Chinees dorp eist heilige monnik terug Run op kaartjes voor EK vrouwenvoetbal Chique herenclub weigert VVD'er Loek Hermans 13 Verzamelaar koopt eeuwenoud beeld met gemummificeerd lichaam erin boden het beeld terug te brengen naar China. Als maar aan enkele 'simpele' voorwaarden wordt voldaan, onder meer dat het beeld naar een fatsoen lijke tempel zou gaan en niet naar een dorpstempeltje. „Hij probeert het beeld héél belangrijk te maken. Voor héél China", reageert Holthuis. Hij heeft bedragen genoemd dat-ie er 20 tot 30 miljoen voor wil hebben. Dat moet de staat China 'dan maar' beta len." Chantage Daarnaast zegt Van Overeem dat het beeld uit Yangchun niet hetzelfde beeld is als dat van hem. Zou uit eigen onderzoek gebleken zijn. Bovendien heeft hij het inmiddels geruild voor een ander object met een andere ver zamelaar. „Ze willen alleen maar schreeuwen en negatieve publiciteit over mij uitstorten", zegt Van Over eem. „Dus heb ik het beeld na verloop van tijd zelfs van de hand moeten doen. Het schaadde mij in zowel werk- als privéleven." Om de nieuwe eigenaar te beschermen, wil Van Overeem niet zeggen wie dat is. Advocaat Holthuis twijfelt aan dat verhaal. „Hij chanteert gewoon. Hij wil zijn zin." Via de rechter wil Holt huis afdwingen dat Van Overeem zegt waar het beeld is én dat hij bewij st dat hij niet wist dat het gestolen was toen hij het kocht. Om het beeld terug te halen naar China doet Holthuis nu zelfs een beroep op de Wet op de Lijk bezorging. „Want feitelijk zit er een li chaam in. En in bezit zijn van een lijk en daarin handelen, mag niet." Een heel Chinees dorp wil dat de Amsterdamse Oscar van Overeem een boeddhabeeld teruggeeft; het skelet van hun heilige monnikzit erin. Beide partijen staan vandaag voor de rechter. Op 14 december 1995 kregen de paar duizend inwoners van het Chinese dorp Yangchun de schrik van hun le ven: uit de kleine tempel van de fami lie Lin was een belangrijk boeddha beeld verdwenen. Gestolen. Politieon derzoek leverde niks op. Het beeld was weg. Om - zeer waarschijnlijk - een jaar later in Hongkong te worden verhandeld. Het beeld kwam uitein delijk in bezit van de Amsterdamse kunstverzamelaar Oscar van Over eem. Hij zou er 40.000 gulden voor hebben neergeteld. Wat hij toen nog niet wist, wisten de dorpelingen wel: in het boeddha beeld zit het 1000 jaar oude gemum mificeerde lichaam van een heilige monnik: meester Zhanggong. Toen het beeld begin 2015 gerestaureerd werd en de onderkant moest worden losgeschroefd, werden enkele beende ren zichtbaar. Een scan die daarna werd gemaakt, bracht een compleet skelet in beeld. Het plaatje werd we reldnieuws en bereikte ook het afge legen Yangchun. Wat daar met gejuich werd ontvan gen, werd de start van een bittere strijd. Oscar van Overeem wilde best meewerken aan de comeback van meester Zhanggong, maar toch staan beide partijen nu in juli 2017 voor de rechter. Dat de verhoudingen nogal bekoeld lijken te zijn, blijkt wel uit de manier waarop beide kampen over el kaar praten: „Hij chanteert ons ge woon", zegt advocaat Jan Holthuis na mens het dorpscomité van Yangchun. „Ik geef mijn beeld niet zomaar terug aan een of ander gillend dorp", zegt Van Overeem. Dus staan beide par tijen vandaag voor de rechter. Het onderwerp komt hem zo lang zamerhand de neus uit. Van Overeem wordt bijna kwaad als hij 'weer moet vertellen' dat hij zo vaak heeft aange- „Dit is niet te geloven", reageert Hermans. Hij was niet op de hoogte van de bezwaren. „Zo wordt er wel een omstreden figuur van je ge maakt, zeg." Aanstichter van de rel is oud-di plomaat Hans Slingerland van Bemmelen. Hij was consul-gene raal in acht landen en deskundige over de cultuurpolitiek in Hitler- Duitsland. In mailverkeer waar deze krant over beschikt, schrijft Van Bemmelen nieuwe leden toe te juichen die een hoog profiel heb ben. t Als 'bewijs' worden stukken genoemd die zijn rol