Als een pluisje op de wind II 'Kans op goed herstel is klein' 5 ZUURSTOFTEKORT zou hebben als dit niet was gebeurd'. De deur van de familie Nouri gaat ach ter elkaar open en dicht. Familie en vrienden lopen in en uit. Zelfs in deze moeilijke tijd is er sprake van gastvrij heid. Binnen bidden familieleden en vrienden in een kring. Nouri's oudste broer Abderrahim vertelt in de deurope ning dat de familie eergisteren al op de hoogte is gebracht van de verslechterde toestand van Appie, in het ziekenhuis in Innsbruck, waar hij werd behandeld na dat hij tijdens de oefenwedstrijd tegen Werder Bremen in elkaar zakte. Moed „De doktoren zagen op een gegeven mo ment de schade op de scan. En ook toen ze hem probeerden wakker te maken, ging het niet goed. Dat was ontzettend zwaar", zegt Abderrahim. „De doktoren zijn vrij zeker van hun zaak dat het niet goed komt. Als hij bijkomt zou hij niet meer kunnen denken, eten, praten, lo pen, zelfs waarschijnlijk niet eens ie mand herkennen. Niet meer functione ren gewoon." Abderrahim praat rustig. Vertelt hoe ontzettend populair de sympathieke Ab delhak is in de buurt. Vrienden kunnen moed putten uit het feit dat de familie de hoop nog niet opgeeft. „Maar wij ge ven het niet op. Wij geloven dat god be paalt, niet de doktoren", zegt Abderra him. „Dat leert dit ons ook, dat het alle maal door god wordt bepaald. Het geloof VERKLARING AJAX leert ons ook te accepteren. Als je dat niet doet, keert het zich tegen je. We bidden voor zijn herstel. Daar houden wij ons nu aan vast. Daar vertrouwen we op. We geloven sowieso dat dit leven tij delijk is en dat het eeuwige hierna komt. Maar ja, wij, iederéén had hem eerst nog doelpunten willen zien maken." De familie staat niet alleen. Steunbe tuigingen zijn er vanuit de hele voetbal wereld. Patrick Kluivert, PSV, Werden Bremen, Feyenoord, FC Utrecht, Ruud van Nistelrooij, Eljero Elia en zelfs Real Madrid-ster Sergio Ramos, het is maar een greep, 's Middags komt Ajacied Ha- kim Ziyech langs. Jonge fans die met hun Ajaxshirt zijn gekomen, willen toch even snel met hem op de foto. Ziyech doet het, met autoraam open, maar hij kijkt aangedaan en komt vooral de fami lie van Nouri steunen. Een van Nouri's vrienden, Rashid (23), staat nog buiten. Ook hij heeft het over bidden. En niet opgeven. „Het zag er eerst goed uit. Dit is zo'n enorme klap. Die hersenen hè. Nouri is écht een rol model. Die zou nóóit naast zijn schoe nen gaan lopen, al was-ie bij Real Ma drid beland. Hij zou en zal altijd iets blij ven betekenen voor deze buurt." ODE AAN NOURI Als een pluisje op de wind. Zo voetbalt Abdelhak Nouri. Vrolijkmakend danst hij zijn voetbal, licht als een pluisje op de wind. Zijn talent borrelt omhoog en naar opzij, naar waar het belieft te gaan, het is een lust voor het oog en vandaaruit voor het hart om Abdelhak te zien spelen. Wanneer hij aan de bal is, wordt het voetbal ontdaan van het harnas van moeten, dan vallen de regels van het moeten en van het resultaat weg, nou ja, ze vallen niet helemaal weg want Abdelhak voetbalt ook om te scoren, te laten scoren, te winnen, maar hij legt de factor vrijheid over zijn werkjes. Ik erken dat ik in gebreke bleef, dat mijn werkethiek het verloor van de verleiding. Menigmaal legde ik op doordeweekse dagen het werk even terzijde om uit mijn kantoor- raam op De Toekomst een wedstrijdje van Ajax Dl, Cl of Bi te volgen. Ik erken dat ik in gebreke bleef, mijn werkethiek zwichtte voor de verleiding om die jongens te zien voetbal len, te zien spelen, om vooral hém te zien. Dat joch dat voetbalde als een pluisje op de wind, stond de bal alleen af om hem weer terug te krij gen, zijn bal. Dat kereltje dat we met de heerlijk heid van het Amster dams liefderijk verklei nen van de voornaam 'Appie' noemden, was gezegend met de door de voetbalgoden ge schonken gaven van het ware voetbal. Licht maar nooit