KIEK OUDE VROUW 11 Monnikenwerk Wat was het spannend dinsdagavond, niet? Het ging in de gemeenteraad van Reimerswaal over een nieuw te bouwen kerk met 2.000 zitplaat sen en 350 parkeerplaatsen voor de gereformeerde gemeente in Yer seke. Het leidde tot stevige verwij ten en bedreigingen, nota bene. En waarom werd het zo spannend? Door vrees voor problemen in de verkeersafwikkeling en dus volko men overbodig. Het parkeergedrag van kerkgan gers is meer dan eens punt van aandacht, zeker bij de bouw van refodomes, zoals de grote kerken voor orthodox-protestanten wor den genoemd. In Ochten - ge meente Neder-Betuwe - had de burgerlijke gemeente berekend dat bij de kerk met een streekfunc- tie één parkeerplaats per vijf kerk gangers zou moeten komen. De kerkenraad ging uit van een lokale functie en minder parkeerplaat sen. Dat werd ruzie. In de ge meente IJsselmuiden-Grafhorst beginnen op zondag de kerkdien sten van de vrij hervormde ge meente, oudgereformeerde ge meente en hervormde gemeente gelijktijdig. De manslidmatenver- eniging van de vrije hervormden heeft zich apart over de bijbeho rende parkeerproblematiek gebo gen. Foutparkeren is tot daar aan toe, maar dat de politie op zondag tot bekeuren moet overgaan is kwalijk. Wie betaalt die op zondag uitgeschreven boetes? Geen kip, was de veronderstelling, want dat stuit op principiële bezwaren. Boetes uitdelen is niet levensred dend noch noodzakelijk zondags- werk. Alhoewel... in Yerseke is men bevreesd dat rond de Steeweg een verkeersinfarct ontstaat en dat daardoor hulpdiensten, wanneer die nodig zijn, niet kunnen komen waar hulp nodig is. Misschien kunnen ze in de toekomst daar wat met het idee uit Kampen: foutparkeerders op zondag een 'waarschuwing' geven. Het leidt niet tot betalingsproblemen maar wel tot duidelijkheid over wat de bedoeling is. Maar laat ik kort en goed zijn, ik vind grote parkeerterreinen bij kerken kolder en de discussie in Yerseke ook. Uitzonderingen daar gelaten is het nergens voor nodig luxe wagens mee naar de kerk te nemen wanneer je 'om de hoek' woont. Je kunt gewoon de kuier latten nemen en gaan lopen of desnoods fietsen, met een plastic tas voor je hoed aan het stuur. In 2015 heeft het Reformatorisch Dagblad het idee onderzocht om naar de kerk te gaan lopen. Maar liefst 79 procent van de 1.464 stemmers waren het eens met de stelling dat christenen lopend naar de kerk moeten gaan. Wat is daar op tegen in Yerseke? De meeste kerkgangers komen uit Yerseke zelf en wie echt van ver komt of niet lopen kan, mag in mijn optiek in aanmerking komen voor een kerkelijke parkeervergunning. In de graphic novel 'Op weg en reis' van Liesbeth Labeur rijden de kerkgangers hun auto's van de Zeelandbrug de Oosterschelde in nadat hun predikant sprak: „Weg wereld, weg schatten. Gij kunt niet bevatten hoe rijk Gods volk is dat alles heeft verloren." Die bood schap is helder. Waarom laten ge lovigen hun auto niet gewoon staan? Dat is behalve bescheiden: groen en ook nog eens gezond. vrijdag 14 juli 2017 T#- Een oude vrouw op de bank in haar huiskamer, omringd door zwarte kraaien, haar hond aan de voeten. Ze staart voor zich uit. Wacht ze ergens op? Op de dood? Zo lijkt het... In 'werkelijkheid' kijkt ze ergens naar: de vrouw is onderdeel van een installatie die onlangs te zien was in Burghsluis tijdens de Kunstschouw. Ze kijkt naar drie grote avondjaponnen die in de ruimte hangen. De witte beelden op de achter grond zijn werken van weer een andere kunstenaar, foto dirk-jan gjeltema Autoloze zondag in Yerseke José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 102