in affaires zouden beschrijven „Deze hoeven geen beter moreel kompas te bezitten dan het gemid delde Witte-lid. Als blijkt dat ie mand zo'n kompas niet bezit, dan vind ik deballotage wenselijk en ge rechtvaardigd." In de bezwaren tegen Hermans wordt als 'bewijsvoering' een reeks artikelen uit openbare bronnen gevoegd, die zijn rol in een aantal affaires beschrijft. Het laat de rol van Hermans zien in het 'old boys netwerk'. Van Bemmelen wijst naar kwes ties als Meavita, het COA, het bur gemeesterschap van Zutphen (waar Hermans vanaf zag) en de affaire-Keizer. Hermans: „Als ik nou strafrech telijk in de fout was gegaan. Maar het zijn beleidsbeslissingen. Dan kunnen ze 90 procent van De Witte wel royeren." Voorzitter van de zogeheten de- ballotagecommissie van De Witte is Frans Mittendorff, plaatsvervan gend griffier van de Tweede Ka mer. Heeft hij het verzoek van Slingerland van Bemmelen tegen Hermans ontvangen? „Ja", zegt Mittendorff. „Maar wij doen geen enkele uitspraak over interne pro cedures van onze sociëteit." Mocht het lidmaatschap niet worden toegestaan, dan komt Her mans in de reeks met LPF-Kamer- lid Gonnie van Oudenallen, oud topdiplomaat Frans Engering en zijn vrouw Louise. De geplaagde Hermans ver wacht dat er ergens na de zomer duidelijkheid komt over zijn han gende lidmaatschap. „Zoals de Friezen zeggen: 'Wêr giet it oer?' Waar gaat het over?" Zo zijn op ticketwebsite Ticket swap ruim 500 mensen nog op zoek naar een kaartje. De populairste wedstrijd waar voor fans nog een kaartje proberen te bemachtigen, is de uitverkochte openingswedstrijd Nederland - Noorwegen. Het duel begint zon dag om 18.00 uur in stadion Gal genwaard in Utrecht. Ook koning Willem-Alexander en koningin Maxima zullen daar bij zijn. Op Marktplaats worden tickets voor die wedstrijd aangeboden voor 50 euro per stuk. Dat lijkt niks in vergelijking met kaartjes voor wedstrijden van de voetbalman nen van het Nederlands elftal. Maar als je het vergelijkt met de prijzen waarvoor de kaarten voor het EK vrouwenvoetbal oorspron kelijk over de toonbank gingen, dan gaat de prijs van deze tweede handstickets toch over de kop. Voor gezinnen zijn de reguliere kaarten voor het voetbaltoernooi relatief goedkoop. Bij een familie ticket krijgen kinderen onder de 14 jaar 50 procent korting. Vader, moe der en twee kinderen zitten dus voor in totaal 30 euro in het stadion. Tot nu toe zijn alleen de wedstrij den die het Nederlands elftal speelt uitverkocht. Maar ook de wedstrij den van de Belgen zijn in trek. Zij spelen twee keer in Noord-Brabant, waarvan een keer in Breda. Voor de wedstrijd Engeland - Schotland, waar gisteren van be kend werd dat IS heeft opgeroepen om tijdens deze wedstrijd een aan slag te plegen, worden geen kaartjes gezocht. Voor die wedstrijd zijn ook nog veel kaarten te koop. Tot nu toe wordt een vijfde van het aantal plekken in het stadion bezet. De NCTV deelde gisteren mee dat er geen sprake is van een con crete dreiging rond het EK. De Na tionaal Coördinator Terrorismebe strijding en Veiligheid (NCTV) heeft geen aanwijzingen dat er een aanslag gepleegd zal worden. vrijdag 14 juli 2017 GO Victor Schildkamp Rotterdam A In het boeddha beeld (links) dat kunstverzamelaar Oscar van Overeem kocht, bleek het 1000 jaar oude gemummifi ceerde lichaam van een heilige monnik te zitten (rechts), fotos DRENTS MUSEUM A Twee Oranje-speelsters werden gisteren geïnterviewd tijdens de persconferentie over het EK vrouwenvoetbal, fotoanp Een aantal leden van de Haagse herenclub 'De Witte' heeft grote moeite met het door VVD-promi- nent Loek Hermans aange vraagde lidmaatschap. Jan Hoedeman Den Haag Rotterdam Het EK vrouwenvoetbal begint steeds meer te leven in ons land. Met de openingswedstrijd in het zicht wordt er op het in ternet naarstig gezocht naar toegangsbewijzen. Bonne Kerstens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13