prij- zenwinnend all-inclusive hotel. De Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80