lichtzinnig want, dat zag je door heen zijn borrelende spel: Appie voetbalde met een hoger doel. Met een zucht van tegen zin keerde ik mij weer naar mijn werk. Om even later toch weer gehoor te geven aan de verlokking: „Kijk dat joch!" Hij voetbalde met een hoger doel Kijk hem doen, kijk hem gaan en elke se conde van de wedstrijd tot in de nerven be nutten om gelukkig te kunnen zijn. Ja, hij is tenger, een lichtgewicht, maar de vraag of hij een groot voetballer kan worden mag niet ge steld worden. Hij is een en al voetbal, in zijn techniek, controle en beheersing, in het vin den van de minst voor de hand liggende maar ten slotte beste oplossing. Luchtig, muzikaal bijna, als een pluisje dansend op de wind. Zijn gelukkig stemmend spel doet je honge ren naar zijn toekomst. Als een pluisje op de wind. Eén moment en alles is anders, wreed anders, meedogen loos woedend makend anders. Het leven van Abdelhak ligt, door één fataal momentje, compleet ondersteboven. Beroofd van zijn bal. De verbijstering grijpt je naar de keel, je wilt niet geloven, je hoofd zit vol met tranen, je balt je vuist. Roep de voetbalgoden en al die andere goden aan: „Doe iets, geef Appie zijn voetbal terug!" vrijdag 14 juli 2017 GO Dat Abdelhak Nouri in el kaar zakte vanwege hart ritmestoornissen, bete kent niet dat het er toen al somber uitzag, zegt klinisch neuropsycho- loog Henk Eilander. „Ik begreep dat hij snel is ge reanimeerd. Als dat goed gaat, kan de schade mee vallen. Wat me nu het meest opvalt, is dat ze zeggen dat de kans op herstel nihil is. Dat is een stevige conclusie die je alleen kunt trekken als je helemaal geen hersenacti- viteit meer ziet." Nouri werd afgelopen za terdag bijna 20 minuten gereanimeerd. Hij had toen al 25 minuten in de warme zon gevoetbald. „Hersenen kunnen globaal zo'n 5 minuten zonder zuurstof. Hoe warmer het is en hoe warmer de per soon, des te korter kun nen de hersenen zonder zuurstof. Kennelijk duurde het lang voor de hartfunc- tie weer op gang kwam. Dan raakt het brein sneller behoorlijk beschadigd." Jonge ex-comapatiënten, die dankzij zijn behande ling ontwaken uit een toe stand van geen of vermin derd bewustzijn, hoeven niet als 'kasplantje' te ein digen, bleek vorig jaar uit onderzoek van Eilander en Radboudumc. Eilander waagt zich niet aan conclusies over het perspectief van Nouri, zo lang hij de scans niet heeft gezien. „Maar als er nog activiteit in delen van het brein te zien is, al is het minimaal, is er kans op herstel. Dan zou ik zo'n re- validatietraject in gang zetten. Dat hangt ook af van welke gebieden van de hersenen beschadigd zijn. Tegelijk moet je con cluderen dat na zuurstof tekort de kans op goed herstel klein is. Iemand zal waarschijnlijk niet meer zelfstandig kunnen functi oneren en de rest van zijn leven afhankelijk zijn van hulp. Maar zolang er een kans is, is er hoop." Algemeen directeur Edwin van der Sar: „Dit is het slechtst denkbare bericht. Het is verschrik kelijk. Wij voelen enorm mee met zijn ouders, zijn broers en zussen en zijn overige naasten. Voor hen is dit leed niet te be schrijven. De klap is hier bij Ajax ook keihard aan gekomen, al wisten we dat we ook rekening moesten houden met dit scenario. Het waren on zekere dagen, waarbij ontzettend veel mensen op verschillende manie ren hebben meegeleefd met zijn situatie. Dat wordt enorm gewaar deerd. Ik heb ook ge merkt dat de hele club er sinds zaterdag mee bezig is. Abdelhak is zo'n groot talent, maar helaas zullen we nooit weten hoe ver zijn ster gereikt zou hebben als dit niet was gebeurd." David Endt David Endt (63) is sport journalist, -schrijver en columnist. Tot juni 2013 was hij team manager van Ajax. FOTO'S ANP, JASPER RUHE MA Een eerbe toon aan Abdelhak Nouri in de eta lage van de fan- shop. Bij het huis van Appie heerst grote ver slagen heid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5