Hoe de racefiets Rwanda verovert en verbindt 12 Tien jaar geleden hadden veel Rwandezen nog nooit een racefiets gezien. Nu trainen er Rwandese renners in teams in Europa en winnen ze zelfs af en toe een medaille. Wielrennen groeit hard in het kleine Centraal-Afrikaanse land. Jong talent droomt van een glansrijke carrière aan de top. Met als ultiem doel: de Tour de France. oen ik klein was I rende ik iedere dag I naar de grote weg in I de hoop wielrenners 1 langs te zien zoeven", vertelt de r6-jarige Jean-Eric Habi mana. „Het leek alsof ze één waren met hun fiets. Ik vond het prach tig." In de eenvoudige woonkamer van het lemen huis legt hij uit hoe het allemaal begon. Het huis, waar hij woont met zijn ouders, twee broers en twee zussen, staat bo venop een berg in het noorden van Rwanda, niet ver van de Congo lese grens. Kippen „Ik probeerde mijn ouders te over tuigen om een transportfiets te kopen, zodat ik onze kippen naar de markt kon brengen." Zijn tac tiek werkte. De zware stalen fiets werd aangeschaft, Jean-Eric bracht 's ochtends de kippen naar de markt en trainde na schooltijd. Urenlang. Bergop. Bergaf. Vorig jaar werd zijn inzet be loond. In het dorp werd een grote fietswedstrijd (voor gewone fiet sen) georganiseerd. Jean-Eric won, werd gescout door een lokale club en kreeg zijn eerste racefiets. „Eerst geloofde ik het niet. Ik had zelfs nog nooit een echte racefiets aangeraakt!" Zijn ogen glimmen als hij erover praat. Zijn moeder, die binnenkomt met een pan dampende zoete aardappelen, legt haar hand op zijn schouder. „We zijn zo trots op hem." Fietsen verbindt De racefiets heeft Rwanda ver overd. De carrières van landgeno ten als Adrien Niyonshuti en Va- lens Ndayisenga beginnen op een soortgelijke manier. Niyonshuti deed als eerste Rwandese renner mee aan de Olympische Spelen en Ndayisenga won twee keer de Tour de Rwanda rijdt nu voor het Oostenrijkse Tirol Cycling Team. „Die jongens bouwen huizen voor hun families, zorgen dat nichtjes en neefjes naar school kunnen", vertelt Richard Mutabazi, onder directeur van het Africa Rising Cycling Centre (ARCC), de thuis basis van Rwanda's nationale fietsteam. Hij zal directeur Jock Boyer opvolgen, die het wielren nen hier tien jaar geleden op de kaart zette. De Amerikaanse prof houdt vanuit zijn ranch in Wyo ming 'n oogje in het zeil. Volgens hem kennen mensen Rwanda vooral als het land waar in '94 ruim 800.000 Tutsi's en ge matigde Hutu's werden vermoord. „Nu zien ze dat Rwanda meer is dan genocide." En fietsen ver bindt, zegt hij. „Als Team Rwanda rijdt, dan juicht het hele land." Tourde France Jean-Eric maakt zich klaar voor zijn middagsessie. Hij heeft het geschopt tot het jeugdteam van Team Rwanda en neemt zijn trai ning uiterst serieus. „Ik sta over een paar jaar aan de start van de Tour de France." Als we over een hobbelig zandpad lopen richting de asfaltweg, wordt Jean-Eric gevolgd door tientallen kinderen. Voorbijgangers staren. Ezelkarren stoppen. Zijn flitsende pak en glanzende fiets trekken be kijks. Ondertussen vertelt over zijn voorbeeld: de Spaanse Alberto Contador. „Als hij valt, stapt-ie meteen weer op." Duizend heuvels Perfecte asfaltwegen, relatief wei nig verkeer en prachtige bergen. Rwanda, niet voor niets ook 'Land van duizend heuvels' genoemd, is een fietsland bij uitstek. „Fietsen hoort bij de cultuur", voegt Muta bazi toe. „Al zo lang wordt de fiets FEITEN gebruikt om groente, fruit en an dere producten naar de markt te brengen." Volgens Boyer hebben ze ook fysiek een streepje voor. „Rwandezen zijn licht gebouwd, herstellen stel, kunnen extreem hard trainen en zijn klimmers." Ondertussen pakt het land de sport steeds professioneler aan. Er zijn acht lokale clubs, die renners leveren voor het nationale team. En het Ministerie van Sport maakte van wielrennen toppriori teit. Zo financierde de president het nieuwe terrein van het ARCC. Ook is de importbelasting van fietsen verlaagd van 100 procent naar o. Mutabazi: „Het is nu goed koper om alles te importeren." Schaduw van vulkanen De ochtend na de ontmoeting met Jean-Eric, moet hij zich melden bij het ARCC voor een trainings kamp. Na een stevig ontbijt van pannenkoeken en gekookte eieren beginnen Jean-Eric en zijn team genoten aan een lange tocht. Het peloton racet door het schit terende landschap, in de schaduw van de grote vulkanen van het Vi- runga gebergte. Jean-Eric neemt de kop over. Ondanks de kou gutst het zweet van zijn voorhoofd. „Een paar maanden terug reed hij in Zuid- Afrika zijn eerste internationale wedstrijd. Hij won drie medail les", vertelt assistent-coach Na than Byukusenge. „Nu kent ieder een hem, dat geeft hem nóg meer motivatie. Hij is jong, de wereld ligt aan z'n voeten." Alles is mogelijk De bergen, de politiek, fysieke kenmerken en een 'alles is moge- lijk'-mentaliteit. Niets lijkt de Rwandese renners in de weg te staan. „Natuurlijk zijn er uitdagin gen", relativeert Boyer. Het blijft een nieuwe sport. Ren ners vinden het moeilijk om hun energie te sparen. Niet meteen vo luit gaan, op tijd eten, genoeg drin ken. „Het zijn korte- in plaats van langetermijndenkers. Daarmee zijn ze ook opgegroeid. Leven met de dag. Het kost tijd om dat te veran deren." 's Avonds, na de spaghetti en yo- gales, kijken de jongens filmpjes van de Tour. „Ik probeer ervan te leren", legt Jean-Eric uit. „Zie je hoe ze samenwerken als team? En hoe ze elkaar uit de wind houden? Dat is hoe ze winnen!" Boyer: „Tien jaar geleden begon nen we compleet/rom scratch. Kijk waar we nu zijn." Hij en zijn team hopen dat steeds meer Rwandese renners contracten krijgen bij Eu ropese teams. En om de interna tionale kansen voor Afrikaanse renners te vergroten, willen ze in de toekomst een continentaal team oprichten. „Met de beste ren ners uit Eritrea, Zuid-Afrika, Rwanda en Nigeria. We heten niet voor niets Africa Rising." Boyer is van één ding in ieder geval zeker: „In de komende tien jaar gaat de Gele Trui naar een Rwandese renner." vrijdag 14 juli 2017 Jean-Eric Habimana woont in Rwanda en werkt hard aan zijn wielrencarrière. Hij traint veel met zijn fiets in het 'Land van dui zend heuvels'. T ledereen in het Rwandese dorp staart de wiel renner aan, met zijn flitsende fiets en pak. FOTO'S EVA DE VRIES Wielrenmania Eva de Vries Hoofdstad: Kigali Oppervlakte: 26.338 m2 (Nederland is 41.542 m2) Inwonersaantal: 13 miljoen President: Paul Kagame Taal: Kinyarwanda, Frans en Engels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12