Geen ama's inde buurt Prijzen Zeeuwse woningen dalen Verspreiding jodiumpillen met maand uitgesteld Kiezen 2 ELDERSCHANS OP DE KORREL De autoriteiten hebben meerdere overtredingen geconstateerd bij een inval in hotel Elderschans van de broers Azimi in Aardenburg. De eigenaren vinden dat ze het slachtoffer zijn van een aanhoudende heksenjacht. Commentaar Een groepje inwoners van Den Helder wil kennelijk geen jonge vluchtelingen in de wijk. Zij hebben nog juist op tijd een leegstaande villa gekocht. Zo voorkomen de bemiddelde bewoners dat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers zestien jon gelui in hun omgeving huisvest. Theoretisch kunnen de buurtbe woners zich beroepen op hun recht om in vastgoed te beleggen zo als het hen goeddunkt. Ze kunnen zelfs claimen dat dit zonder ver dere bijbedoeling gebeurt. Maar praktisch is er geen andere verkla ring dan dat de buurt het COA bewust dwarsboomt. Dat gebeurt in Nederland niet voor het eerst. Maar het blijft zeer schrijnend. Iedere Nederlander mag zijn privédomein zo groot maken als zijn middelen toestaan. Samen met anderen mag natuurlijk ook. Dus die bange Heldenaren staan in hun recht. Maar dat recht ook daadwerkelijk uitoefenen gaat in dit geval wel heel ver. Het is een totaal verkeerd signaal aan de mensen die om goede redenen hun toevlucht zoeken in Nederland. Natuurlijk moet je wel even wen nen aan de komst van een groep vreemde jongeren in je wijk. Le vert dat risico's op? Zorgen ze voor overlast? Dat zou in Den Helder wel meevallen. Deze jongeren zouden er onder begeleiding wonen. De afweer van de Helderse wijkbewoners is ook slecht voor het draagvlak onder de opvang van vluchtelingen. Dat is hier en daar nogal dun. Het helpt als Nederlandse burgers er samen de schou ders onder zetten en als zij de opvang zo goed mogelijk spreiden. Deze inwoners van Den Helder hebben het geld om zich aan die ge zamenlijke verantwoordelijkheid te onttrekken. Zij gebruiken dat vermogen verkeerd. Zij saboteren de noodzakelijke huisvesting van asielzoekers die het COA namens ons allemaal zo goed mogelijk probeert te regelen, en zij verschuiven de last naar andere Neder landers. Dat is asociaal. Helderse wijkbewoners saboteren huisvesting van jonge asielzoekers De Zeeuwse woningmarkt lijkt over zijn top heen. Want de hui zenprijzen zijn in het tweede kwartaal gedaald vergeleken met een jaar geleden; gemiddeld 0,9 procent boven de Westerschelde en 2,2 procent in Zeeuws-Vlaanderen. Dat blijkt uit cijfers van make laarsorganisatie NVM. Dat de hui zenprijzen dalen ligt niet aan de vraag, want die is volgens de NVM 'onverminderd sterk'. Mensen zoe ken nog steeds naar woningen, om dat de rente laag is en er na de crisis nog steeds sprake is van een inhaal slag. Dat de prijzen toch dalen is voor de NVM het signaal dat de wo ningmarkt in Zeeland afvlakt. Opvallend is dat boven de Wes terschelde - in vergelijking met een jaar geleden - vooral de prijzen da len van appartementen (-8,4 pro cent) en tussenwoningen (-2,6 pro cent). Ook opmerkelijk is dat in Zeeuws-Vlaanderen evenveel wo ningen te koop staan als een jaar ge leden, terwijl het aanbod in mid den-Zeeland met een kwart is afge nomen. In Zeeuws- Vlaanderen staan evenveel woningen te koop als een jaar geleden Als de Belgische kopers weg zou den blijven uit Zeeuws-Vlaande ren, zou er volgens de NVM een groot probleem zijn. Huizen staan in Zeeuws-Vlaan deren gemiddeld 300 dagen te koop; dat is 40 dagen langer dan in de rest van Zeeland. ALMANAK Een dag na het laten trekken van haar verstandskiezen, is de ver slaggeefster terug op kantoor. Praten lukt weer, alleen eten kost nog wat moeite. Tot overmaat van ramp staat net vandaag een heerlijke traktatie uitgestald in de keuken: huisgemaakte wor tel-, Snickers-, appel- en frambo- zencake. Als de journaliste be teuterd de conclusie trekt dat ze de lekkernijen aan zich voorbij moet laten gaan, komt de secre taresse met een boordje aange wandeld. „Goh, ik heb wel pro blemen met kiezen hoor", zegt zij verlekkerd. De verslaggeefster grinnikt. „Ik ook." Extra geld voor droge velden Graffiti spuiten tijdens kunstdag Thema bekend van Kunstschouw BROUWERSHAVEN Jubileumexpositie Tussen de Havens Volgens Salar en Sasan Azimi vie len de politie, leden van de Neder landse inspectie Sociale Zaken en Werkgelegenheid, ambtenaren van de gemeente en de Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit het hotel met 57 man binnen. Volgens de broers ging dat gepaard met on evenredig veel machtsvertoon en intimidatie. Hotelgasten zouden erg geschrokken zijn. Salar: „Noord-Koreaanse taferelen waren het. En als je met zoveel man ergens binnenvalt, kun je natuurlijk niet met lege handen naar huis. Ze heb ben het hele