'Geen druppel drank meer in het vliegtuig' 'Azijngooier wilde met zijn actie alleen maar rotzooi maken' 10 Asielzoekers in de buurt? Dat zagen bewoners van een chique wijk in Den Helder blijkbaar niet zitten. Zij kochten een leegstaande villa voor ruim vijf ton, voordat er zestien jonge asiel zoekers in kwamen. Het Centraal Orgaan opvang asiel zoekers (COA) wilde aan de Linie- weg in Den Helder zestien jonge asielzoekers huisvesten. Het gaat om zogenoemde ama's: alleenrei- zende jongeren tussen de 15 en 18 jaar. Die worden buiten de gewone azc's op kleinschalige locaties opge vangen, met 24 uur per dag begelei ding van het COA. Het COA bracht het plan eind juni naar buiten en kondigde aan een informatieavond voor omwo nenden te beleggen. „Maar vlak voordat die avond begon, hoorden we van de makelaar dat het pand in middels was verkocht", zegt COA- woordvoerder Jan Willem Anholts. De vrijstaande villa, volgens de makelaar gelegen in een 'heerlijk rustige en groene villawijk', stond al meer dan zes maanden te koop voor 599.000 euro. „Een absolute buitenkans voor een ondernemer met een praktijk aan huis." Uit ge gevens van het kadaster blijkt dat de villa begin deze maand is ver kocht voor 540.000 euro. De koper is een BV die op naam staat van twee buurtbewoners. Die buurtbe woners wilden gisteren geen com mentaar geven op de aankoop. Het COA wilde de vijf grote ka mers in het huis zo verbouwen dat het pand geschikt zou zijn voor zes tien jongeren. Sinds januari 2016 worden ama's zoveel mogelijk bui ten de grote azc's opgevangen. Kleinschalig „Kleinschaligheid is beter, blijkt uit onderzoek", stelt COA-woordvoer der Anholts. Het gaat om jonge asielzoekers die nog geen verblijfs vergunning hebben. „We hebben uiteraard van tevoren overleg gehad met de gemeente over de plek, en deze locatie leek geschikt. We kij ken nu hoe we met de nieuwe situ atie moeten omgaan." In Den Helder is al een azc voor 600 vluchtelingen, onder wie 100 ama's. Ook zijn er plannen voor nog een andere kleine opvanglocatie voor alleenstaande jongeren. Die staat niet in een villawijk en komt er vooralsnog gewoon. We kijken nu hoe we met de nieuwe situatie moeten omgaan Het is eerder voorgekomen dat buurtbewoners op een dergelijke manier probeerden de komst van een asielzoekerscentrum te voorko men. In 2015 was een groep bemid delde inwoners van het Brabantse Oudenbosch bereid een half mil joen euro op tafel te leggen voor een stuk grond waar een azc zou ko men. De gemeenteraad verhin derde uiteindelijk de komst van de opvang. In Den Haag hield de lokale WD eerder de komst van een asielzoe kerscentrum tegen in een oude ka zerne in de chique wijk Benoor denhout. Het is de autoriteiten van de Spaanse eilanden al langer een doorn in het oog: toeristen die laveloos uit het vliegtuig rollen en bij aankomst direct amok maken. Op het vliegveld van Mallorca raakten zelfs agenten gewond na confrontaties met beschonken - veelal Britse - vakantiegangers. Om excessen te voorkomen, willen de Balearen - de eilan dengroep waar Mallorca en Ibiza onder vallen - geen alco hol meer in de vliegtuigen naar Spanje. Zij dienden een voorstel in bij de Spaanse overheid, die via het bedrijf AENA alle Spaanse vliegvelden beheert. De vraag is in hoeverre het verbod kans van slagen heeft. AENA ziet het serveren van drank tijdens vluchten als een verantwoordelijkheid van de maatschappijen. Met name bij de prijsvechters zorgt de drank verkoop voor extra inkomsten. Ook in Nederland zijn de pro blemen met excessief drankge bruik van reizigers bekend. