44 6 COLUMN ROMKE VAN DE KAA Vakantie: het hoort leuk te zijn, maar dat is het niet (altijd). Redacteur Theo den Boer weet waarom: hij lijdt aan beslissingsvermoeidheid. Het gesodemieter begint al in december. We hebben net Sinterklaas achter de rug en twisten nog over de kerstdagen ('niet weer jouw familie!') en waar we met oudjaar moeten onderduiken. En daar ergens tussenin zegt mijn vrouw dan: 'Schat, ik moet nu echt de zomerva kantie doorgeven op het werk'. Dan flip ik dus. 'Het werk' kan de pot op. De zomervakantie is iets in een volgend millennium. Ik maak zelf wel uit wanneer ik me daar eens druk om ga maken. En dat is zeker niet nü! En daarna loop ik leeg als een ballon. Beslissingsvermoeidheid - is dat al een erkende ziekte? Zo staat de zomervakantie elk jaar van meet af aan in het teken van de keuzestress. En dan moeten we de winter nog in. Je houdt die narigheid ook maar een paar weken van het lijf, want 'het werk' wil wel antwoord. En, ja hoor - we schrijven januari: daar stromen ook de folders en e- mails weer binnen. Vroegboekkor- ting! Mag je toch niet missen? Dus spel ik de folders en struin het internet af. Maar oh, wat is dat hoog seizoen schandalig duur. En wat wil len we nou eigenlijk? En wat doen we dan met de voorjaarsvakantie? Veel te veel keuzes. Zuchtend gooi ik de fol ders op de oud papierstapel. De eerste slag is gemist. Nu móeten we de periode kiezen. Gelukkig zijn de mogelijkheden be perkt: eerste of tweede deel van de schoolvakantie. Als je toch nog niet weet wat je wil, maakt dat niet zo veel uit. Alhoewel: is juli niet wat vroeg, is augustus niet wat laat? En gaat zoon lief (18) nog mee? 'Weet niet.mis schien.' En zo rollen we door het voorjaar, waarin De Vakantie af en toe opborrelt. Waar hebben we nou echt eens zin in? Ik wil graag kamperen, mijn vrouw gruwt ervan. Die bezoekt liever grote steden, ik rij daar bij voor keur met een grote boog omheen. Dochter wil iets met bergen en vooral paarden, maar zoon gaat dood in het groen, die kan niet zonder wifi en uit gaansleven. Zo zaten we vorige keer twee weken in Italië in de takkeherrie - dat nooit meer. Paniek En ook niet: vervliegen, de hoofdprijs betalen, in files staan, overvolle stran den, 'levendige' campings, hotels met Russen, snikhitte. En: slecht slapen doordat 'pappa' oorverdovend snurkt. Ik vertaal: iets met minstens drie slaapkamers. Zo'n anderhalve maand voor die fijne zomervakantie aanbreekt, kruipt de paniek naar binnen. Avon den lang kan ik me nergens anders toe zetten dan op de bank naar mijn laptop turen. Lastminutes? Nauwe lijks. En de meeste zou ik niet eens met geld toe boeken. Maar shit, we moeten toch iets vinden?! Uiteindelijk draait het uit op een aaneenrijging van plekken en accom modaties (stacaravan, appartement, hotels, tent) om iedereen maar tege moet te komen. En dan volgen nog drie hectische weken met schoolten- tamens (halen ze het wel of niet?), een eindsprint op het werk en het verzamelen van veel te veel spullen. Waar mijn vrouw ruimschoots op tijd klaar is met pakken voor de ganse familie, zoek ik traditiegetrouw nog tot drie uur 's nachts naar m'n afrits broek, tentharingen, verzekerings pasjes en - vorig jaar - het iniemini sleuteltje van de dakkoffer. Die vond ik pas de ochtend van vertrek. Op luchting alom. Maar... waar had ik nou de bevestigingsbeugels gelaten? Nooit meer gevonden. ze een pot lavendel in de aanbieding. Op het plaatje kan ik niet zien of er een gat onderin die sierpot zit, maar ik vrees het ergste. Dat wordt verdronken lavendel, na een onweers bui. Verdere suggesties om een Toscaans sfeertje te scheppen zijn de roos 'New Dawn' en een olijfboompje op stam. Eerst die roos. 'New Dawn' is een klimroos met schelpjesroze bloemen. Je zou er zo je neus in willen duwen om de geur diep in te ademen, maar dat kun je net zo goed laten, want de geur is afwezig. 'Zwakgeurend' staat in de catalogus, maar De olijf op stam valt in de categorie pleeborstels zelfs dat is wishful thinking. Waarom 'New Dawn' dan toch zo populair is? Omdat deze roos het ook in de scha duw doet. Mensen zouden beter moeten weten dan een roos in de schaduw te plan ten, maar kennelijk is de wens om een roos tegen de muur te hebben, reusachtig. In Toscane heb ik deze roos trouwens nog nooit gezien. Daar planten ze Rosa bank- siae, met gele pompomme- tjes vroeg in het seizoen (die overigens ook niet geuren). Dan de olijf op stam. Een bevriende boomkweker ver telde me dat de gemeenten zo op hun groen aan het be zuinigen zijn, dat er met laanbomen niets meer te verdienen valt. Tot zijn ver driet was hij overgegaan tot het kweken van pleeborstels. In deze categorie valt de olijf op stam. Toscane staat vol olijfbomen, maar bij het zien van deze typische Nederlandse boomvorm zou iedere Toscaan zijn wenk brauwen optrekken. Hoog tijd dat Intratuin eens een personeelsuitje naar Italië houdt. Wat past dan wel in de Tos- caanse tuin? De Toscaanse jasmijn natuurlijk, een klim plant die nu bloeit met een lawine van roomwitte bloempjes in de vorm van een molentje. Schuttingen en rozenbogen kun je ermee behangen en de geur is over weldigend. Met jasmijn heeft de plant verder niet veel te maken. Toscaanse jasmijn is niet gegarandeerd winterhard. Dan kun je beter Noorwegen herschep pen in je achtertuin. Van Intratuin moeten we met vakantie in eigen tuin. Dat vind ik ook. Beter ontspannen op je eigen tuinbank dan in de file op de Autoroute du so- leil. Maar wacht - van het tuincentrum hoeven we de Franse snelweg niet op. We scheppen ons eigen Toscane in de achtertuin. Hoe? Ik zou zeggen: met van die chiantiflessen, met zo'n strooien mandje eromheen. Of met een Florentijns stuk rundvlees op de barbecue. Op de ach tergrond een mu ziekje van Zuc- chero Fornaciari. Intratuin ziet dat anders. Daar doen vrijdag 14 juli 2017 Waar is het sleuteltje?! Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Zomerse trends, natuurlijk heeft tuingoeroe Romke van de Kaa daar een mening over. Deze week: de Toscaanse tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50