Tommy Wieringa Ouders zieke baby Charlie lopen woedend weg uit de rechtbank 15 - KIJK ELKE DAG NAAR 24KITCHEN - Niet doodgaan, zeg ik tegen het vogeltje, niet doodgaan vrijdag 14 juli 2017 Het schrijven van een roman een hachelijke zaak. Hoe het moet kan niemand je vertellen. Zelfs een ervaren schrijver wordt overvallen door acute amnesie als hij een nieuw boek moet beginnen. Gabriel Garcia Marquez schreef dat hij bij het begin van elke roman een voorbijganger wilde vastgrijpen en uitroepen: „Hoe schrijf je ver domme een roman?!" Het begint met eenzaamheid. Je moet veel alleen zijn. Als je door omstandigheden (werk, kinderen, gedwongen opname in een kliniek) niet alleen kunt zijn, zul je 's nachts moeten schrijven, als iedereen slaapt, of's morgens heel vroeg, lang voordat iedereen wakker wordt. Om een boek af te maken, ging ik naar Terschelling. Een eiland is een goede plaats voor zoiets. Je steekt een zee over, je bent onbe reikbaar voor tienduizend dingen. Het huis steekt met zijn rug in een duin en kijkt uit over een kom met zeedennen, helmgras en abelen. Het is moeilijk om hier een ongelukkige schrijver te zijn. Mensen zie je niet maar hoor je wel. Vooral jongeren. Daar zijn er veel van op het eiland. Hun ge- slachtsklieren spelen op. Ze bur- len. Ik heb nog vier dagen voor de grote vakantie begint, vier dagen voor ik zes weken tot stilstand gedwongen ben omdat mijn dochters vier-op-een-rij willen spelen en opheldering eisen over waarom de aarde rond de zon draait en niet andersom. Het boek is eigenlijk al klaar, maar om zeker te zijn van mijn zaak zet ik het manuscript naast me neer en typ het woord voor woord over, als een kopiist die stiekem verbeteringen aan brengt. Eén voor één neem ik elk van de zeventigduizend woorden nog eenmaal onder de loep. Pas in het overschrijven, doorgrond ik de intuïties en verborgen drijf veren van het verhaal, pas nu heeft het kans om van een mid delmatige een goede roman te worden. Ik ben ervan overtuigd dat ie dere schrijver diep van binnen weet dat hij eigenlijk een slechte schrijver is. Een goede schrijver is alleen hij die onverbiddelijk is voor de slechte schrijver in zich zelf, en hem meedogenloos on derdrukt. Vier dagen zonder gebeurte nissen, of het moet het winterko ninkje zijn dat op een avond met een doffe klap tegen het raam vliegt. Het siddert op de tegels, ik pak het op en houd het in de kom van mijn hand. Het sidderen stopt, de kraaloogjes gaan dicht. Niet doodgaan, zeg ik, niet doodgaan, en dat kleine leven in de kom van mijn hand lijkt plot seling, in een aanval van magisch denken, samen te hangen met het welslagen van de roman die nu op een haar na klaar is.En ik blaas warme adem op het vogel tje, dat na een tijdje zijn ogen opent alsof het alleen maar even sliep en dan wegvliegt, zodat het nu vast goed komt allemaal, en ik de zee weer kan oversteken met een nieuw boek in mijn tas. Volgens artsen moet baby Charlie uit zijn lijden worden verlost. De ouders (foto rechts) vechten voor een behandeling, foto photo news hij niet lijdt en geen pijn heeft. Als dat zo was, dan zouden we hier nu echt niet zijn." Teveel pijn Eerder bepaalde een Britse rechter en het Europees Hof voor de Rech ten van de Mens dat het in het be lang is van Charlie om hem uit zijn lijden te verlossen. De bescherming van de rechten van het kind is in Engeland bij dergelijke zaken door slaggevend. Het argument van de artsen dat de baby te veel pijn zou lijden werd daarom gehoord. Verschillende partijen, onder wie Donald Trump en paus Franciscus, namen het vervolgens op voor de ouders van de kleine Charlie. Zo riep de paus op om de wensen van Chris Gard en Connie Yates te res pecteren en ze hun zoontje te laten 'begeleiden en behandelen tot aan het einde'. Ook werden petities ge deeld om steun te betuigen aan de familie. Rotterdam Een definitieve uitspraak door de rechters is er nog niet, maar de zaak zorgde wel voor veel ophef. De ouders van Charlie zijn het oneens met het Britse Kinderzie kenhuis waar hun zoontje van elf maanden wordt behandeld voor een zeldzame ziekte. De artsen zeg gen dat een experimentele behan deling in Amerika niet zal helpen en willen de medische apparaten die de baby in leven houden uitzet ten. Omdat de baby zoveel pijn heeft, zou het beter zijn om Charlie uit zijn lijden te verlossen. Maar Chris Gard en Connie Yates blijven aandringen op een behan deling. Toen de rechter gisteren op merkte dat hun argumenten 'niet steekhoudend' waren, stormden zij de rechtszaal uit. „We zeggen dat De ouders van de zieke baby Charlie zijn woest weggelopen uit de rechtszaal. Gisteren kre gen ze de laatste kans om het Britse hof ervan te overtuigen dat hun zoontje een experimen tele behandeling nodig heeft. Rosa Oosterhoff GO Vier daae

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15