16 ECONOMIE Blokker leukt Big Bazar nog even op MKB-Claim start zaak tegen truckfabrikanten 'Kijk uit voor slinkse verkooptechniek' Boskalis Arcelor Mittal Altice FLEXWERK EIGEN ONDERZOEK De inhuur van extern personeel bij de overheid rijst de pan uit. In twee jaar tijd namen de kosten met bijna 20 procent toe, blijkt uit onderzoek van deze krant. Het kabinet roept om minder flexwerk, maar heeft de boel in eigen huis niet op orde. Het is een machtsgreep die onze economie kan ontwrichten AMSTERDAM Blokker Holding breidt zijn winkelketen Big Bazar uit. De budgetketen die door Blokker in de verkoop is gezet, opent dit jaar 25 nieuwe vestigingen. De uitbreiding vindt deels plaats in panden waar nu nog een Blokker of Marskramer zit. Verder worden zes bestaande Big Bazarvestigingen verplaatst naar grotere locaties. Big Bazar bestaat eind 2017 tien jaar, en dat wil het moederbedrijf niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Een op merkelijke uitspraak, aangezien Blokker Hol ding in mei aankondigde dat Intertoys, Maxi Toys, Xenos, Leen Bakker en Big Bazar in de verkoop gaan. Het concern houdt zoals aan gegeven wel vast aan groeiplannen voor Big Bazar, dat nu circa 120 vestigingen telt. Wessanen et zijn keuzes van de politiek." Jan Homrighausen, P&O-adviseur in de Gelderse ge meente Berkelland, kan er ook niet meer van maken. Zijn gemeente, 44.000 inwoners rijk en gelegen aan de grens met Duitsland, gaf in 2016 ruim 4 miljoen euro uit aan de inhuur van externen. Een jaar eerder was dat nog 2,5 miljoen, in 2014 maar 590.000 euro. In twee jaar tijd is de externe kostenpost dus verachtvoudigd. „We hebben flink meer werk door de sociale transities vanuit het rijk. Nieuwe mensen moeten keukentafelge sprekken voeren met ouderen die ondersteuning nodig hebben. En dan zitten we als gemeente ook nog in een veranderproces." Het zijn geluiden die je overal hoort, van Zwartewaterland tot Heerenveen en van Heerlen tot Alkmaar. 'We hebben er zó veel ta ken bijgekregen, dat kunnen onze mensen allemaal niet aan.' Het zijn zeker niet alleen de kleine ge meenten die er last van hebben: Rotterdam zag zijn uitgaven aan externe inhuur in een tijdsbestek van twee jaar verdubbelen tot 86 miljoen euro. Amsterdam geeft zelfs meer dan 200 miljoen uit aan flexwerkers, uitzendkrachten, zzp'ers en consultants. Veel drukker Bij elkaar zijn de 112 gemeenten die meewerkten aan dit onderzoek 869 miljoen euro kwijt aan ex terne inhuur, 10 procent meer dan vorig jaar en zelfs 23 procent meer dan in 2014. „We zien de laatste ja ren dat gemeenten het veel druk ker hebben gekregen met taken die zijn overgedragen vanuit het rijk", zegt Annelou van Egmond, woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). „Daar moet menskracht voor worden ingehuurd." Logisch verhaal, nietwaar? Toch is er iets vreemds aan de hand. Het zijn namelijk niet alleen gemeen ten die meer extern zijn gaan in huren, de afgelopen jaren. Ook mi nisteries, provincies en water schappen hebben veel meer werk uitbesteed. De laatste groep huurt zelfs bijna 50 procent meer extern in dan in 2014, een explosieve stij ging. Hoogheemraadschap Rijn land, dat zijn uitgaven aan inhuur bijna verdubbelde, zegt dat er 'meer en grotere projecten' zijn. „Denk daarbij aan hoogwaterbe schermingsprogramma's, grote baggerprojecten en de implemen tatie van de omgevingswet." De provincie Overijssel, die de uitgaven in een jaar tijd zag toene men van 20 naar 24 miljoen, ruim 30 procent van de totale perso neelskosten, heeft een vergelijk bare verklaring. „In 2016 is een groot investeringsprogramma ten uitvoer gebracht. De verbetering van de N340, ruimte voor de rivier IJsseldelta-Zuid, enzovoort. Kortom: grote projecten waarvoor tijdelijk meer mensen nodig zijn." Het kan allemaal waar zijn, maar gevolg is dat inmiddels bijna 13 procent van de personeelsuitgaven van de overheid naar extern perso neel gaat. Twee jaar geleden was dat 11 procent. Een klein verschil misschien, maar in werkelijkheid gaat het om vele honderden mil joenen euro's belastinggeld. „Je zou kunnen