Commando's mogen niet meer schieten 3 Aantal besmettingen vorig jaar gestegen tot 324, twintig sterfgevallen Doodziek door vernevelen Ontdek het Münsterland Het aantal slachtoffers van de legionellabacterie stijgt, blijkt uit cijfers van het RIVM. Door het warmere weer kan de bacterie zich sneller in tuinslangen, leidingen en plantenspuiten verspreiden. Vorig jaar overleden twintig mensen aan de ziekte. Uit een rapport van onderzoeksin- stitut RIVM blijkt dat het aantal mensen dat in Nederland legionella heeft opgelopen fors is gestegen. Vorig jaar waren dat 324 mensen, tegenover 273 in 2015 en 214 in 2014. Het aantal besmettingen van Ne derlanders in het buitenland is na genoeg gelijk gebleven. In totaal waren er vorig jaar 454 besmettin gen en zijn twintig mensen overle den. Bij de GGD Hart voor Brabant zijn dit jaar al drie dodelijke slacht offers bekend. Een van de overle den slachtoffers is een 75-jarige man uit Udenhout. Hij zou waar schijnlijk besmet zijn geraakt bij het sproeien van zijn coniferen. De bacterie zat mogelijk in de tuin slang. Twee weken geleden ging de man dood. Vorige week overleed ook een 57-jarige onderwijzeres, die op basisschool St. Caecilia in Berkel-Enschot werkte. Ook zij had de legionellabacterie opgelopen, maar onduidelijk is waar. Er zijn geen grote uitbraken die de toename van besmettingen in Nederland verklaren. Een van de oorzaken kan volgens het RIVM de klimaatverandering zijn. „Er is een verband tussen het aantal besmet tingen en het weer", aldus RIVM- epidemioloog Petra Brandsema. Hoe warmer het is, des te sneller de bacterie zich in tuinslangen, lei dingen, plantenspuiten en ander water kan verspreiden. Ook regen periodes spelen legionella in de kaart. Zelfs in regenplassen kan de bacterie zitten. „Als een auto door de plassen rijdt, kun je mogelijk door het opspattend water minus cule spetters inademen", zegt Brandsema. Zij voegt toe dat legio nella ook in droge aardedeeltjes kan zitten. Mensen kunnen het stof tij dens het tuinieren inademen en besmet raken, zo is één van de nieuwste inzichten. „Hoe dat pre cies werkt, weten we nog niet goed", aldus de deskundige. Volgens Brandsema is een be smetting nooit 100 procent te voor komen, maar kan wel veel leed be spaard worden; bijvoorbeeld door de tuinslang na gebruik leeg te la ten lopen en bubbelbaden en jacuz zi's geregeld te te desinfecteren. LONGONTSTEKING DOOR LEGIONELLA T PATIENT 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Het gaat om zo'n 60 verschillende 'voortgezette opleidingen' voor commando's, zoals parachute springen, duiken en omgaan met explosieven. De opleidingen wor den pas hervat als alle documen tatie op orde is. De maatregelen zijn ingevoerd naar aanleiding de dood van de 35-jarige Sander Klap bij een schietoefening op een schietbaan bij Ossendrecht. Uit een rapport van de Onderzoeks raad voor Veiligheid bleek dat De fensie ernstig tekort is geschoten. Eerder werden de oefeningen op de schietbaan al stilgelegd, maar nu mogen commando's ook niet meer met echte kogels oefe nen in schiethuizen. Het Ministe rie van Defensie laat weten dat de maatregelen geen invloed hebben op de operationele inzetbaarheid van het Korps Commandotroe pen. Kras.nl/51038 of bel 088-0885 886 S® wereld is Kras vrijdag 14 juli 2017 FOTO SABINE JOOSTEN/HH GO Hoe gevaarlijk is de tuinslang? Joost Goutziers Richard Clevers Tilburg aantal meldingen per jaar 300 in Nederland opgelopen reis buitenland 1407171JG BRON: WILLEM BUIJS RIVM Dat je lang niet al tijd naar een ver oord of een zwem bad hoeft te gaan om de legionella bacterie op te lopen, bewijst Anne- miek van lersel (60) uit Udenhout. Zij werd doodziek en belandde in het zie kenhuis. Achteraf kan ze eigenlijk maar één ding bedenken. Het was waarschijn lijk de plantens- proeier. Van lersel gebruikt het ding in haar atelier. „Ik maak beelden. Als die een tijdje ingepakt heb ben gezeten maak ik ze vochtig met een plantensproeier." Vermoedelijk heeft het water net een keer te lang stil ge staan. Bij warm weer kan het rap gaan met de legionella bacterie. Door het besmette water te vernevelen kun je de bacterie inademen. De meeste mensen worden daar overi gens niet ziek van. Sommigen krijgen griepachtige ver schijnselen. Maar pechvogels krijgen een legionellalong- ontsteking, ook wel de veteranenziekte genoemd, die dode lijk kan zijn. Ook Annemiek van lersel behoorde tot de pechvogels. Ze voelde zich moe, had geen energie, maar dacht dat het wel over zou gaan. Een arts in haar omge ving adviseerde om toch de huisarts te raadplegen. „Ik had inmiddels niet meer de kracht om zelf naar de dokter te gaan. Ik heb een week in het zieken huis aan een infuus gelegen." Zo was Van lersel aan de andere kant dus ook geluksvogel. „Ik was er op tijd bij. Bij de besmetting vallen organen een voor een uit." Ze kreeg een antibioti- cakuur en in juni ver klaarde de longarts haar genezen, al blijft het mogelijk dat restanten nog in haar lijf huizen. Verschillende interne opleidin gen voor de 'special forces' van het Korps Commandotroe pen zijn stilgelegd. Ook mogen commando's niet meer met scherp schieten, bevestigt het Ministerie van Defensie be richtgeving van RTL Nieuws. Annick van der Peet Den Haag Goed nieuws voor fiets-en wandellief hebbers, want het Münsterland heeft een uitgebreid net aan mooi uitgezette routes. Er zijn ook tal van leuke pittoreske stadjes in de omgeving met de typische Duitse vakwerkhuizen. Hamm - Mercure Hamm*"* Modern hotel op loopafstand van het sfeer volle centrum en vlakbij rivier de Lippe Inclusief ontbijtbuffet en gebruik wifi Tip: breng zeker een bezoek aan de nabij gelegen steden Munster en Dortmund Autovakantie Duitsland 3-12 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3