II 14 ZEELANI Familiefrituur in Nieuwvliet-Bad in nieuwe handen *t: HHHE zv Van verre zien fietsers de vlaggen al wapperen en de parasols lonken. Langs het fietspad aan de Zeedijk bij Nieuwvliet-Bad, en vlakbij het gemaal, staat Fritura 't Gemaal. Als baken voor hongerige en dorstige passanten, toeristen én mensen uit de buurt. „Tachtig procent van de klanten kwam regelmatig. Mensen kwa men zelfs vanuit Eede voor het softijs, onze specialiteit", vertelt Mare Rijk. „Ook waren we hier de eerste zaak aan de kust met gratis Wifi." De ondernemer en het Sluise raadslid (Nieuw Gemeentebelang) zit vol met verhalen over het fri tuur dat er in de jaren zestig al stond, en dat zijn vader kocht in 1974. Hij gaf er de opvallende naam 'fritura' aan. „Want frituur vonden we niet mooi staan." Mare heeft de originele eigen domsakte nog in zijn bezit. Op de typemachine getikt, in het plech tige taalgebruik van de jaren ze ventig. Toen bestond de frituur nog uit een omgebouwde caravan. „Toen mijn vader hier begon, was ik acht. Ik liep als kleine jongen al met een baal aardappels rond voor de friet en speelde met kinderen van de camping", blikt hij terug. Ik liep als kleine jongen al meteen baal aardappels rond voor de friet Zijn broer nam later de zaak over en Marc nam het in 1991 vervol gens van zijn broer over. Later kwam zijn partner Loes er bij en liet Mare een nieuw gebouw neerzetten. „Het was niet vanzelf sprekend dat ik het over zou ne men, maar ik ben toch frietboer geworden. Het was vooral de roep naar onafhankelijkheid. En deze plek maakt natuurlijk ook wat los." Afscheid nemen van zijn frituur, viel hem niet makkelijk. „Ik heb er wel een traantje om gelaten." Mare heeft het druk met eigen bedrijf MI-Groep en vond in Lennard Huijbregtse en Anna Korze nieuwska uit Oostburg geschikte exploitanten. Sinds juli staat het koppel in de zaak, die dezelfde naam houdt. Lennard: „Wat goed is, moet je niet veranderen." Fri tura 't Gemaal is zeven dagen per week geopend van 10.00 tot 22.30 uur. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: redacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Linie De 'puinhoop'die ik aantrof op Schans Middelburg - onderdeel van de Staats-Spaanse Linies in de buurt van Turkije/ Waterland kerkje - staat wel in schrille te genstelling met het jubelverhaal (30 juni) met als titel 'Verwonde ring in eigen streek'. Ik heb me inderdaad verwonderd over de metershoge wilde planten die het informatiebord overwoekeren. Het Zeeuwse Landschap start op 'n enthousiaste manier projecten; maar onderhoud, ho maar. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Truckers I Het lijkt mij niet zo moeilijk om de overlast van overnachtende truckers (28 juni) op te lossen, liefst door Europese regelgeving. Ook de burgemeester van Hulst pleit daarvoor. De scheepvaart betaalt ook lig- en havengelden. Personenauto's moeten op veel plaatsen betalen om te kunnen parkeren. Leg in alle regio's voldoende par keerplaatsen aan voor vrachtwa gens met goede toilet- en douchevoorziening en laat de truckers daarvoor betalen. Je ver betert zo hun arbeidsomstandig heden en geef ze in het rijtijden besluit één a twee extra tijd ruimte om de parkeervoorzie ning te bereiken. Stel het gebruik ervan verplicht, zo niet dan een boete en meteen betalen. Besteed het beheer en het onderhoud uit. De aanleg kan worden betaald uit de vele Euro pese subsidiepotjes. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Truckers II Het lijkt er steeds meer op dat men bezig is het werk als chauf feur onmogelijk te maken. Als je kijkt naar de Europese wet- en re gelgeving over de rijtijdenwet, dan mag een chauffeur dagelijks rusten in zijn cabine. Dit geldt voor werkdagen en de korte weekendrust. In de lange week- endrust is het niet toegestaan. Wat dat betreft, kan ook in België niemand weggestuurd worden. De burgemeester heeft gelijk als hij zegt dat hij er niets aan kan doen als chauffeurs op parkeer plaatsen langs de openbare weg rusten. De gemeente Hulst werkt hier zelfs