hotel ondersteboven gekeerd om maar iets te vinden. Ze hebben zelfs met een rolmaat de zeetong opgemeten, of die niet on dermaats was." De inspectie SZW bracht uiteinde lijk naar buiten dat er diverse over tredingen zijn geconstateerd. Zo trof de politie in het hotel een 18-ja- rige illegaal uit Egypte aan die ver moedelijk aan het werk was in het hotel. Of dit de Azimi's valt aan te rekenen, moet volgens SZW- woordvoerder Paul van den Burg nog worden onderzocht. Salar: „Door een verbouwing lopen nu diverse aannemers en onderaanne mers bij ons rond. Zij sturen hun werknemers. Is het dan ónze schuld dat er iemand tussenzit die niet in orde blijkt?" De gemeente Sluis vond meerdere bouwkundige tekortkomingen en een overtreding van de omgevings vergunning, maar wilde die niet specificeren. De Voedsel- en Wa renautoriteit constateerde gebre ken op het gebied van voedselvei ligheid, hygiëne en temperatuur maar doet hier verder geen mede delingen over. „Er is een schrifte lijke waarschuwing uitgegaan en we zullen binnenkort controleren of deze punten in orde zijn ge maakt", zegt woordvoerster Paula de Jonge. Salar stelt dat er een klein manke mentje is gevonden aan de afzuig installatie in de keuken. „Dat was al langer zo, was bij eerdere controles nooit een probleem, maar nu opeens wel. Tja, ach." Volgens Salar is er puur sprake van pesterijen. „Je mag hier in Nederland blijkbaar geen geld verdienen met hard wer ken. Wat dat betreft is het commu nisme hier zeer geslaagd. Als je je kop boven het maaiveld steekt, moet die er af." Dit is de tweede inval. Bij een eer dere visitatie bleek een keukenhulp zijn papieren niet bij zich te heb ben. De broers kregen hiervoor een Ze hebben zelfs met een rolmaat de zeetong opgemeten, of die niet ondermaats WaS -Salar Azimi waarschuwing. Volgens de inspec tie SZW was de nieuwe inval inge geven door het feit om te kijken of het hotel nu wel in orde was. Het op grote schaal verspreiden van jodiumpillen is met minstens een maand uitgesteld. De minister van Volksgezondheid wilde de pillen in september uitdelen, maar op aan dringen van de Veiligheidsregio Zeeland wordt eerst een voorlich tingsplan bedacht. Bij een nucleair ongeval kan ra dioactief jodium vrijkomen dat bij jonge mensen door de schildklier wordt opgenomen. Door de pillen te slikken als gevaar dreigt, raakt de schildklier verzadigd en is er geen plaats meer voor radioactief jo dium. Eerder al werden in de nabij heid van kerncentrales jodiumpil len verstrekt. Dat gebied wordt nu fors uitgebreid. Binnen een straal van 100 kilometer van een kerncen trale krijgt iedereen van onder de 18 jaar jodiumpillen en tot op 20 kilo meter afstand zijn er pillen voor ie dereen onder de veertig. De verspreiding van de pillen vergt een zorgvuldige communica tie om onnodige onrust te voorko men. Daar ontbreekt het nog aan, constateert de VRZ. In Nederland liggen twintig veiligheidsregio's binnen de straal van 100 kilometer van Borssele, Belgische of Duitse kerncentrales. Binnen veel regio's is de kennis over maatregelen nucle aire ongevallen achterhaald. vrijdag 14 juli 2017 n Jeffrey Kutterink Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De gemeente Schouwen- Duiveland heeft 22.500 euro extra uitgetrokken voor beregening van de voetbalvelden. Die wor den elk jaar gerenoveerd. Voordat de wedstrijdvel- den konden worden inge zaaid, moest er eerst worden gesproeid. De regen van woensdag kwam te laat. Maar als er vanaf nu regelmatig een buitje valt, hoeft er min der leidingwater op de in gezaaide velden. ZIERIKZEE In het kader van de toe ristische dagen in Zierik- zee staat de stad dins dag in het teken van kunst. Behalve dat kun stenaars werken en ex poseren op Plein Mont- maertre, kunnen ook on ervaren creatievelingen aan de slag in het cen trum. Van 11.00 tot 15.00 uur worden in het cen trum gratis workshops graffiti spuiten gegeven door graffitiartiest Tom Pieters (foto). Opgeven kan via info@stolkorgani- satie.nl. RENESSE Het thema voor Kunst- schouw 2018 is 'Kunst Natuurlijk'. Dat meldt de organisatie. Tijdens het 25-jarig jubileum wordt aandacht besteed aan het thema dat op de pos ter de volgende omschrij ving krijgt: 'een leefbare aarde met schoonheid, vergankelijkheid, maat schappijkritiek, milieuzor gen, klimaat, mens en voedsel'. Inschrijven kan via kunstschouw.nl/kun- stenaars/deelname. Schilderclub Tussen de Havens viert van 15 tot en met 27 juli het 35- jarig bestaan met een jubileumexpositie in de Grote Kerk in Brouwers haven. Morgen, zater dag, wordt de expositie om 14.00 uur geopend. De expositie is daarna dagelijks te bezichtigen tussen 13.30 en 16.30 Inval pure Sheila van Doorsselaer Aardenburg Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67