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) bracht in april naar buiten dat het aantal agres sieve reizigers door drankge bruik is gestegen. Vorig jaar kwamen er 985 meldingen bin nen, een jaar eerder nog 723. Geen actie Schiphol laat weten dat na het ILT-rapport alle maatregelen om alcoholmisbruik te voorko men tegen het licht hield. „We zijn continu in overleg met al onze partners over dit thema", zegt woordvoerder Paul Weber. Toch ziet de luchthaven geen reden voor extra acties. „Schip hol telt jaarlijks 64 miljoen rei zigers. Zonder het probleem te bagatelliseren, excessief gedrag komt gelukkig niet vaak voor. Neemt niet weg dat het bijzon der vervelend is als het gebeurt." Ook Transavia wijst erop dat het uitzonderingen zijn. „Ook wij krijgen helaas weieens te maken met agressieve passa giers", geeft woordvoerder Anita Sunter toe. „Cabineperso neel is getraind op het herken nen van overmatig drankge bruik en weet hoe daarop te rea geren. Het zou jammer zijn wanneer een kleine groep het verpest voor de meeste passa giers die gewoon genieten van een glaasje bier of wijn." Ja, uitzendkracht Hans J. heeft in mei perazijnzuur gegoten over de vloer van een transportruimte in het Capelse IJsselland Ziekenhuis. En óók over bureaus, scanners en toetsenborden. En ja, hij heeft van tevoren informatie opgezocht over dit giftige ontsmettingsmiddel. Maar hij beweert niet te hebben geweten dat het goedje zó link was. Gevaarlijk genoeg om een ziekenhuis plat te leggen en veer tien mensen te verwonden. De motivatie voor zijn daad blijft vooralsnog onduidelijk. De zaak rond de 26-jarige zuur- gooier uit Gouda is gisteren voor het eerst pro forma behandeld in de rechtbank. J. was er niet, maar zijn advocaat Karei van Gij sen ageerde fel tegen de aanklacht. Medewerker Denzei Doorn raakte zwaargewond: 60 procent van zijn luchtpijp was verbrand Justitie verdenkt J. van poging tot moord dan wel doodslag, plus poging tot ernstige mishandeling, brandstichting en vernieling. De officier van justitie zegt niet te begrijpen dat J. dit middel ver spreidde, zelfs nadat hij had kun nen lezen over het gevaar ervan. Ook de waarschuwingslabels op de jerrycans remden J. niet af. Op woensdagochtend 4 mei draaide hij de doppen eraf, om vervolgens het middel kwistig rond te spren kelen. Zodra hij zelf last kreeg van zijn keel en ogen, sloeg hij op de vlucht. Pas toen collega's bezorgd contact met hem opnamen, zei hij: 'Bel de politie maar'. Kort daarna is hij thuis gearresteerd. In de tussentijd stond het zie kenhuis op stelten. De bijtende azijndamp verspreidde zich snel. Twee verdiepingen werden ont ruimd, 60 patiënten moesten naar een andere plek worden gebracht. Coma Drie personen, onder wie de 19-ja- rige medewerker Denzei Doorn, (foto) raakten zwaargewond. Zij lagen uren tot dagen in coma op de intensive care. Bij de jonge mede werker verbrandde 60 procent van zijn luchtpijp. Elf anderen beland den op de eerste hulp met hoofd pijn en ademhalingsproblemen. „Mijn cliënt heeft dit nooit zo gewild", aldus J.'s advocaat. „Het spijt hem dat alles zo enorm uit de hand is gelopen." De advocaat zegt dat de Gouwenaar niemand pijn heeft willen doen. „Hij goot dit goedje rond om rotzooi te maken, meer niet." De raadsman wil niet zeggen waarom J. deze streek uit haalde op zijn werkplek. J. werkte pas enkele weken als uitzendkracht in het ziekenhuis. Volgens zijn advocaat had hij geen benul van de gevaarlijke stoffen waarmee hij werkte. „Het is nog maar de vraag of hij überhaupt dit werk mocht doen. Hij heeft alleen in 2011 een korte basiscursus gevolgd." Voorlopig blijft J. vastzitten, besloot de rechter gisteren. Het onderzoek zal nog enkele maan den in beslag nemen. vrijdag 14 juli 2017 GO Helaas vluchtelingen... Het ruime pand in Den Helder stond al zes maanden leeg. fotowarnars makelaardij Cyril Rosman Den Helder —Jan Willem Anholts (COA) PALMA De autoriteiten op Mallorca en Ibiza willen dat in vliegtuigen naar Spanje geen alcohol meer wordt gedron ken. Dit moet voorkomen dat vakantiegangers lazarus op hun bestemming arriveren. Hans J. (26) heeft spijt van het verspreiden van perazijnzuur in het I Jsselland Ziekenhuis in Capelle. Volgens zijn advocaat wilde hij niemand pijn doen. Jitske-Sophie Venema Rotterdam A Denzei Doorn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10