aan mee door bij aange legde parkeerplaatsen voor vrachtwagens borden te plaatsen waarop in vier talen staat dat het verboden is in de cabine te over nachten. Kijk naar Vogelwaarde. De chauffeurs die in de naastgele gen loodsen, keren hun vracht auto op het parkeerterrein om op de toegangsweg te overnachten. Ik vraag me af waar we mee bezig zijn. Theo Verbunt Bossestraat 43b, Vogelwaarde Woongoed Wanneer komt er een eind aan zelfverrijking (7 juli) in Zeeland? Zelfverrijking door lieden die een publieke functie kozen om 'de sa menleving te dienen'. Het zijn mensen die vaak onge schikt zijn voor de functies die ze vervullen. Wel gekozen omdat de visvijver geen betere vissen be vatte. Hun uitgangspunt, rijk worden, is verkeerd. De spreuk 'als niet komt tot iet dan is het allemans verdriet' is op hen toepasbaar. Ze helpen elkaar, doen toezeggingen aan derden, nemen besluiten los van de mensen van zij die ze ver tegenwoordigen. Besluiten die vaak onomkeerbaar zijn en via politieke spelletjes doorgedrukt worden. Claims is een woord wat vaak valt. Ze worden de vijanden van de kiezers en zijn dan verbaasd. Zij waren niet fout maar hun advi seurs, of de actievoerders of de boze burgers die hun belasting geld weggesluisd zien worden via sluwe figuren. Denk aan: Veilig heidsregio, Thermphos, Water- dunen, Nollebos, Witte Raaf, Perkpolder. W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Ballade Het optreden van de Lamaketta's bij De Ballade (10 juli) is meer dan een paar leutige liedjes van enthousiaste amateurs. Hun re pertoire reikt verder en dieper. De liedjes refereren aan onze Zeeuws-Vlaamse ziel. Met her kenbaar dialect raken ze ons diepste wezen. Onze klaarblijkelijke 'minder waardigheid' werd er op één avond therapeutisch uitge schreeuwd. Bombastisch werd volop meegezongen met 'Over de Schelde' onder aanvoering van Maikel Harte die als een god bo ven de massa zweefde. In de Randstad (lees Amsterdam) hebben ze 'Bloed zweet en tra nen' van Hazes, maar wij hebben Kapitein Rooibos De trotsheid van ons landje apart kwam tot uiting aan de boorden van de Westerschelde. Alles kwam samen op deze me morabele avond. Onder het toe ziend oog van een verpletterende volle maan op de holle schei- dingsweg van de rest van Neder land gingen vijfduizend handen massaal de lucht in. Het was een onmiskenbaar gezamenlijk ge baar. "Wudder bin der oek nog'! Loek Zeegers Parelmoerboog 20, Terneuzen AanZ In 2013 is het plan opgevat om AanZ de nieuwe welzijnsorgani satie (6 juli) te maken. Daartoe moesten Maatschappe lijk werk, Mee Zeeland en Stich ting Jeugd- en Jongeren Werk aanhaken bij AanZ. AanZ was tot dan een vrijwilli gersorganisatie voor Ouderen- welzijn zonder ervaring in het uitvoeren van wettelijke zorgta- ken.SJJW en de Adviesraad WmO, hebben vaak en aan velen uitgelegd, dat zo'n omvangrijke fusie, tegelijkertijd met de door voering van de grote transities, weieens erg slecht zou kunnen uitpakken. Toch stemde de ge meenteraad in met het plan. Helaas blijkt, dat AanZ niet goed functioneert en achter de feiten aanloopt. De spilfunctie wordt niet vervuld en de aanwezige 'know how' wordt niet adequaat ingezet. Gemeentebestuurders: neem (tijdelijk?) de regie en orga niseer een welzijnsorganisatie die aan de slag kan! Henk Krutwagen Axelsestraat 79, Terneuzen vrijdag 14 juli 2017 Liever fritura dan frituur Er is de afgelopen jaren veel ver anderd aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Met uitzondering van vaste factoren zoals de zee, het strand én Fritura 't Gemaal in Nieuwvliet. Sinds kort heeft het authentieke frituur nieuwe gezichten. Na ruim tweeënveer tig jaar familiebedrijf te zijn ge weest, geeft Mare Rijk de exploi tatie door aan twee jonge on dernemers. Sophie Stockman Nieuwvliet-Bad A Marc Rijk heeft in Lennard Huijbregtse en Anna Korzenieuwska nieuwe exploitanten voor 't Gemaal gevonden, fotocamileschelstraete -Mare Rijk A De frituur was in 1969 een omgebouwde caravan, foto bram risseeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42