stellen dat het werk van de overheid steeds com plexer wordt en dat zij niet de ken nis en competenties hebben om met uitdagingen om te gaan", zegt Ton Wilthagen, hoogleraar ar beidsmarkt aan de Universiteit van Tilburg. „Of ze kunnen niet de juiste werknemers aantrekken." Niet iedereen is blij met die ont wikkeling, integendeel. Vakbon den maken zich zorgen om de toe nemende flexibilisering. „Flexibel werk zou beperkt moeten worden tot piek en ziek", zegt Zakaria Boufangacha, CAO-coördinator bij FNV. „Structureel werk moet door vaste krachten worden uitge voerd." Teleurstellend Dat gebeurt niet, en dat is teleur stellend, meent Boufangacha. Vol gens hoogleraar Wilthagen laat het zien dat de overheid zich als werkgever niet onderscheidt van bedrijven. „Overheidsorganisaties hebben te maken met grote onze kerheid over budgetten, en dus over de hoeveelheid personeel die men in dienst kan hebben." Dat levert een opmerkelijke si tuatie op. Aan de ene kant stelt de overheid dat flexwerk moet wor den teruggedrongen. Volgens Lo- dewijk Asscher, demissionair mi nister van Sociale Zaken, is er 'een cultuuromslag' nodig. „Een werk nemer is meer dan een kostenpost of een productiemiddel waar je snel weer van af moet kunnen", zei hij eind vorig jaar. Aan de andere kant doet de overheid er dus driftig aan mee. Volgens Boufangacha maakt de overheid zich daarmee ongeloof waardig. Wilthagen: „Bedrijven zullen zich achter de oren krabben als ze deze cijfers lezen." Volgens hem heeft de overheid de situatie zelf veroorzaakt, met bezuinigin gen en 'een onvoorspelbare zwab- berkoers wat betreft beleid'. Minister Asscher geeft geen commentaar op de cijfers, hij ver wijst naar collega Plasterk (Bin nenlandse Zaken). Die zegt dat ex terne inhuur 'soms nodig kan zijn'. „Door pieken op te vangen met externe inhuur, wordt voor komen dat aanvullend personeel permanent moet worden aange trokken. Zo draagt externe inhuur bij aan het streven naar een klei nere overheid." Tweede Kamerlid Hanke Bruins Slot (CDA) betwij felt of alle inhuur doelmatig is, en denkt dat er 'te losjes mee wordt omgesprongen'. Quote van de dag AMSTERDAM Consumenten die per post uitnodigingen ontvangen voor bepaalde the mafeesten ofbijeenkomsten moeten goed op letten of het niet om een slinkse verkoopde monstratie gaat. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Consument Markt (ACM), nadat deze meerdere meldingen binnen had gekre gen. Volgens de toezichthouder worden con sumenten vaak onder druk gezet om dure producten te kopen. Ook zouden prijzen die in het vooruitzicht worden gesteld, zoals rei zen, toch betaald moeten worden. Verder zet de ACM vraagtekens bij de bedenktijd of het kosteloos terugsturen van de producten bin nen veertien dagen. Daarover zouden consu menten niet of slecht worden geïnformeerd. AMSTERDAM MKB-Claim is een procedure begon nen tegen DAF en zes andere vracht wagenfabrikanten die zich jarenlang schuldig hebben gemaakt aan kar telvorming. De claimorganisatie eist compensatie voor bedrijven die door die verboden prijsafspraken dui zenden euro's te veel hebben be taald voor trucks. De organisatie wil onder toezicht van een rechter tot een schikking ko- FOTOANP men, het liefst met alle betrokken be drijven. Behalve DAF en Scania zijn dat MAN, Volvo/Renault, Daimler en Iveco. De Europese Commissie legde eerder al boetes op van in totaal bijna 3 miljard euro. o vrijdag 14 juli 2017 PC De baggeraar heeft uitzicht op order van 250 miljoen euro. De staalfabrikant heeft minder last van Chinese con currentie. De kabelaar wil uitbreiden met bancaire activi teiten melden Franse media. De voedingsmid delenfabrikant kreeg een ad viesverlaging van ING. W Overheid roept )aggeraar I het één en doet zelf iets anders Sander van Mersbergen Peter Winterman Den Haag H De gemeente Amsterdam gaf vorig jaar 224 miljoen euro uit aan externe inhuur. —De Schotse premier Nicola Sturgeon is mordicus tegen het voorstel van de Britse premier May om alle wetgevende macht naar Londen te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16