WIM HOFMAN Ga direct naar de gevangenis 'Dit is iets voor op je bucketlist' 1 4 Extra ondersteuning voor Zeeuwse pleeggezinnen Nieuwkomer Wmo-vervoer 9 VIER VRAGEN AAN MISS VISSERIJ 2017 \r m We waren in Dublin, omdat onze zoon Maarten daar ook was. Als hij 's och tends ging werken in een van de grote Google-kantoren, gingen wij wandelen om de stad wat beter te leren kennen. En als je iets van de Ierse geschiedenis wilt begrijpen en zeker wat van de Ierse weerstand tegen de jarenlange En gelse overheersing en uitbuiting, dan moet je naar de Kilmainham Goal gaan. In deze gevange nis uit de 18de eeuw, opgebouwd uit zware grijze steen, zitten sinds 1924 geen gevangenen meer en er worden ook geen doodvonnissen meer vol trokken. Ooit was het een moderne gevangenis: de gevangenen, vrouwen, mannen en kinderen werden niet meer bij elkaar in één ruimte ge gooid, maar er waren voor hen afzonderlijke cel len. Na de mislukte aardappeloogsten in de 19de eeuw, raakten de cellen echter overvol. Voor veel mensen was de gevangenis een oplossing om te overleven. Je had dan in ieder geval een dak bo ven je hoofd en je kreeg te eten. Toen werden er wel meer mensen in ruimten van twee bij drie opgesloten. Reden ook voor de Engelse regering om scheepsladingen gevangenen naar Australië te laten brengen. In de oude gevangenis kregen we een rondlei ding en we hoorden over het doel dat de gevan genisdirectie voor ogen stond: strenge bewaking in afzondering en stilte. We bekeken de cellen zonder daglicht en zonder verwarming. Gevan genen werden aan het werk gezet. Ze moesten bijvoorbeeld op een binnenplein met zware mo kers steenblokken in stukken slaan, de kleinere stukken naar de ene kant van het plein brengen en dan later weer terug. We waren ook op dat plein. Daar werden in het jaar 1916 de mannen die van de Engelse overheersing af wilden en een opstand waren begonnen, door een Engels vuur peloton doodgeschoten. Het hielp niet echt. Het fusilleren wakkerde de weerzin tegen de Engel sen alleen maar aan. Vooral het vermoorden van James Conolly, een van de leiders van de op stand, wekte de woede van het volk. Hij was bij de vuurgevechten in de stad gewond geraakt en lag op sterven. Hij werd vroeg in de ochtend (in the foggy dew) op een brancard naar de binnen plaats gebracht, op een stoel vastgesjord en doodgeschoten. Er was nu eenmaal besloten dat hij gefusilleerd moest worden. Er staat nu een zwart kruis op de plaats waar hij stierf. Dat is altijd een superfeest en bij uitstek de gelegenheid om de mossel aan de man te brengen. Dat deed Iris vanaf het podium dan ook met verve: „De Zeeuwse mossel is een goed, gezond en vooral gezellig product. Wat is er nou leuker dan zoiets puurs te mogen promoten? En daar zet ik mezelf niet alleen voor in. De ho- reca-ondernemers van Bruinisse hebben onlangs een mosselgilde opgericht. Hierdoor zal Bruinisse als een écht mosseldorp op de kaart komen te staan." De dertien Zeeuwse gemeenten voeren een gezamenlijk jeugdbeleid. Op initiatief van de pleegouders zelf hebben ze besloten het projeet 'Safer Caring' naar de provincie te halen. In Friesland hebben ze daar goede er varing mee. Volgens Alssema kunnen door de extra hulp problemen eerder wor den opgepakt en cursussen aan pleegouders worden aangeboden. Alle extra inspanningen moeten er voor zorgen dat ook kinderen die meer zorg nodig hebben in een pleeggezin kunnen blijven wonen en niet naar een jeugdinstelling moeten