Mosul neemt wraak op IS-strijders EUWS 11 Ouders verdronken kinderen gebukt onder internetreacties Vorig jaar kwamen in Nederland tien kinderen om het leven door verdrinking. Jolanda Navis kent de pijn van de ouders.'Die meningen op internet geven me het gevoel dat ik heb gefaald.' Op de dag dat haar 2-jarige dochter stierf, nam Jolanda Navis zich één ding voor. „Ik heb haar beloofd: ik word weer gelukkig. Anders heeft jouw leven geen zin gehad. En bijna tien jaar later kan ik zeggen: het lukt steeds beter." Elke keer dat in Nederland een kind verdrinkt, voelt ze de pijn van de ouders. Zoals afgelopen zondag, toen in Amsterdam een meisje van 5 verdronk. Met afschuw las Jo landa de vele berichten op internet, waarin de ouders van het kind er- vanlangs kregen. „Dan schrijft iemand: 'Waar was die moeder?' Of: 'Mij zou dat nooit overkomen.' Het gaat niet over mij, maar.Zulke berichten geven mij het gevoel dat ik gefaald heb. Tegen die mensen wil ik zeggen: geef ons die trap na niet. Natuurlijk hadden we het achteraf anders willen doen, maar wij zijn ons kind kwijt. Onze straf is zwaar genoeg." Het gebeurde op de plek waar kinderen juist horen te leren zwemmen. Haar 5-jarige neefje zwom die dag af. Jolanda was er naartoe gegaan met Madeion (2), haar vierde kindje, een nakomeling. De hele familie was erbij. „Ik stapte even naar mijn neefje om hem vijf euro te geven voor zijn diploma. Ik draaide me weer om... De buggy stond er nog, maar zij was weg. Het was in een paar tellen gebeurd." Overal zochten ze. „We vroegen iedereen in het zwembad of ze wis ten waar Madelon was, maar nie mand had iets gezien. We zagen haar niet in het water, niet rond het bad, nergens. En toen ineens hoorde ik mijn zoon schreeuwen. 'Mam, ze is dood.' Vanaf dat mo ment heb ik me schuldig gevoeld." Vermoeid Ze was moe geweest, die dag, zoals ze in die periode wel vaker moe was. „Madelon was mijn vierde kind, misschien reageerde ik door de vermoeidheid trager, had ik sneller in actie moeten komen. Ik wist hoe ze was, ze kon zo weg zijn. Ach, ik heb het me allemaal afge vraagd. Rationeel weet ik: dit had iedereen kunnen gebeuren. Maar emotioneel voelde ik lange tijd iets anders. En ik heb heel veel therapie nodig gehad om daarmee te leren leven. Soms leek het wel of ik het schuldgevoel op me nam van ieder een die erbij was geweest. Maar uit eindelijk kwam ik erachter dat dat gewoon niet kon." Nu heeft ze het gevoel dat ze weer leeft. „Ik heb nog drie kinderen, ik móet. Heel lang was ik bezig met overleven. Nu gaat het steeds vaker goed met me. Ik huil nog steeds, maar ik ben ook gelukkig. Soms hebben mensen daar moeite mee, maar het betekent niet dat ik haar ben vergeten. Ze is mijn kind, mijn trots. Soms zit ze als een engeltje op mijn schouder, hoor ik haar in ge- VERDRONKEN dachten zeggen: mam, ik ben trots op je. Maar ze is ook mijn verdriet. Voor altijd een kind van 2, een kind dat ik ontzettend mis." Nu de strijders van IS zijn versla gen, moet de Iraakse regering de vrede zien te herstellen in Mo sul. Bevolkingsgroepen staan soms lijnrecht tegenover elkaar. Verspreid door de regio wor den gruwelijkheden gemeld. Zo zijn al diverse lichamen uit de ri vier Tigris opgevist. Om verder geweld te voorkomen brengen de autoriteiten aanhangers van IS onder in rehabilitatiekampen. Volgens mensenrechtenorga nisatie Human Rights Watch (HWR) zijn ook daar misstan den. Zo worden er hele families ondergebracht terwijl maar één familielid IS actief steunde. „Er zitten volwassenen en kin deren die niets verkeerds hebben gedaan. Zij zouden zich vrijelijk en veilig moeten kunnen bewe gen", zegt een medewerker van HWR, die met tal van families en hulpverleners sprak. Oorlogsmisdaden Amnesty International stelt dat IS zich op grote schaal schuldig maakte aan oorlogsmisdaden bij de slag om Mosul. Volgens de or ganisatie zijn burgers gebruikt als menselijk schild en werden deuren van huizen dichtgelast om te voorkomen dat mensen vluchtten. Wie dat toch lukte werd doodgeschoten en aan een elektriciteitsmast gehangen. Maar ook het Iraakse leger en troepen van de internationale coalitie begingen ernstige over tredingen, stelt Amnesty. Er zou onvoldoende rekening zijn ge houden met de tactiek van IS. Zo werden zware bommen ge bruikt en kwamen 100 burgers om bij een aanval om IS-sluip- schutters uit te schakelen. nationale vacaturebank vrijdag 14 juli 2017 'Trap niet na, onze straf is al zwaar genoeg' Peter Groenendijk Rotterdam Jolanda Navis met het portret van haar overleden dochter Madelon. foto koen verheijden Jaarlijks verdrinken in Ne derland gemiddeld ruim tachtig mensen. Vorig jaar waren het er 86, blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. 65 van de slachtoffers waren man, tien van de slachtoffers waren jonger dan zestien jaar. Verdrinking komt relatief vaak voor onder mensen met een niet-westerse achtergrond, maar het verschil met autoch tonen wordt kleiner. Na de val van Mosul nemen de inwoners van de Iraakse stad wraak. IS-aanhangers worden met de handen op de rug gebonden gevonden in de rivier. Gerben van 't Hof Mosul Wat ben ik waard? Je wil meer verdienen, maar vraagt je af hoeveel. Ontdek wat je waard bent met onze salariswijzer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11