verhuizen. Dat bespaart geld, maar dat is vol gens de wethouder niet het belang rijkste argument om aan te haken bij het project. „Het gaat ons om het kind. Die gunnen we de warme thuisomgeving die ze bij een pleeg gezin kunnen aantreffen." Het plan komt uit de koker van Pleegoudersupport Zeeland. Zij hebben contacten gelegd met Jeugd- hulp Friesland en benaderden stich ting Kinderpostzegels voor financi ële steun. Alle drie de aanbieders van pleegzorg (Juvent, de Stichting Gereformeerde Jeugdzorg en de William Schrikkergroep) doen mee en werken samen in Safer Caring. Het project kost de dertien ge meenten 86.000 euro per jaar. Het contract voor het Wmo-ver voer, waarvan vooral ouderen en mensen met een beperking gebruik maken, is voorlopig gegund aan TCR. De huidige vervoerders Taxi Grenszicht uit Clinge en Taxi Se- gers uit Philippine zijn buiten de boot gevallen. „Dat is zuur", onder kent voorzitter Cees Liefting van het samenwerkingsverband collec tief vervoer Zeeuws-Vlaanderen, „maar TCR kwam er als beste uit." Er kan nog beroep worden aangete kend. TCR moet bij definitieve gunning 75 procent van het Wmo- vervoerpersoneel van Grenszicht en Segers overnemen. De aanbeste ding is al een paar keer sinds 2015 mislukt. Liefting: „Voor de zeker heid laten we het vierjarig contract dan ook pas per 1 januari ingaan." vrijdag 14 juli 2017 SP De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Esme Soesman Twee tantes, twee nichtjes en haar zus Anniek gingen haar voor. Iris de Ronde (22) uit Brui- nisse is gisteren gekroond tot Miss Visserij 2017. Ze kwam aan in de Bruse haven op de Bru 33, het oude schip van haar (inmiddels overleden) opa Ma rien Kik. En opende daarmee de Visserijdagen Bruinisse. Hoe was het om gevraagd te worden? „Nou je denkt wel even: is dat wel wat voor mij al die belangstelling? Maar het is natuurlijk ook een super eer. Ik zag mijn vader stra len in zijn stoel. En eigenlijk is het stiekem best een droom. Iets wat heel veel meiden willen. Iets voor op je bucketlist'. 2 De Visserijdagen zijn een groot festijn. Wat lijkt jou het allerleukste? „De vlootschouw zaterdag. Ik ga mee op de boot van mijn vader en *2 Iris de Ronde deelt mosselen uit. foto dirk-jan gjeltema oom, de Bru 27. Met allemaal vrienden, familie en bekenden. Daar heb ik echt wel heel veel zin in. Maar eigenlijk vind ik alles leuk. Toen mijn zus Anniek Miss Visserij was, hobbelde ik ook overal ach teraan. Ik weet wel een beetje wat ik moet verwachten". 3 Is er iets waar je tegenop hebt gezien? „Niet echt. Hoewel...de speech is wel een dingetje natuurlijk. Je wilt niet te veel haperen". A Hoe heb je je voorbereid? „De speech goed doornemen en steeds weer aanpassen. Ik ben in april op jurkenjacht gegaan. Maar goed ook bleek, want de besteltijd is drie maanden. Ik heb proefna- gels en proefkapsels gehad. En on dertussen mag je niets door laten schemeren hè. Het is allemaal top secret wie de nieuwe Miss wordt." Pleegouders en andere mensen in het netwerk rond een pleeg kind kunnen binnenkort extra ondersteuning verwachten. Wet houder Derk Alssema van de ge meente Goes hoopt dat proble men sneller kunnen worden aan gepakt. Joeri Wisse Goes Als alles eindelijk volgens plan ning verloopt, neemt Taxicen trale Renesse (TCR) het vervoer in het kader van de Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo) in Zeeuws-Vlaanderen per 1 januari 2018 over. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74